Bu grafikteki gibi fan çalışması zararlı mı?

yagmura17

Centipat
Merhaba arkadaşlar. RX580 ekran kartım var fakat kasam kötü olduğu için sanırım (halbuki 2 tane içeri alan 2 tane de dışarı üfleyen fan var neden böyle anlamadım) boştayken 45-50 derece arası bir GPU ısım oluyor. Ben de böyle bir fan eğrisi yaptım ve kartım 35-40 derece arası bir civarda geziyor. Ama burada şöyle bir sıkıntı var fan, boştayken bile %10'da çalışıyor olacak. Elektrik faturası adına bir problem yok fakat, fanın ömrü ve sağlığı açısından bir zarar olur mu devamlı çalışmasının? Teşekkür ediyorum değerli yorumlarınız için.

Adsız.png

Yeni nesil kartlarda sıcaklık belirli seviyeye gelene kadar fanlar zaten çalışmaz ki, boşta 45-50 derece normal. Önemli olan yük altında kaç dereceye kadar çıktığıdır.

Yeni nesil kartlarda sıcaklık belirli seviyeye gelene kadar fanlar zaten çalışmaz ki, boşta 45-50 derece normal. Önemli olan yük altında kaç dereceye kadar çıktığıdır.
İşte bazıları RX580 i boştayken 30 derecede kullanıyor. Dedim ki herhalde sıkıntı bende. 45-50 normal ama yinede 39 derece bile olsa başta 3 olunca içim bir rahat ediyor :D. Sonuç olarak %10 da çalıştırsam br teşkil eder mi ? Yük altında en fazla 65 derece oluyor.

90 dereceye asla çıkmıyor yukarı kısmıyla hiç ilgenmedim. Yük altına kartım 65 derece oluyor sadece
Değerleriniz çok iyi bence fan ayarınızı otomatik yapıp öyle kullanın. Ben Asus Rog Strix RX570 kullanıyorum yük altında en fazla 77 dereceye çıktı fan hızım %50'de sabitken.
İşte bazıları RX580 i boştayken 30 derecede kullanıyor. Dedim ki herhalde sıkıntı bende. 45-50 normal ama yinede 39 derece bile olsa başta 3 olunca içim bir rahat ediyor :D. Sonuç olarak %10 da çalıştırsam br teşkil eder mi ? Yük altında en fazla 65 derece oluyor.
Arkadaşın dediği gibi fanların ömürleri bir hayli uzun bundan sebep sorun olmaz, ama gerek var mı orasını da bilemem :). Bende ses takıntısı var ses olmayacak hiç o yüzden oyunlara girerken fan hızını %50'de sabit bırakıyorum yoksa kart 70 dereceyi gördüğü anda %70'e çıkarıyor fan hızını. :)

O zaman günde yaklaşık 6-7 saat açıkta kalan bir bilgisayar için, masaüstündeyken 49-50 derecelerde çalışması sorun değil diyip konuyu kapatıyorum. Bu konuda herkes hem fikir değil mi ? Bİri gelip ben 30 derecede kullanıyorum sende sıkıntı var demesin lütfen :D

İyi günler kardeşim. Bu değerler oturduğunuz semte, kasaya, hava sirkülasyon durumuna ve kasanın konumlandığı yere göre 3-5 derece farklılık gösterir, ancak bu kartlarda boştayken standart değerler bu değer aralıklarıdır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı