Çözüldü Gigabyte RX590 fanların sürekli çalışması zararlı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Fodenist

Hectopat
Arkadaşlar RX590 kullanıcısıyım, otomatikte fanlar 75 derecelerde adam akıllı çalışmaya başladığından manuel ayarladım.
Ve manuelde boştayken %33'de (730 rpm civarı) dönüyor en az.
Bir sıkıntı yaratır mı fanların sürekli dönmesi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hayır sorun olmaz. Fanlar zaten dönmek için üretilmiş. Fan ömrünü kısaltabilir belki. Otomatik modda sıcaklıklar 80 dereceyi geçmedikçe pek ellemenize gerek yok bence ayarını.
Sorunuza gelecek olursak sorun olmaz, sadece fanın ömrü kısalabilir. Onun dışında zararı yok.
Arkadaşlar RX590 kullanıcısıyım, otomatikte fanlar 75 derecelerde adam akıllı çalışmaya başladığından manuel ayarladım.
Ve manuelde boştayken %33'de (730 rpm civarı) dönüyor en az.
Bir sıkıntı yaratır mı fanların sürekli dönmesi?
Termal macun ekonomik ömrünü daha çabuk tamamlayabilir en fazla. Aksi taktirde bir problem olmaz, bende de aynı şekilde, 690-710 RPM arası ayarlı boşta iken. 50-55 derecelerde gezmesinden rahatsız oluyorum nedensiz. :) 26 derece şuan 690 RPM ile.

Hayır sorun olmaz. Fanlar zaten dönmek için üretilmiş. Fan ömrünü kısaltabilir belki. Otomatik modda sıcaklıklar 80 dereceyi geçmedikçe pek ellemenize gerek yok bence ayarını.
Sorunuza gelecek olursak sorun olmaz, sadece fanın ömrü kısalabilir. Onun dışında zararı yok.

Çözüm
Hayır sorun olmaz. Fanlar zaten dönmek için üretilmiş. Fan ömrünü kısaltabilir belki. Otomatik modda sıcaklıklar 80 dereceyi geçmedikçe pek takılmayın bence.

Bir 75 derecede oynamak var bir de 60.
Minecraft'ta bile 74 dereceyi gördüm kartın fanları manuel olmadıkça doğru düzgün dönmüyor.
Programda bir sıkıntı var sanırım.
Fanların ömrünü kısaltacağını düşünüyorum. Boşta sıcaklıklar normalse fanların dönmesine gerek var mı?

Boştayken durmasını ayarlayamıyorum en az %33'de döndürebiliyorum.
Fanların ömrünü kısaltacağını düşünüyorum. Boşta sıcaklıklar normalse fanların dönmesine gerek var mı?

Boştayken otomatiğe alsam fanlar dursa oyuna girerken manuele alsam sorun olur mu
Sürekli bir otomatik bir manuel?

Bir 75 derecede oynamak var bir de 60.
Minecraft'ta bile 74 dereceyi gördüm kartın fanları manuel olmadıkça doğru düzgün dönmüyor.
Programda bir sıkıntı var sanırım.

Boştayken durmasını ayarlayamıyorum en az %33'de döndürebiliyorum.
Minecraft gibi bir oyunda 74 derece fazlaymış gerçekten :). Üstte yazdığım gibi sadece ömrü kısalabilir fanların. Kasanın kapağını açıp otomatiğe alıp deneyebilirsiniz. Yine sıcak olursa manuel ayar kullanın. Sorunuza cevap verildiyse birimize "en iyi cevap" işaretlemeniz gerek.
Boştayken otomatiğe alsam fanlar dursa oyuna girerken manuele alsam sorun olur mu
Sürekli bir otomatik bir manuel?
Sorun olmaz, oyunda sıcaklıklar düşer. Ama tek bir ayarı yapıp bir daha uğraşmamanız yönündeyim.

Minecraft gibi bir oyunda 74 derece fazlaymış gerçekten :).Üstte yazdığım gibi sadece ömrü kısalabilir fanların. Kasanın kapağını açıp otomatiğe alıp deneyebilirsiniz. Yine sıcak olursa manuel ayar kullanın. Sorunuza cevap verildiyse birimize "en iyi cevap" işaretlemeniz gerek.

Sorun olmaz, oyunda sıcaklıklar düşer. Ama tek bir ayarı yapıp bir daha uğraşmamanız yönündeyim.

asdadsgfdgsjfg.PNG

Fanların hızı şu şekilde internette satılan RX590 fanları görmüştüm zaten aşırı hızlı dönmüyor ki?
Minecraft gibi bir oyunda 74 derece fazlaymış gerçekten :).Üstte yazdığım gibi sadece ömrü kısalabilir fanların. Kasanın kapağını açıp otomatiğe alıp deneyebilirsiniz. Yine sıcak olursa manuel ayar kullanın. Sorunuza cevap verildiyse birimize "en iyi cevap" işaretlemeniz gerek.

En iyi cevap nasıl seçiliyor?
Bende sadece çözüm olarak işaretle gözüküyor.

Eki Görüntüle 815747

Fanların hızı şu şekilde internette satılan RX590 fanları görmüştüm zaten aşırı hızlı dönmüyor ki?
Sorun yok, dediğim şu; kartın fanları boşta dönmüyor sanırsam. Ömrüne katkısı olur. Ama kartın fanları zaten oyunda dönüyor, boşta dönse ne olabilir ki :). MSI Afterburner kullansaydınız ayar verebilirdim. Dönmesinden yana sorun yok onda rahat olun. Ayarlar güzel ayarlanmış, dert etmeyin. Sesi yüksek değilse dert etmeyin.

Sorun yok, dediğim şu; kartın fanları boşta dönmüyor sanırsam. Ömrüne katkısı olur. Ama kartın fanları zaten oyunda dönüyor, boşta dönse ne olabilir ki :). MSI Afterburner kullansaydınız ayar verebilirdim. Dönmesinden yana sorun yok onda rahat olun. Ayarlar güzel ayarlanmış, dert etmeyin. Sesi yüksek değilse dert etmeyin.
fotoğrafta göründüğü gibi en az %33 yapabiliyorum buda 730 RPM falan oluyor .
AfterBurner kullanmayı bilmiyorum zaten yanlışlıkla bişeye tıklayıp sistemi yakmaktan korkuyorum 😊.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı