Gigabyte monitördeki ışık sızması normal mi?

Talha4356

Decapat
Daha fazla  
Monitör
Gigabyte 24GF2
Yeni aldığım Gigabyte monitör ışık sızması normal mi?

Dosya Ekleri

• IMG_20231221_180400.jpg
    IMG_20231221_180400.jpg
    105,7 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleyen: Moderatör:
Çıplak gözünle bu şekilde mi görüyorsun? Öyleyse telefonun optiği mükemmelmiş. Bir insanın görme duyusuna eşit olan bi telefon kamerası görmedim. Özellikle karanlık bir mekanda. Telefonun marka modeli nedir ?

Çıplak gözünle bu şekilde mi görüyorsun? Öyleyse telefonun optiği mükemmelmiş. Bir insanın görme duyusuna eşit olan bir telefon kamerası görmedim. Özellikle karanlık bir mekanda. Telefonun marka modeli nedir?

Yok hocam böyle deil sağ üst dışında çok belli deil diğer yerler ama görüyorum.

Yok hocam böyle deil sağ üst dışında çok belli deil diğer yerler ama görüyorum.
Güzel. Işık sızması gibi terimler bir saçmalıktır. En azından her monitörde kullanılan elektrik, ve geride kalan donanımlar, özellikle ekran kartı gibi donanımlarla birlikte farklılık gösterebilir monitörlerde. Tabii eğer monitörde ciddi bir sorun varsa, ve bu duruma başka bir donanım neden olmuyorsa buna yine "ışık sızması" denmez, bozuk panel denir. Bu bahsedilen olayda sadece monitörün kendi paneline bakmıyor, az önce söylediğim gibi, kullanılan elektrik ve diğer konular etkileyebiliyor. Kullandığın monitörlerin yakın çevresine hatta 1 metre mesafe olsa bile hoparlör gibi cihazlar koymayın. Frekans dalgası yayan, ve frekanslarda parazitler oluşturabilecek...

Güzel. Işık sızması gibi terimler bir saçmalıktır. En azından her monitörde kullanılan elektrik, ve geride kalan donanımlar, özellikle ekran kartı gibi donanımlarla birlikte farklılık gösterebilir monitörlerde. Tabii eğer monitörde ciddi bir sorun varsa, ve bu duruma başka bir donanım neden olmuyorsa buna yine "ışık sızması" denmez, bozuk panel denir. Bu bahsedilen olayda sadece monitörün kendi paneline bakmıyor, az önce söylediğim gibi, kullanılan elektrik ve diğer konular etkileyebiliyor. Kullandığın monitörlerin yakın çevresine hatta 1 metre mesafe olsa bile hoparlör gibi cihazlar koymayın. Frekans dalgası yayan, ve frekanslarda parazitler oluşturabilecek...

Sadice Xbox Series S donanımı takılı hoparlör normalde yok öylesine ışık olarak koydum.

Sadice Xbox Series S donanımı takılı hoparlör normalde yok öylesine ışık olarak koydum.
Anladım yani o gibi durumlara dikkat et. Özellikle hoparlör gibi cihazlar monitör ve televizyonlar için kötü etkileşim sağlar. Çoğu PC kullanıcı özellikle monitör için bu duruma hiç dikkat etmiyor. 2 tane kocaman hopalörü monitörün sağına soluna yerleştiriyor. Senin durumuna gelince bence bu tür şeyleri kafana takma. Bizim forumlarda öyle fotoğraf makinaları ile monitör'ün fotoğrafını çekip "ışık sızması var ne yapabilirim" diye bir sürü konu görürsün. Şimdi sana bir video paylaşacağım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani bu tür şeyleri sorarken kesinlikle araya bir fotoğraf makinası karıştırmadan sorman gerekir. Benim monitörün mesela siyah renk karşılığı çıplak gözle baktığım zaman tamamen simsiyah, ama bir de şu görüntüye bak;
ab8d71fc-cdc3-47cc-b972-0b4908b5c1e9.jpg

Şimdi ben konu açsam "Monitörümde ışık sızması var mı" diye emin ol forumlarda bu konularda hiçbir tecrubesi olmayan, ve oradan buradan ezber şekilde yorum yapanlardan ezberlediği şeylerin mantığı ile cevap verenler olacak. Şu görüntüye baksana :D Ben çıplak gözümle simsiyah görüyorum. Kesin konu açsam bir çok kullanıcı hemen garantiye yolla, panel bozulmuş, çok fazla ışık sızması var gibi yorum yapacaktır eminim. Dert etme o yüzden çıplak gözünle baktığın zaman az çok monitör'ün köşelerinde parlamalar bi tık fazla olabilir bu normal, ama misal şu fotoğrafta gördüğün gibiyse eğer, ki bu görüntü bile çıplak göz ile olabilir bazı monitör modellerinde panel kötü olduğundan, bu durumda monitör modeli araştırılır. Karışık işler yani bunlar biraz :) IPS paneller ama genelde siyah alanları olması gerektiği gibi olmalı.

0fef615f-9302-40ee-afb3-1afb114fda7e.jpg

Bir de böyle bir durum var :) Monitör'ün bir ayarından sonra böyle şeyler oluyor. Bu durum fotoğraf makinasından gözlemlenebiliyor ancak, insan çıplak gözü ile göremiyor. Şimdi forumlarda buna benzer şeylerde var, bazı arkadaşlar gerçekten takıntılı, ve kendi çıplak gözü ile fotoğraf makinası arasındaki farktan bahsetmiyor, zorla problem bulma kafasındalar. Sonra konu açıyorlar işte "sorun nedir" diye. Halbuki sorun konuyu açan kişinin negatif takıntısı. O yüzden bu tarz konular çok fazla sayıda var. Işık sızması diye bir şey saçmalıktır o yüzden :D Tabii yok değil istisnalar, ama dediğim gibi, bu durumu tetikleyen durumlar söz konusu olabilir, örnek işte bu fotoğraf.

Son düzenleme:
Anladım yani o gibi durumlara dikkat et. Özellikle hoparlör gibi cihazlar monitör ve televizyonlar için kötü etkileşim sağlar. Çoğu PC kullanıcı özellikle monitör için bu duruma hiç dikkat etmiyor. 2 tane kocaman hopalörü monitörün sağına soluna yerleştiriyor. Senin durumuna gelince bence bu tür şeyleri kafana takma. Bizim forumlarda öyle fotoğraf makineları ile monitör'ün fotoğrafını çekip "ışık sızması var ne yapabilirim" diye bir sürü konu görürsün. Şimdi sana bir video paylaşacağım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani bu tür şeyleri sorarken kesinlikle araya bir fotoğraf makinesı karıştırmadan sorman gerekir. Benim monitörün mesela siyah renk karşılığı çıplak gözle baktığım zaman tamamen simsiyah, ama bir de şu görüntüye bak; Eki Görüntüle 2060714

Şimdi ben konu açsam "monitörümde ışık sızması var mı" diye emin ol forumlarda bu konularda hiçbir tecrubesi olmayan, ve oradan buradan ezber şekilde yorum yapanlardan ezberlediği şeylerin mantığı ile cevap verenler olacak. Şu görüntüye baksana :D ben çıplak gözümle simsiyah görüyorum. Kesin konu açsam birçok kullanıcı hemen garantiye yolla, panel bozulmuş, çok fazla ışık sızması var gibi yorum yapacaktır eminim. Dert etme o yüzden çıplak gözünle baktığın zaman az çok monitör'ün köşelerinde parlamalar bir tık fazla olabilir bu normal, ama misal şu fotoğrafta gördüğün gibiyse eğer, ki bu görüntü bile çıplak göz ile olabilir bazı monitör modellerinde panel kötü olduğundan, bu durumda monitör modeli araştırılır. Karışık işler yani bunlar biraz :) IPS paneller ama genelde siyah alanları olması gerektiği gibi olmalı.

Eki Görüntüle 2060719
Bir de böyle bir durum var :) monitör'ün bir ayarından sonra böyle şeyler oluyor. Bu durum fotoğraf makinesından gözlemlenebiliyor ancak, insan çıplak gözü ile göremiyor. Şimdi forumlarda buna benzer şeylerde var, bazı arkadaşlar gerçekten takıntılı, ve kendi çıplak gözü ile fotoğraf makinesı arasındaki farktan bahsetmiyor, zorla problem bulma kafasındalar. Sonra konu açıyorlar işte "sorun nedir" diye. Halbuki sorun konuyu açan kişinin negatif takıntısı. O yüzden bu tarz konular çok fazla sayıda var. Işık sızması diye bir şey saçmalıktır o yüzden :D tabii yok değil istisnalar, ama dediğim gibi, bu durumu tetikleyen durumlar söz konusu olabilir, örnek işte bu fotoğraf.

Anladım vaktini ayırıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

IPS Glow dediğimiz normal bir olay bu. @Quarit dediği gibi çıplak gözle bu kadar net göremezsiniz ama rahatsız edicidir. Çoğu kişi bu yüzden VA veya OLED panele yönelir.

Geri
Yukarı