Gigabyte Gaming Z97 anakart boot edilmiyor

Astaryus

Hectopat
Arkadaşlar selam, bilgisayarım bir zaman sonra tek marşta çalışmamaya başladı. Genel de ikinci tekrarda açılıyordu. Bu zamanla artmaya başladı. En son çalıştırmamda 15 kere bastım geldi. En sonunda daha gelmemeye başladı ve sıcak hava tabancasıyla 5 dakika ısıttıktan sonra geldi. Artık hiç açılmıyor, tam 4F diyor AA demeden tak kapanıyor. 4 farklı RAM'le ve farklı PSU ile denedim ama nafile. RAM'lerim de genel olarak hep bir sıkıntı çıkartıyordu bazen okuyor bazen okumuyor gibi, bir usta bunu kuzey köprüsünden yaptığını söylemişti. Sizce anakartın kuzey köprüsü mü bozuldu yoksa altında ki rehimlerden mi kaynaklanıyor? Zamanında GTX 660 ve PS3'ü sıcak hava tabancasıyla tamir ettim. Elimde ki tabanca yaklaşık 700 derecelere çıkıyor lehiminin nerede eriyeceğini vesaire biliyorum. Sizce bu bundan mı kaynaklı yoksa soğuk lehim ya da başka bir arızası mı var ya da BIOS'u mu zarar gördü? Eğer kuzey köprüsü arızasıysa sıcak hava tabancası metodu denemeye değer mi? Eğer sorunun neyle ilgili olduğu hakkında tahmininiz yoksa bile kuzey köprü arızası ısıtma metodu ile idare edecek kadar düzelir mi? Denemeli miyim yoksa tamir mi ettirmeliyim? Tamir ya da yenisini alacak bütçem maalesef yok. En dandik Z serisi anakartlar 1500'den başlıyor.

Ah ah, nerede o eski zamanlar. Sanırım forumda teknik bilgisi olan nadir kişiler kaldı. Uzun zamandır açtığım konulara yanıt alamıyorum maalesef.

Yok mu yardımcı olabilecek, fikri olan?

Son düzenleme:
Ben de geçen gün bir Sabertooth X79 anakartta açılışta siyah ekran hatasını çözmeyi denedim. Yabancı kaynakları takip etmek zorunda kaldım, zaten çok eski modeller, güncel bilgi yok. Hatadan anladığım kadarıyla hiç boot edemiyor anakart. CMOS sıfırladım olmadı. Başka ne denenebilir bilemiyorum. Muhtemelen anakart gidik.

Ayrıca yakınmalarınıza katılıyorum. Forumda artık laptop ve hazır sistem öneren kopyala yapıştır insanlar hariç üye kalmadı.

Ben de geçen gün bir Sabertooth X79 anakartta açılışta siyah ekran hatasını çözmeyi denedim. Yabancı kaynakları takip etmek zorunda kaldım, zaten çok eski modeller, güncel bilgi yok. Hatadan anladığım kadarıyla hiç boot edemiyor anakart. CMOS sıfırladım olmadı. Başka ne denenebilir bilemiyorum. Muhtemelen anakart gidik.

Ayrıca yakınmalarınıza katılıyorum. Forumda artık laptop ve hazır sistem öneren kopyala yapıştır insanlar hariç üye kalmadı.
Bozuk şekilde okuttum hocam.
Kişiye arızasını söyledim.

Geri
Yukarı