Gigabyte Z97X Gaming 5 Q Flash ve Dual Bios Sorunu

serkan1216

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, siteye yeni üye oldum. Özellikle Recep Baltaş arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim. Sorunum ise şu, yaklaşık 5 aylık olan anakartımı severek kullanıyorum ama bir takım sorunlarım var. Soruna gelecek olursak;

1. BIOS güncellemek isteyince Bios'da iken Q Flash açmak isteyince sistem kilitleniyor. Yalnız ST Mod yani UEFI modda iken Q Flashı açınca açılıyor. Ancak sürücü bulamıyor, ne flash bellek ne de harddiski görmüyor. İlk zamanlar giriyordu, sonradan böyle oldu.

2. Sorun da şu, anakartın sistem açılınca end tuşu ile Dual Bios'u çalıştırmak isteyince de aynı şekilde sistem donuyor. İlginç olanı ise Windows üzerinden Bios'u güncelleyebildim. Şu an tüm sürümleri denedim ama olmadı, hepsinde aynı. Bios'u sıfırladım vb. olmadı hiç bir türlü. Şu anda F6e Bios'u kurdum Windows üzerinden. Sistemimi sorunsuz kullanabiliyorum, o konuda sıkıntım yok.

Bunun çözümü nedir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam anakartın aslında bir sorunu yok, günlük olarak rahatlıkla kullanabiliyorum ama işte BIOS'a girip q flashı açmak isteyince sistem donuyor, mecbur reset atıyorum. İşin ilginci ise Bios'a UEFI moduna alınca Qflash çalışıyor ama sadece flash belleği görüyor. Eskiden HDD'yi de görüyordu. Normal Bios'tan da q flash çalışıyordu, donma ya da kilitlenme olmuyordu. Denediklerimi yazıyım size hocam:

• HDD ve sürücüleri çıkardım. / düzelmedi.
  • Başka bir power ile de denedim. / düzelmedi.
  • Stock olan biosu geri yükledim. / düzelmedi.
  • RAM'leri farklı dendim. / düzelmedi.
  • BIOS'u sıfırladım jumperle / düzelmedi.
  • Farklı anakart pili denedim /düzelmedi.
Bu sorun hep var. //

Yalnız önceden böyle bir sorun yaşamıyordum. Qflash vs rahatlıkla kullanıyordum, yedekliyordum sorunsuzca. Ben de geçen fark ettim. İşin ilginci Windows'tan güncelleme yapabiliyorum BIOS. Sorunun ne olduğunu anlayamadım bir türlü garantiye vermeden çözemezmiyiz bu sorunu, Recep Baltaş'ın paylaştığı bir video vardı anakartı backup Bios'tan maine yükletme diye. Benim anakartıma olur mu? Olursa denemek istiyorum açıkçası. Belki düzelir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorun guncel.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kusura bakmayın yeri değil belki ama bu anakartı kullanan birini bulamadım sosyalde. Overclock performansı falan nasıl? Şuan MSI Gaming 5 ve Gigabyte Gaming 5 arasında gidip geliyorum.

Harici ekran kartını söküp öyle girmeyi dener misiniz Q-Flash menüsüne.

Anakartınızda MXIC 25L6465E/6406E BIOS yongası olması lazım. Rehberde de benzer yonga kullanıyorum.

Rehbere bakarak orijinal BIOS'u yazmayı deneybilirsiniz üzerine:

Gigabyte Dual BIOS Kutarma Rehberi - Technopat

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı