Çözüldü Gigabyte B450 Aorus M Secure Boot sonrası görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bertek41

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Dün Windows 11 yükseltmesinin ardından Valorant'ın Secure Boot istemesiyle BIOS'tan pk keyi yükleyip Secure Boot'u açtım ve sisteme görüntü gelmemeye başladı. Anakartım Gigabyte B450 Aorus M.
Biraz araştırdıktan sonra ekran kartımın UEFI desteklemesi gerektiğini gördüm. Ekran kartım GTX 950 ve ayrıca GTX 1050 Ti ile de denedim. LED'lerden VGA, CPU ve DRAM yanıyor Boot'a gelmeden geri VGA'ya geçiyor.
BIOS pilini 10 dakikalığına çıkarıp denedim. Anakartın üzerindeki clr_cmos'a 5 saniye tornavidayla dokundum. Bir sonuç alamadım. Bazı arkadaşlar ekran kartı yerine işlemciden görüntü al demişler ama işlemcim Ryzen 3500X ve çevremde yerine koyabileceğim bir işlemcim olmadığı için işlemciden görüntü alamam. Garantiye göndersem 1 ay süreceğinden dolayı önce size danışmak istedim.

Çözüm
Anakart, 19 günlük serüveninin ardından elime ulaştı. Kağıtta Windows 11 yükleyip test ettikleri yazıyordu. F61 BIOS sürümünü yükleyip geri göndermişler. Bana gereken de BIOS resetti istediğim oldu yani. Sistemi kurup çalıştırdım şu anlık bir sorun yok sorunum çözülmüştür.

Faturada belirtmeme rağmen eski adresime kargolayan İtopya'ya ve kargo alındıktan yarım saat sonra adresi değiştirmeme rağmen 1 gün sonra yine eski adrese getiren UPS'ye selamlar.
Anakart, 19 günlük serüveninin ardından elime ulaştı. Kağıtta Windows 11 yükleyip test ettikleri yazıyordu. F61 BIOS sürümünü yükleyip geri göndermişler. Bana gereken de BIOS resetti istediğim oldu yani. Sistemi kurup çalıştırdım şu anlık bir sorun yok sorunum çözülmüştür.

Faturada belirtmeme rağmen eski adresime kargolayan İtopya'ya ve kargo alındıktan yarım saat sonra adresi değiştirmeme rağmen 1 gün sonra yine eski adrese getiren UPS'ye selamlar.
Hocam bende servise göndereceğim fakat gönderirken sorunu tam olarak açıklayayım mı? Secure boot açtım windows 11 kurarken ondan böyle oldu bios çöktü diye? Yoksa direk bilmiyorum bi anda açılmamaya başladı mı diyeyim? Secure bootu siz açtınız garanti dışı demezinler :D

Hocam bende servise göndereceğim fakat gönderirken sorunu tam olarak açıklayayım mı? Secure boot açtım windows 11 kurarken ondan böyle oldu bios çöktü diye? Yoksa direk bilmiyorum bi anda açılmamaya başladı mı diyeyim? Secure bootu siz açtınız garanti dışı demezinler :D
Ben Windows 11 yükledim sistem açılmıyor demiştim :D Ama başka konudan gördüğüm arkadaş Secure Boot açtım demiş ve BIOS atmışlar. Yani size kalmış her türlü çözüyorlar.

İlk önce çözümü, sonra ise nasıl Windows 11 ayarlarını yapmanız gerektiğini yazacağım.
Çözüm; Ekran kartını söküp on-board yani anakart üzerinden görüntü alacaksınız. Eğer ki işlemciniz kf serisi ise bu işlemi yapamazsınız. Bir yerden işlemci bulup böyle halletmeniz gerekir. Görüntü aldıktan sonra bios sıfırlayıp cihazı yeniden başlatın. Sonra ekran kartını takıp normal bir şekilde kullanabilirsiniz.
Peki Windows 11 tpm+secure boot nasıl yaparım?
İlk önce Bios'dan CSM ayarını disable yapacağız sonrasında f10 yapıp kaydedip pc'yi yeniden başlatacağız. Bu işlemden sonra tekrar bios'a girip secure boot ve tpm mi aktif edersek herhangi bir problem ile karşılaşmıyorsunuz.
Umarım aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımım dokunur...

Geri
Yukarı