Gigabyte H61M-DS2 FAT32 UEFI kurulum

Daha fazla  
Önümüzdeki günlerde Gigabyte H61M-DS2 anakartım için Samsung 860 Evo 250GB SSD alacagım ama anakartım biraz eski oldugu için acaba Windows 10 UEFI kurulumu yapabilir miyim? Ögrenmek istemiştim. Bir de FAT32 UEFI kuruluyor sanırım NTFS kurulmuyor diye biliyorum. Pazartesi büyük ihtimalle sipariş verecegim yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
benim şuan rev 4.0 ama niye bilmiyorum sistem bilgisine girdigimde bious modu eski yazıyor normalde uefi yazması gerekmezmi ben mi yanlış biliyorum

Rev 4.0 oldugu icin UEFI destegi varmis, sitesinden baktim. Senin BIOS modu eski yazmasinin sebebi, su anda kurulu olan isletim sistemin Legacy olarak kurulmuş.

SSD alinca normal UEFI kurulum yaparsin, SSD'yi de GPT olarak bicimlendirir otomatik olarak. Sorunsuz Windows 10 kurulumu yapabilirsin. Ancak BIOS ayarlarindan boot'u UEFI yapmayı unutma.

Rev 4.0 oldugu icin UEFI destegi varmis, sitesinden baktim. Senin bios modu eski yazmasinin sebebi, su anda kurulu olan isletim sistemin Legacy olarak kurulmus.

SSD alinca normal UEFI kurulum yaparsin, SSD'yi de GPT olarak bicimlendirir otomatik olarak. Sorunsuz Windows 10 kurulumu yapabilirsin. Ancak BIOS ayarlarindan boot'u UEFI yapmayi unutma.
Peki anladım bu arda boot'u nasıl UEFI yapabilirim bu konuda yardımcı olabilirmisin ben pek becerikli değilim bu konuda yardımcı olursan sevinirim.

Peki anladım bu arda boot'u nasıl UEFI yapabilirim bu konuda yardımcı olabilirmisin ben pek becerikli değilim bu konuda yardımcı olursan sevinirim

Tabi ki, BIOS ayarlarina gelince orada bir Boot sekmesi olur genelde. Orada boot icin 2 secenek verir, ya Legacy(eski cesit BIOS) ya da UEFI secebilirsiniz. UEFI yapip kaydettiginizde, bir sonraki bootta EFI olan bir boot medyasi (sizin hazirlamis oldugunuz USB olacak bu) arar. Bundan sonrasi standart Windows kurulumu.

Ayrıca BIOS sürümünüzü kontrol edin.
BIOS sürümüm en güncel olanı şuan kontrol ettim.
2 tane ss atıyorum incelersiniz ben bir ayar yapmadım defult ayarlarda böyle sanırım. Benim bir şey yapmama gerek kalmadı birde stroge boot option diye birşeyde var onunda ss ekledim onda tek legacy yazıyor.
11.jpg

12.jpg

Hem boot mode hem de storage boot option control uefi ayarli olmali ki USB'den de UEFI baslatsin, yeni yüklediginde isletim sistemini de UEFI olarak arayabilsin. Kisacasi ikisini de UEFI yap ve USB ile kurulum yapabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı