GNU/Linux beleşçilik midir?

phanmetal

Picopat
Bildigim kadariyla, Linux'ta uygulama satışları yapmakta sıkıntı yok, ben GNU/Linux'ta da durum bu sanıyordum ama böyle değil. Uygulama satmak, felsefesine aykırıymış.

Bu geliştiricilerin, uygulama/oyun çıkarmamasında haklı bir neden değil midir?

Yoksa yanlış mı biliyorum? GNU/Linux'ta uygulama satılabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Özgür yazılım felsefesine aykırı. Ama onun dışında satsan da kimse çıkıp sana bir şey demez. Tek şart o yazılımı veya ürünü geliştirirken kullandığın GNU ürünü/yazılımı lisans şartlarında buna müsade etmeli. Bazıları ticari kullanıma müsade etmiyor, bazıları ediyor. Etmeyenleri kullanmamalısın geliştirme esnasında.

Özgür yazılım felsefesine aykırı. Ama onun dışında satsan da kimse çıkıp sana bir şey demez. Tek şart o yazılımı veya ürünü geliştirirken kullandığın GNU ürünü/yazılımı lisans şartlarında buna müsade etmeli. Bazıları ticari kullanıma müsade etmiyor, bazıları ediyor. Etmeyenleri kullanmamalısın geliştirme esnasında.
Satmak aykırı değil, şartları var. Açık kaynaklı olmak zorunda, üzerinde değişiklik yapılabilmeli ve birisi değiştirip dağıtım yapma hakkına sahip olabilmeli. Değiştirip yeniden dağıtmak isteyen kişi de GPL lisansına uygun olarak dağıtmak zorunda.

Mesela en basitinden Red Hat Linux buna bir örnek.

Satmak aykırı değil, şartları var. Açık kaynaklı olmak zorunda, üzerinde değişiklik yapılabilmeli ve birisi değiştirip dağıtım yapma hakkına sahip olabilmeli. Değiştirip yeniden dağıtmak isteyen kişi de GPL lisansına uygun olarak dağıtmak zorunda.

Açık kaynak demedim yalnız dikkat edersen. Özgür yazılım dedim. İkisinin de felsefesi başka. Çok karıştırılıyor ama aynı değil. Ama dediklerin doğru.

“Özgür yazılım”, kullanıcıların özgürlüğüne ve topluluğa saygı duyan yazılım demektir. Kabataslak, kullanıcıların bir yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, çalışma, değiştirme ve geliştirme özgürlüğüne sahip olduğu anlamına gelir. Öyleyse, “özgür yazılım” bir fiyat değil, özgürlük meselesidir. İngilizce'deki "free" kelimesinden kaynaklı olarak, bu kavramı anlamak için, “bedava birayı” değil “ifade özgürlüğünü” düşünmek gerekiyor. Bazı durumlarda, Fransızca ve İspanyolca'dan özgürün karşılığı olarak libre ödünç alınarak “libre” yazılım kavramı da, yazılımın bedelsiz olduğu değil özgür olduğunu kastetmek için kullanılıyor.

Özgür yazılım hakkında konuşurken “bedava” veya “hibe” gibi terimler kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Çünkü bu terimler konunun özgürlükle ilgili değil, parayla ilgili olduğunu ima edebilir. “Korsanlık” gibi bazı genel terimler, desteklemeyeceğinizi umduğumuz bazı düşünceleri içeriyor. Bu terimler ile ilgili bir tartışma için Kullanmaktan Kaçınılması Gereken Kelimeler ve Deyimler sayfasına bakabilirsiniz. “Özgür yazılım” kavramının birçok dile çevirisini içeren bir listemiz de var.
Yardımcı olur umarım. Daha fazlası için aşağıdaki yazıdan devam edebilirsin:

Açık kaynaklı olması şartı da, geliştiricilere haksızlık ve yine GNU/Linux'a içerik çıkarmamaları için çok haklı bir neden.

Geri
Yukarı