Gigabyte X99 Ultra Gaming ve i7 6800K sistemde 960 Evo'dan verim alınır mı?

batikan86

Hectopat
Daha fazla  
Gigabyte X99-Ultra Gaming anakart ile Core i7-6800K işlemci (28 lane) sistemim var. Bu sisteme Samsung 960 Evo 250 GB M2. SSD taksam tam verim alabilir miyim?

Gigabyte müşteri hizmetleri (28 lane) sahip işlemci kullanırsanız tam verim alınamayacağını ayrıca 960 Evo'nun gen3 x4 değilde gen2 x4 kullanılacağını söyledi. Böyle bir şeyin olması mümkün mü?

Zaten ekran kartım X16, SSD x4 toplamda x20 veri yolu eder. İşlemcimde 28 laneye sahip.
Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun yaşamazsınız, hattınız da yetiyor.

Konu hakkında birçok araştırma yaptım. Sırf bu problem için PCI-e x8 slotuna ekran kartı takanlar bile olmuş. x16 slotuna taktıkları zaman bir miktar hız kaybı yaşanıyormuş. Ayrıca SLI yapıldığında M.2 PCI-e x4 slotu devre dışı kalanlar bile var. Sadece gen 3 çalışmaması saçma.

Konu hakkında birçok araştırma yaptım. Sırf bu problem için PCI-e x8 slotuna ekran kartı takanlar bile olmuş. x16 slotuna taktıkları zaman bir miktar hız kaybı yaşanıyormuş. Ayrıca SLI yapıldığında M.2 PCI-e x4 slotu devre dışı kalanlar bile var. Sadece gen 3 çalışmaması saçma.

Hocam duruma baktığımız zaman 28 lane işlemcide anakartın üzerinde x16+x4 kullanılacak. Yani x8 boşluğum bile kalmış olacak. Tam performans almaması sizcede tuhaf değil mi ?

Yabancı sitenin birinde x99 ultra gaming incelemesinde m2 gen3x4 28 lane işlemcide performanstan ödün vermeden kullanılabileceği yazılmış.

Açıkçası konuyu ilk gördüğümde kesinlikle hız kısıtlaması yaşamadan tam performans alacağınızı yazacaktım ama daha önce buna benzer sorunlar yaşayanlar aklıma gelince yabancı forumlarda soluklu bir araştırma yaptım. Özellikle x99 chipsetinde SLI yapanlar bu sorunu yaşıyor. M.2 PCI-e x4 slotunun devre dışı kaldığını söylüyorlar veya ekran kartı taktıkları zaman M.2 x4 slotunun veriminin düştüğünü belirtiyorlar. Bu sorunu yaşamayanlar da var fakat bunun ile ilgili konu açanlar fazla. Ayrıca ben %90 gen3 çalışacağını düşünüyorum.

Açıkçası konuyu ilk gördüğümde kesinlikle hız kısıtlaması yaşamadan tam performans alacağınızı yazacaktım ama daha önce buna benzer sorunlar yaşayanlar aklıma gelince yabancı forumlarda soluklu bir araştırma yaptım. Özellikle x99 chipsetinde SLI yapanlar bu sorunu yaşıyor. M.2 PCI-e x4 slotunun devre dışı kaldığını söylüyorlar veya ekran kartı taktıkları zaman M.2 x4 slotunun veriminin düştüğünü belirtiyorlar. Bu sorunu yaşamayanlar da var fakat bunun ile ilgili konu açanlar fazla. Ayrıca ben %90 gen3 çalışacağını düşünüyorum.

Kağıt üzerinde baktığımız zaman dediğim gibi yaşamamam gerekiyor. Ancak dediğiniz gibi bu konuyla ilgili birçok konu açılmış yabancı forumlarda. Sli yapanların sorun yaşaması çok normal. Zaten x16+x16+x4 36 yaparki burada 40 lane işlemci ihtiyacı doğuyor. Bakalım sorun yaşamamaıyı umuyorum. Sistemi bugün yarın kuracağım. Umarım sorunsuz halletmiş olacağım.

Sorun yaşamazsınız, hattınız da yetiyor.

Arkadaşlar sistemi kurdum. Ekran kartı pcle 3.0 x16’da, samsung 960 evo pcle 3.0 x4’de çalışmakta. Ssd’yi samsung’un kendi programı dahil olmak üzere toplamda 4 programda test ettim. Samsung’un vaad ettiği hızlara tam anlamıyla ulaştım. Herhangi bir problem ile karşılaşmadım. Ekran kartından da tam performans almaktayım. Anlaşılan o ki 28 lane işlemcide x16 + x4 sorunsuz bir şekilde çalışmakta.
Ayrıca İlginiz için sizlere de teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı