GNU/Linux hakkında konuşurken dikkatlice kullanılması gereken kelimeler

Evet, kendi çıkarları doğrultusunda veri toplamaları katiyen etik değil. Bu konuda size katılıyorum.

Fakat insanlar yazılımlarını istedikleri gibi lisanslamakta ve sözleşmeler doğrultusunda dağıtmakta özgür. Biz de buna tepki göstermekte ve tavrımızı ortaya koymakta özgürüz. Bunu onların yazdığı kodları zorla ele geçirerek değil, daha iyilerini yazıp topluma sunarak yapacağız. Korsan kullanım bir bağımlılıktır, bizse kendi kodlarımızla özgürlüğümüzü kazanacağız. Çünkü onlara ihtiyacımız yok ve bunu ancak böyle kanıtlayabiliriz.

Evet; okul, iş vb. nedenlerle insanlar sahipli yazılımları kullanmak zorunda kalıyor. Bunun en büyük nedeni işverenlerin ve idari mercilerin konuya yeterli önemi göstermemesi. Elbette sonunda farkına varacaklar fakat sanırım bu gidişle çok geç olacak.

Engellemekse bizim sorumluluğumuz ve tek bir yolu var. Madem insanlar özgür yazılımlara yönelmiyor, bundan prim yapmayı bırakacağız. Özgür olduğu için değil, daha işlevsel olduğu için kullanmayı tercih edecekler. Diğer yazılımlarda yapamadıklarını yapabilecek, işleri kolaylaşacak ve hız kazanacaklar.

Baskı altında yaşayan birisini özgürlük için ayaklandıramazsınız, öncesinde bir kez de olsa bu hazzı almış olması gerekiyor.

Netflix gibi uygulamalar elbette ki belirli abonelik ücretleri alacaklar, bu en temel hakları.

Bizim isteğimiz ücretsiz yayın yapmaları değil. Ücretini verdikten sonra istemci kodları üzerinde görüntüleme ve düzenleme hakkına sahip olmak istiyoruz.

Onlara ihtiyacımız var çünkü hiçbir zaman Steam uygulamasını yapamayacağız. Hiçbir zaman open Source GTA 5 veya CS:GO oyunu geliştiremeyeceğiz çünkü geliştirmeye çalışsak bile her zaman bizde önde ve bütçeleri bizden yüksek olacak... - Oyun pek ihtiyaç değil tabii ki ama çok insan oyun sevdiğinden dolayı böyle söyledim. Şahsen oyunları pek oynamam. -

İş için olan uygulamalar da genel olarak özgür yazılımları tercih edebiliriz ve şahsen çevreme Microsoft yerine LibreOffice öneriyorum ve gerçekten işlerini hallediyorlar.

Çok haklısınız. Bizim istediğimiz arkamızdan iş çevirmemeleri. Mesela Google, Facebook vs. bizi her zaman izleyecekler ve izlemeye devam edecekler...

Onlara ihtiyacımız var çünkü hiçbir zaman Steam uygulamasını yapamayacağız. Hiçbir zaman open Source GTA 5 veya CS:GO oyunu geliştiremeyeceğiz çünkü geliştirmeye çalışsak bile her zaman bizde önde ve bütçeleri bizden yüksek olacak... - Oyun pek ihtiyaç değil tabii ki ama çok insan oyun sevdiğinden dolayı böyle söyledim. Şahsen oyunları pek oynamam. -

Pek tabi Steam'inkinden daha iyi bir istemci yazabiliriz, stabilite probleminden ve hantallığından kurtulabiliriz. Şimdilik oyunların GNU/Linux'a destek vermesi özgür yazılımı geliştirmek için kafi. Kalanı için de fazla emin olmayın derim, zamanın neler getireceğini bilemeyiz.

Dediğiniz gibi, oyunlar birer ihtiyaç değil ve bağımlılık arz etmiyor. Bu nedenle önceliklerimiz arasında da yer almıyor.

İş için olan uygulamalar da genel olarak özgür yazılımları tercih edebiliriz ve şahsen çevreme Microsoft yerine LibreOffice öneriyorum ve gerçekten işlerini hallediyorlar.

Gündelik işlerimizde özgür yazılımları kullanabiliriz fakat bazı iş yerleri ve okulların kendi kodlarını kapatarak sunmaları ve bunu tekelleştirmeleri oldukça sinir bozucu. Bundan maddi bir kar sağlamamalarına rağmen sanırım bir kurumsallık göstergesi olarak görüyorlar. Eğer insanları bilinçlendirmeyi başarabilirsek bu sorunu kolayca çözebiliriz.

Çok haklısınız. Bizim istediğimiz arkamızdan iş çevirmemeleri. Mesela Google, Facebook vs. bizi her zaman izleyecekler ve izlemeye devam edecekler...

Evet, gerçekten de öyle. Ve kötü olansa şu anda bu yazılımların bazılarını kullanmak zorunda olmamız. Daha iyilerine sahip olsak dahi aramızda onları boykot etmeye yönelik güçlü bir organizasyon oluşturamıyoruz. WhatsApp olayları çok güçlü bir yankı uyandırdı, devamına ihtiyacımız vardı.

Geri
Yukarı