MSI 5600XT WattMan hatası

Scoutleo

Femtopat
Daha fazla  
2 haftadır kullandığım MSI 5600XT Gaming MX ekran kartlı bilgisayarımda 3 kez WattMan sorunu ile karşılaştım. İnternetteki çözüm önerilerini yaptığım halde sorun çok sık bir şekilde devam ediyor ne yapmam gerekiyor, MSI servisi ile mi görüşmem gerek yoksa sorun başka yerden mi kaynaklı?
Not: MSI Afterburner programında kartım 1800 MHz'ye kadar çıkıyor. Herhangi bir oyuna girdiğimde, normalde 1600 olması gerekmiyor mu? Sorun buradan kaynaklı olabilir mi diye söylemek istedim.

Eğer PSU’nuz bozuk değilse 550W ile pek olacağını sanmam. Sürümünüzü değiştirdikten sonra da gözlemleyin tekrar olursa sistem kararlılık testi de yapabilirsiniz tam güçte sistemin kapanıp kapanmayacağı testi için.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim sizin MSI Afterburner programında Core ve Memory clock hızlarınızı öğrenebilir miyim?

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim sizin MSI Afterburner programında Core ve Memory clock hızlarınızı öğrenebilir miyim?

1608731574174.png

Bu değerler Sapphire 5600 XT Pulse modeli için sizde farklılık gösterebilir. Herhangi bir UV yapmadım sürüm değişerek çözmüştüm sorunumu sizde de işe yarayabilir yaramazsa UV deneyebilirsiniz. Bir de bazen ankarttan kaynaklı mavi ekran hatasıyla beraber RAM MHz değerlerinden kaynaklanabiliyor BIOS ayarlarınızı varsayılana çevirerek de bir süre kullanın isterseniz. Çünkü WattMan bildirimi PC ekran kartından bağımsız, beklenmedik bir şekilde kapanırsa da çıkıyor bilginiz olsun.

Dosya Ekleri

• 1608731424626.png
    1608731424626.png
    4,7 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Eğer PSU’nuz bozuk değilse 550W ile pek olacağını sanmam. Sürümünüzü değiştirdikten sonra da gözlemleyin tekrar olursa sistem kararlılık testi de yapabilirsiniz tam güçte sistemin kapanıp kapanmayacağı testi için.

Merhaba tekrar, az önce sistem kararlılık testi yaptım bilgisayarımda kapanma donma kasma gibi bir problem olmadı sonuçlar ise şöyle;

Dosya Ekleri

• 8CDDBCC1-4DC4-4A29-B73B-1583C3AAE317.jpeg
    8CDDBCC1-4DC4-4A29-B73B-1583C3AAE317.jpeg
    235,6 KB · Görüntüleme: 27
  • 597ACCBA-1FC7-4C74-912D-338F7B8C3670.jpeg
    597ACCBA-1FC7-4C74-912D-338F7B8C3670.jpeg
    169,4 KB · Görüntüleme: 22
Bende ASUS TUF RX 5700 var ve bende kasayı açarken siyah ekran hatası alıyordum klavye, mouse ve kasa çalışıyor fakat ekran görüntüsü yoktu bilgisayara reset atınca geçiyordu. 2 hafta önce anakartın BIOS'unu son sürüme güncelledim hiçbir sorun çıkarmadı tavsiyem BIOS sürümüne bak bir.

Bende ASUS TUF RX 5700 var ve bende kasayı açarken siyah ekran hatası alıyordum klavye, mouse ve kasa çalışıyor fakat ekran görüntüsü yoktu bilgisayara reset atınca geçiyordu. 2 hafta önce anakartın BIOS'unu son sürüme güncelledim hiçbir sorun çıkarmadı tavsiyem BIOS sürümüne bak bir.

@baybaşkan12'nin de dediği gibi BIOS'unuz güncel değilse güncelleyin BIOS sürümü nedeniyle de olabiliyor.
2600X ve 5600 XT'ye 550 Watt yeterli olacaktır.

Ben de 5600XT kullanıcısıyım 20.9.1 WHQL sürümünü kullanıyorum herhangi bir WattMan hatası almadım daha. Sizin geçtiğiniz sürüme geçmiştim bazı oyunlarda oyunlar çöküyordu. DDU ile temiz kurulum yapıp tekrardan 20.9.1'e geçince sorunum çözülmüştü siz de 20.9.1 WHQL sürümünü deneyin isterseniz. Bazen bazı kartlarda farklı sürümler daha stabil olabiliyor nedense.

Eski sürümü nasıl indiriyoruz

Yeni konular

Geri
Yukarı