Gizliliğin ve güvenliğin gereksiz olduğunu ispatlayabilir misiniz?

277726

Hectopat
Makaleler
4
Son zamanlarda Snowden filminden sonra Windows gibi özgür olmayan işletim sistemini ve çeşitli uygulamaların hepsini kullanmayı bıraktım ama o kadar çok aşırı güvenlik için önlemler alıyorum ki, artık WhatsApp, Instagram kullanmamayı geçtim Telegram ve Signal uygulamalarının bile izlendiğini biliyorum.

Siber güvenlik ile ilgili bilgi sahibi olan kişiler yapmış olduğum büyük paranoyaklık hakkında gereksiz olduğunu ispatlayabilir misiniz?

Not: NSA ve şirketler senin verilerini ne yapsın tarzında saçma yorumlar yapmayın. Ayrıca lütfen sadece bu konu hakkında bilgisi olanlar yazsın. Mesela, "ben kullanıyorum hiçbir şey olmuyor" tarzında bilgisizce yorumlar yapmayınız.

Paranoyaklığını arttırır mı bilemiyorum lakin buraya üye olurken bile bilgilerinin bir kısmını verip burada güvenli tutulup tutulamayacağını bilmiyorsun. Büyük veya küçük fark etmez herhangi bir şirketin verisi yüzde yüz güvenlidir asla çalınamaz gibi bir şeyi kimse diyemez de iddia da edemez. Senin yapabileceğin tek şey bilgilerini çok daha kötü amaçlar için kullanabilecek platformlardan veya uygulamalardan sakınmak olur. Örnek veriyorum Instagram senin verini reklam ortaklarına verip sana iyi bir reklam sunmak isterken, X sitesinden çalınan verilerinle banka hesabına erişilip bütün paranı çekmek isteyebilirler bu durumda Instagram´daki verinin sana geri dönüşü senin iznin olmadan belki de sana fayda sağlayabilecekken X sitesi veya uygulamasında tamamen zararına. Bu konuyu açarak güvenlik konusundaki endişeleriniz hakkında bana veri sağlamış olduğunuz için de ayrıca teşekkürler :) (!) Son olarak verilerinize her şirketin ihtiyacı var diğer türlü kimse sizi bir uygulama üzerinde saatlerce tutamaz ne yazık ki... Özgür gibi gözüken ama özgür olunmayan bir dünyadayız...

Gizlilik ve güvenlik elbette gereksiz değil. Kimse her şeyi ortada olsun istemez zaten. Ama eğer bu gizlilik ve güvenlik takıntınız paranoya haline geldiyse psikologa gitmenizi öneririm. Size saçma geliyor olabilir, ama gerçekten şahsi olarak bilgileriniz hiç bir firmanın işine yaramaz. Bu tür bilgiler topluca satılır ve topluca analiz edilir.

Hepimiz big dataya bir şekilde meze oluyoruzdur muhtemelen. Bu forumdaki veri tabanı da dahil. Filmden etkilenip bu şekilde paranoyaya kapılmak normal değil bu arada. Paranoyan kesinlikle gereksiz ama internete bağlı olduğun sürece gizlilik ve güvenlikten bahsedilemez aklında olsun.

Senin şu sitede yaptığın her harekette takip ediliyor. Google Analytics.. Sen ne yaparsan yap, bu adamlar sistemi oturtmuş. Olay ben kullanıyorum hiçbir şey olmuyor değil, hiçbir firma kişisel olarak izlemez sizi. Fakat bu sitedeki kullanıcıları X grubu olarak sınıflandırıp izliyordur. Bu arada güvenlikten bahsedip parola yöneticisi kullanmak bence asıl parodi. Eğer olayınız izlenmekse, bundan kaçamazsınız. İnternetin her yeri, sözde onu geliştirme amacıyla tracking edilmektedir. Sizin ana amacınız virüs vs. olsun. İzlenmemek değil.
Şu bile yeterli sanırım.

Kendi dilini uydurmadığın sürece internette yolladığın her şey kolaylıkla 3. kişiler tarafından izlenebilir zaten. Kendi dilin de fazla dayanamaz, illa güvenlik diyorsanız mektup yollayın.

Instagram ve Whatsapp ben de kullanmıyorum. Sadece Whatsapp'ı arada bir okul grubu için. Onunda dışında ihtiyaç olunacak bir şey değil.
Tabi gerekli olduğu zamanlarda faydalı ama genel olarak gereksizce kullanılıyor.

Mahremiyet çok önemlidir. Kimse kimsenin ne yaptığını bilmemeli.
Ben işe yaradığını tespit ettiğim hosts block yöntemi ile Google ve Microsoft gibi izleyicileri bol olan sistemleri engelledim.
VPN kullanıyordum bir ara sürekli.

İlk mesajdaki gibi sen istemesen de verilerin çoğu yerde kullanılıyor. Google aramaların, Technopat üyeliğin belki okul üyeliğin, spor üyeliğin. Bunlar da veri. Bunu tamamen engelleyemezsiniz. Sadece kötü yerlere önemli bilgilerini kaptırmadığın sürece korkman gereken bir şey yok.

Ayrıca senin vermediğin verileri, T.C. bilgilerin gibi, bazı mecralar kötü kişilerin eline geçmesine izin veriyor. Çok detayıma girmeyeyim, daha gencim.

Esas soru gereksiz olup olmadığına cevap bulup. Gereksiz olduğuna ikna olmanız değil. Esas sorun sizin için hangi bilgilerin güvenliğinin sağlanması gerektiği ve ne sebeple bu uğraşı vermeniz gerektiği. Yani atıyorum sıradan bir çalışan ve malvarlığı hatırı sayılır ölçütte olmayan biriyseniz, diğer bir deyişle güvenliğiniz evinizden ibaret ise bilgilerinizi korumaya çalışmak için bu kadar ekstra bir çaba sarf etmenin manası ne? Kaldı ki hali hazırda sosyal medyada aktif kendi fotoğraf ve videolarınızı paylaşan biriyseniz zaten en büyük güvenlik açığını kendiniz verirsiniz.¹ Ha yok, ben hatırı sayılır x şirketinin müdürüyüm veya CEO veya CFO'suyum ya da piyasada önemli davalara bakan avukatım vs. şeklinde maddi ve manevi bilgi ve/veya belgelerinizde sızma olması ihtimaline karşı bir sorumluluğum var diyorsanız o zaman elbette ona göre bir önlem almanız gerekiyor da bu telefondan İnstagram, Twitter vs. sildim ya da izinleri kapadım tarzında basite indirgenecek bir şey değil. Kısaca; profesyonel önlem almanız gerekiyorsa durum başkadır. Yok sıradan bir insan olarak önlem almanız gerekiyorsa kişisel hesaplarınızı ve galerinizi kontrol altında tutmanız kafidir.

¹ Normalde biri sizin fotoğrafınızı, ses kaydınızı vs. sizden izin almadan çeker ve/veya yayınlarsa kişisel veriler kapsamında suç işler ama bunu sosyal medya kisvesi altında herkese gönüllü yaptırıyorlar.

Geri
Yukarı