Gigabyte Aorus RX 580 ısıdan dolayı kapanma sorunu

ömer şeker

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Elektrik elektronik
Merhaba arkadaşlar yeni sistem topladım ve ekran kartının arka plakası aşırı ısınıyor ve bilgisayar kapanıyor. Isınan bölüm VRM mosfet bileşenlerinin olduğu noktada çıkış portlarının olduğu taraf.
Masaüstünde 36 derece, oyun açtıktan sonra 3-4 dakika içerisinde bilgisayar kapanıyor.
Bilgisayarı açmak için güç kaynağını kapatıp tekrar açmam gerekiyor.
Ekran kartı fanları düşük çalışıyor gibi, herhangi bir fan profili falan oluşturmadım kutudan çıktığı şekilde taktım.
Bu sorun nereden kaynaklanıyor?

Sistemim: Ryzen 5 2600 - Gigabyte B450 Aorus Pro Wifi rev1.0 ATX - Gigabyte Aorus RX 580 8 GB - PSU Kacas 650W 80 Gold - Monitör MG248Q

IMG_20190106_223313.jpg
IMG_20190106_234331.jpg
IMG_20190106_234603.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam bu rehberden faydalanarak GPU'yu da dahil ederek sıcaklık değerlerini gösterebilir misin?
15 dakika yapabilirsin, kapanma durumu ile karşılaşırsan bilgi ver; AIDA64 Stability Test Rehberi

Bazen PSU ile alakalı sorunlardan dolayı herhangi bir koşula bağlı kalmaksızın belirsiz bir zamanda da görüntü gidebiliyor. Benim PSU sorunlu mesela, tesadüfi olarak sinyal vermeyi kesebiliyor sistem :)

Son olarak kapanınca ne oluyor? Yalnızca sinyal mi gidiyor? Komple kasa ve fanlar duruyor mu? Sinyal gidiyor, fan sesleri yükseliyor tarzı bir durum mu var yoksa?
İlk ekran sinyali gidiyor, fanlar duruyor, anakart rgb ler yanık kalıyor, kasa güç ledi yanık kalıyor ve tuşa bastığımda sönmüyor yeniden başlamıyor. Yeniden başlatmak için PSU gücü kesip tekrar açmam gerekiyor.
Alakası varmı bilmiyorum AİDA64 de çoğu yer Tirial version yazıyor. ben windowsu arkadaştan aldım orjinal değil sorunların kaynağı bu olabilirmi.
Tamam bu rehberden faydalanarak GPU'yu da dahil ederek sıcaklık değerlerini gösterebilir misin?
15 dakika yapabilirsin, kapanma durumu ile karşılaşırsan bilgi ver; AIDA64 Stability Test Rehberi

Bazen PSU ile alakalı sorunlardan dolayı herhangi bir koşula bağlı kalmaksızın belirsiz bir zamanda da görüntü gidebiliyor. Benim PSU sorunlu mesela, tesadüfi olarak sinyal vermeyi kesebiliyor sistem :)

Son olarak kapanınca ne oluyor? Yalnızca sinyal mi gidiyor? Komple kasa ve fanlar duruyor mu? Sinyal gidiyor, fan sesleri yükseliyor tarzı bir durum mu var yoksa?
İlk ekran sinyali gidiyor, fanlar duruyor, anakart rgb ledler yanık kalıyor, kasa güç tuşu ledi yank kalıyor ve işlev yapmıyor reset dahil, PSU kapatıp açınca tekrar başlatabiliyorum.
AIDA64 de çoğu yerde Tirial version yazıyor, ve ben windowsu arkadaştan aldım orjinal değil sorunların bu durumla alakası varmıdır.

Son düzenleme:
Boştaki sıcaklık değerlerin gayet iyi, ancak testi başlatan butona dokunduğun anda kapanması ilginç.
AIDA64 Algılayıcı sekmesi açıkken pencere modunda bir oyun açar mısın? Kapandığı anda son gördüğün sıcaklık değerini bilmem gerekiyor.

Oyunlarda 3-4 dakika sonra kapanması ısınma problemine uyuyor ancak testi başlattığın anda birden kapanması; sıcaklık problemine çok uymuyor açıkçası.

Sistem yeni mi komple? Ekran kartı geldikten sonra mı yaşadın bu problemleri.

Boştaki sıcaklık değerlerin gayet iyi, ancak testi başlatan butona dokunduğun anda kapanması ilginç.
AIDA64 Algılayıcı sekmesi açıkken pencere modunda bir oyun açar mısın? Kapandığı anda son gördüğün sıcaklık değerini bilmem gerekiyor.

Oyunlarda 3-4 dakika sonra kapanması ısınma problemine uyuyor ancak testi başlattığın anda birden kapanması; sıcaklık problemine çok uymuyor açıkçası.

Sistem komple sıfır, 2. Parça kesinlikle yok.
Sistemin bütün parçalarını bir araya getirip tek seferde topladım ve format sonra güncellemeler ve sürücüleri yükledim.
İlk yaptığım şeyler BİOS GÜNCELLEMESİ ve bellekler 2400mhz idi xmp bellek profili 3000mhz yaptım çünki belleklerim 3000mhz dir.

2017041413400644_m.png

Sahip olduğun model bu görselde ki ürün mü ?
Eğer bu ürünse Gigabyte RX580 modellerinde en iyi yapıya sahip olan model.
Bu ürünün sıcaklık sorunu yok benim bildiğim kadarıyla. Çoğu kişi Asus Strix soğutmasına yakın performans gösterdiğini söylüyor.

Bir arkadaş kartın sıfır mı ikinci el mi sorduğunda fabrikadan çıktığı gibi geldi ve ben açtım demişsiniz.
Bu ürünü Gigabyte markasından özel olarak mı elde ettiniz. Yoksa mağaza satışından mı aldınız.
Bu model ülkemizde çok sınırlı sayıda getirildi ve geldiği gibi bitti.
Ne zaman almıştınız kartı ?

Sorunun güç kaynağından olabilir. Ancak bu tür soruna sebep oluşturacak bir ürün değil. Üretim hatalı bir sorunu yoksa.

Eki Görüntüle 359294
Sahip olduğun model bu görselde ki ürün mü ?
Eğer bu ürünse Gigabyte RX580 modellerinde en iyi yapıya sahip olan model.
Bu ürünün sıcaklık sorunu yok benim bildiğim kadarıyla. Çoğu kişi Asus Strix soğutmasına yakın performans gösterdiğini söylüyor.

Bir arkadaş kartın sıfır mı ikinci el mi sorduğunda fabrikadan çıktığı gibi geldi ve ben açtım demişsiniz.
Bu ürünü Gigabyte markasından özel olarak mı elde ettiniz. Yoksa mağaza satışından mı aldınız.
Bu model ülkemizde çok sınırlı sayıda getirildi ve geldiği gibi bitti.
Ne zaman almıştınız kartı ?

Sorunun güç kaynağından olabilir. Ancak bu tür soruna sebep oluşturacak bir ürün değil. Üretim hatalı bir sorunu yoksa.
Bendeki kart XTR değil, ben kartı mağazadan aldım orijinal kutu ve ambalajdaki gigabyte bantlarını ben açtım. Isınma sorunu gözlemlediğim kadarıyla donanımsal değil yazılımsal bir sorun. Radeon ayarlarında otomatik fan profilinde iken kart ısınıyordu, manuelde ısınma sorunu yok.

Sistemdeki parçaların tamamı sıfır topladım 3 saat içinde bütün parçaları taktım ve çalıştırdım.
Bugün ilginç birşey oldu oyunda 1 saat çalıştı ve kapanmadı, istediğiniz resimleride elde edebildim telefonla çekilen 2 resim 144hrz 1920x1080 detaylar var zaten.
Bu çekimlerden sonra oyunu kapattım ve AIDA64 Strest testi yapayım dedim start la birlikte bilgisayar kapandı.
Olay günlündeki durum nasıl oluşuyor anlamış değilim.

Dosya Ekleri

• IMG_20190112_205506.jpg
    IMG_20190112_205506.jpg
    520,4 KB · Görüntüleme: 80
  • ScreenShot_20190112192556.png
    ScreenShot_20190112192556.png
    15,2 KB · Görüntüleme: 76
  • ScreenShot_20190112195518.png
    ScreenShot_20190112195518.png
    138,1 KB · Görüntüleme: 91
  • ScreenShot_20190112195840.png
    ScreenShot_20190112195840.png
    126,5 KB · Görüntüleme: 89
  • IMG_20190112_211020.jpg
    IMG_20190112_211020.jpg
    362,2 KB · Görüntüleme: 88
Son düzenleme:
Güç kaynağı sebep olabilir, örneğin benim PSU hava alamamaya başlamış hoparlör setinin üzerine koyduğum için, ondan kapanıyormuş arada bir. Şuan fark ettim :)

Anakartta bir hata ışığı yoksa farklı bir güç kaynağı ile test etmeni isteyeceğim, bilmiyorum imkanın var mı?

Güç kaynağı sebep olabilir, örneğin benim PSU hava alamamaya başlamış hoparlör setinin üzerine koyduğum için, ondan kapanıyormuş arada bir. Şuan fark ettim :)

Anakartta bir hata ışığı yoksa farklı bir güç kaynağı ile test etmeni isteyeceğim, bilmiyorum imkanın var mı?
Hocam psu yetersiz olsaydı ekran kartı güç soketi girişinde led var, bu led güç kaybında yanacak şekilde tasarlanmış.
Bilgisayardaki sorun donanımsal değil, ekran kartının ısınma nedenide yazılımsal dün kafama takıldı ben format atarken ve sürücüleri yüklerken bir hata yaptığımı düşündüm,bunu anlamanında en kısa yolu tekrar formattan geçiyordu ve tekrar format attım sürücüleri yüklerken krıtik bir hata yaptığımı fark ettim.
Gigabyte sitesinden anakart modelimin CHİPSET sürücüsünü indirdim, 4 klasör 1 setup exe dosyası var setup çalıştırdığımda sadece ekran kartı sürücüsünü yüklüyor ve b450 yongasetini yüklemiyor, ve sistem karasızlaşıyor çöküyor diye düşünüyorum sistem aygıtlarına baktım çoğu sürücü microsoft tarafında yüklenen sürücüler.
Şimdi hem AMD den hem Gigabyte sitesinde yonga setini indiriyorum akşam yükleyeceğim ve geri dönüş yapacağım.
Şimdiye kadar çok bilgisayar formatladım başıma böylesi gelmedi.

Dosya Ekleri

• ScreenShot_20190114113709.png
    ScreenShot_20190114113709.png
    226,4 KB · Görüntüleme: 88
  • ScreenShot_20190114114637.png
    ScreenShot_20190114114637.png
    4,3 KB · Görüntüleme: 77
PSU yetersizligi ile alakali bir sorun oldugunu belirtmedim zaten :) Sicakliklara ihtimal vermiyorum cunku oyuna girdiginde sahip oldugum degerleri gorduk ve stability testinde butona dokunur dokunmaz sistemin kapandigini belirttin. Haliyle guc kaynagindan suphe ettim, birden isinacak hali yok sistemin.

Test etmen gerekiyor acikcasi, diger turlu emin olmadan bir yonlendirme yapamiyorum . Guncel suruculerini yuklemesen bile bu sekilde kapanmaz asla sistem, kapanmamasi gerekir.

Bence sen cayma suren gecmeden bir arkadasinda test et hemen.

Yeni konular

Geri
Yukarı