Gigabyte B450M-S2H sistem, Dual Channel RAM uyumu

nylo94

Hectopat
Sahip olduğum sistemde Adata'nın gammix d10 RAM'i bulunmakta. Ben bu RAM'i yaklaşık 1 yıl önce 200TL fiyatlarına almıştım şu an ise 330-340 bandında geziyor. Yine Adata'nın gammix d30 adında başka bir RAM'ini buldum baktığımda tüm özellikleri aynı sadece biri bakır diğeri alüminyum kaplama olduğu yazıyor ve bunun fiyatı 290TL. Birebir aynı RAM'lerde bile bazen Dual Channel sıkıntıları olduğunu okumuştum doğruluğundan pek bir haberim yok, sizce D10 yerine D30 RAM'i alsam sorun yapar mı? Bu arada sistemim de şu şekilde

Ryzen 5 2600X.
Sapphire RX 580 8B Nitro+
Gigabyte B450M-S2H.
Ve.
Adata XPG Gammix D10 8 GB 3000MHz RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sahip olduğum sistemde Adata'nın gammix d10 RAM'i bulunmakta. Ben bu RAM'i yaklaşık 1 yıl önce 200TL fiyatlarına almıştım şu an ise 330-340 bandında geziyor. Yine Adata'nın gammix d30 adında başka bir RAM'ini buldum baktığımda tüm özellikleri aynı sadece biri bakır diğeri alüminyum kaplama olduğu yazıyor ve bunun fiyatı 290TL. Birebir aynı RAM'lerde bile bazen Dual Channel sıkıntıları olduğunu okumuştum doğruluğundan pek bir haberim yok, sizce D10 yerine D30 RAM'i alsam sorun yapar mı? Bu arada sistemim de şu şekilde

Ryzen 5 2600X.
Sapphire RX 580 8B Nitro+
Gigabyte B450M-S2H.
Ve.
Adata XPG Gammix D10 8 GB 3000MHz RAM.
Dostum olabildiğince aynı marka model Ram'leri almaya çalış. Farklı alırsan sorun yapma ihtimali oladabilir olmayadabilir.

Gecikme değerleri ve çalışma frekansları uyduğu sürece problem yaşama ihtimaliniz düşer. Fakat bazen uyumsuzluklar yaşanabiliyor. Biraz araştırma ile iki farklı RAM'i kullananları bulabilirsiniz belki.

Yeni yaşadım bu olayı RAM'lar birebir aynı tıpkısının aynısı. Ama chipset üretici markaları farklı olduğu için birbirlerini görmediler. Resimlerde her şey ortada.

Dosya Ekleri

• received_371035370731978.png
    received_371035370731978.png
    10,4 KB · Görüntüleme: 111
  • received_699876760610603.png
    received_699876760610603.png
    10,3 KB · Görüntüleme: 111
Ben de aynı RAM'e sahiptim ve sizinle tamtamına aynı durumu yaşadım. GAMMIX D10 RAM'in bir tanesini 269 TL'ye almıştım. Sonra fiyatı 339 TL oldu. Ben de ikinci el kategorisinde araştırıp sıfırını pazarlık ile 250 TL'ye aldım. Çalışıyor mu daha deneme şansım olmadı. Ama satın aldığım kişi sadece çıkarıp bir kez denemiş ve kutusuna geri koymuş. O yüzden aldım.

Gecikme değerleri ve çalışma frekansları uyduğu sürece problem yaşama ihtimaliniz düşer. Fakat bazen uyumsuzluklar yaşanabiliyor. Biraz araştırma ile iki farklı RAM'i kullananları bulabilirsiniz belki.
Yeni yaşadım bu olayı RAM'lar birebir aynı tıpkısının aynısı. Ama chipset üretici markaları farklı olduğu için birbirlerini görmediler. Resimlerde her şey ortada.
arkadaşın attığı gibi değerlerin hepsi birebir aynı ama sıkıntı çıkarmış. Sanırım illa aynısını almak durumundayım. Teşekkürler yardımcı olduğunuz için.

d10 un üretici markası bende de SK Hynix olarak gözüküyor tabi d30 u almadığım için birşey diyemiyorum. Muhtemelen o da attığın ekran görüntüsündeki gibidir. O yüzden bi 40-50tl fazla verip aynısını almak daha mantıklı gibi duruyor. Bir daha iade etmeyle filan uğraşmak istemiyorum.

Geri
Yukarı