GNU/Linux dağıtımı nasıl hazırlanır?

Teşekkürler, bir sorum olacaktı. Sisteme antiX kurmuştum fakat ekran böyle toz dökülmüş gibi olmaya başladı. Sistemde Nvidia ekran kartı var. Sizce son sürüm Debian'mı kullanmalıyım?

Toz gibi dökülme olayı sürücüden ve ekran kartının kendisinden olur, ancak bazı sürümlerde bu sorun düzelebiliyor ve son sürüm daha sağlıklı olacağından son sürümü deneyebilirsiniz.
Debian sürümleri Stable, Testing, Unstable olarak çıkar, ayrıca Free, Non Free şeklinde iki kategoride, altı tane temel kalıp şeklinde çıkar.
Non Free kalıpları dış aksam ve özel sürücüleri barındırdığı için daha kullanışlıdır.
Ayrıca hafif bir ortam hazırlamak istiyorsanız, burada anlattığım gibi Netinstall kalıbıyla kendi ortamınızı hazırlayabilirsiniz.

Toz gibi dökülme olayı sürücüden ve ekran kartının kendisinden olur, ancak bazı sürümlerde bu sorun düzelebiliyor ve son sürüm daha sağlıklı olacağından son sürümü deneyebilirsiniz.
Debian sürümleri Stable, Testing, Unstable olarak çıkar, ayrıca Free, Non Free şeklinde iki kategoride, altı tane temel kalıp şeklinde çıkar.
Non Free kalıpları dış aksam ve özel sürücüleri barındırdığı için daha kullanışlıdır.
Ayrıca hafif bir ortam hazırlamak istiyorsanız, burada anlattığım gibi Netinstall kalıbıyla kendi ortamınızı hazırlayabilirsiniz.

Bilgisayarın ekran kartı ne olsa beğenirsiniz? NVidia vakası...

Bir yanlışınız olmalı, Debian sürümleri yeni-eski takmaz hepsinde çalışır. Sadece işlemci mimarisini (32bit, 64bit) doğru indirmen gerekiyor.
Ayrıca sana verdiğim ISO yapma bağlantısı sayesinde sistemi sanalda yapmanız gerekmez, Debian'ı doğrudan makineye kurun, bütün ayarları yapın ve ISO kalıbını çıkarın.
Biliyorum bu konuya mesaj atarak bunu sormam hoş bir şey değil ancak beni mazur görün lütfen.
Bu şekilde dağıtımı özelleştirerek kurulabilir ISO dosyası oluşturabiliyoruz yanlış mıyım? O zaman var olan bir dağıtımı alıp belli bir amaç için özelleştirebilirim ve bunu ISO ile kurulmaya hazır hale getirebilirim. Peki bu kurulum aşaması herhangi bir dağıtımı kurarken karşılaştığımız gibi mi olur? Dağıtım geliştirmenin özü bu mudur?

Biliyorum bu konuya mesaj atarak bunu sormam hoş bir şey değil ancak beni mazur görün lütfen.

Bu konu zaten sizin sorduğunuz konu olduğu için herhangi bir yanlış yok.

Bu şekilde dağıtımı özelleştirerek kurulabilir ISO dosyası oluşturabiliyoruz yanlış mıyım? O zaman var olan bir dağıtımı alıp belli bir amaç için özelleştirebilirim ve bunu ISO ile kurulmaya hazır hale getirebilirim.

Aynen öyle, Debian ve Ubuntu tabanlı dağıtımları kurduktan ve kendine göre özelleştirdikten sonra özelleştirdiğin sistemin birebir ISO dosyasını çıkarıyorsun. Sonradan ister kendin kullanıyorsun isterse paylaşabiliyorsun.

Peki bu kurulum aşaması herhangi bir dağıtımı kurarken karşılaştığımız gibi mi olur?

Bu da doğru, herhangi bir dağıtımı kurarken ne ile karşılaşıyorsanız bununla da aynısıyla karşılaşıyorsunuz.

Dağıtım geliştirmenin özü bu mudur?

Hayır, benzerlik var, sanki dağıtım yapmış gibi oluyorsun ama dağıtım geliştirmekle hiç alakası yok. Dağıtım geliştirmek çok farklı bir olaydır, dağıtım geliştirmenin kendine ait çok farklı işlevleri vardır. Örneğin bu paylaştığım işlem için bir kurulu sistem bir de yazılımın kendisi vardır, kullandığın sistemi klonlar ama dağıtım geliştirme sıfırdan başlar. Yani dağıtımı geliştirmeye başladığında elinde hiç bir şey yoktur, on binlerce işlemi sıfırdan yaratacaksın. Bu bazen ayları bazen yılları alır. Örneğin inşa etmiş olduğum ve bir kaç ay önce paylaştığım Xfcebox sürümünün ilk başlangıç tarihi 2017 yılıdır. 2019 yılında ilk sürümünü paylaştığımda henüz beta idi. İkici sürüm ise beta değil ama halen test aşamasında sayılır. Buna göre sadece bir sürüm için 3 yıldan fazla emek vermiş oluyorum.
Kısaca bu başlıktaki paylaşımım dağıtımın özü değildir ama kendi sistemini klonlamak isteyenler için idealdir.

Ayrıca şu komediyi yazmadan geçemeyeceğim.
Vatandaşın birisi bu işlemi dağıtım yapmak zan ediyor, o kadar emin ki, dağıtım zan ettiği kalıbı bir de Distrowatch sitesine gönderiyor. Tabi Distrowatch her başvuruyu bir yıl bekletir, çeşitli aşamalardan geçirmeden ahan da bu dağıtım deyip listeye eklemez.
Neyse bir gün bir arkadaşımız bir dağıtım buldum ama nasıl kurulduğunu bulamadım diye bana mesaj göndermiş. Ben de essahtan dağıtım diye indirdim, baktım benim buradaki paylaşımın klonu. Arkadaşa istersen kullan ama bu dağıtım değil, bir klon dedim. Arkadaş biraz deneyimliydi, bunun farkına varmadığı için kendi kendine atıfta bulundu, kendine gülmekten de geri kalmadı.
Tabi dağıtım diye gönderilen bu klon Distrowatch sitesinden haliyle şutlandı.

Yeni konular

Geri
Yukarı