GNU/Linux hakkında konuşurken dikkatlice kullanılması gereken kelimeler

Yine bu konuyu tartismamiz GNU/Linux'taki insanlarin ne kadar kendilerini tekrar ettigini kanitliyor.

Adam alpine kullaniyor belki, belki adam musl ile LFS sistem kurmus. Boyle bir durumda GNU/Linux demek saçma. Diger yandan Linux kullanicilarinin yarisindan fazlasi tonla GNU yazilimi kullaniyor.

Demek istedigim şey bu distrodan distroya tamamen degisen bir faktor. GNU/Linux distrolara GNU/Linux distrosu deyin, alpine tarzi GNU yazilimi kullanmayan distrolara Linux deyin gecin.

Şekilcilik bazlı geçer listesi, dediğim gibi bu amaca katkı sağlamıyor.

GNU/Linux felsefesini bilmediğiniz için mi böyle söylüyorsunuz anlamadım... Eğer bedava yazılım ile özgür yazılım'ın aynı şey olduğunu düşünüyorsanız, GNU/Linux felsefesini bilmiyorsunuzdur. Aynı şekilde özgür yazılım'a bedava yazılım demeye de devam etmek felsefeyi bilmemize rağmen diğer insanların yanlış anlamasına yol açar. Hal böyle olduğundan, kelimelerimizi kullanırken dikkat ederek GNU/Linux felsefesini insanlara daha doğru bir şekilde aktarabiliriz.

Şahsen bu kelimeleri doğru kullanmadığımızda GNU/Linux felsefesine uyulamayacağını düşünüyorum çünkü ben Spotify gibi uygulamalara kapalı kaynak derken içerisinde bizi izleyip ya da dinleyip dinlemediklerini bilmediğimizi anlatmaya çalışıyordum ama doğru kullanımı "özgür olmayan" olarak adlandırılıyormuş.

GNU/Linux felsefesini bilmediğiniz için mi böyle söylüyorsunuz anlamadım... Eğer bedava yazılım ile özgür yazılım'ın aynı şey olduğunu düşünüyorsanız, GNU/Linux felsefesini bilmiyorsunuzdur.
He aynen öyle düşünüyorum.
Aynı şekilde özgür yazılım'a bedava yazılım demeye de devam etmek felsefeyi bilmemize rağmen diğer insanların yanlış anlamasına yol açar.
Zaten attığım her iletide bedava yazılım olarak anıyorum kendilerini. İngilizce'den doğan bir sorunu üzerime nasıl yama ettin ve bağladın merak ediyorum.
Hal böyle olduğundan, kelimelerimizi kullanırken dikkat ederek GNU/Linux felsefesini insanlara daha doğru bir şekilde aktarabiliriz.
Stallman ne demişti? Dilinizce bunu tam karşılayan bir sözcük var. Özgür.
Şahsen bu kelimeleri doğru kullanmadığımızda GNU/Linux felsefesine uyulamayacağını düşünüyorum çünkü ben Spotify gibi uygulamalara kapalı kaynak derken içerisinde bizi izleyip ya da dinleyip dinlemediklerini bilmediğimizi anlatmaya çalışıyordum ama doğru kullanımı "özgür olmayan" olarak adlandırılıyormuş.
Özgür yazılım; yalnız gizlilik ve güvenlik ihlalleri ile ilgilenmez. Felsefenin özünde kullanıcıların eylem özgürlüğünün lisans şartları ile kısıtlanmasına karşı olmak vardır. Temel GNU ilkelerine baksan bunu görebilirsin zaten. Bu arada kullanıcı adını Hypocrite olarak değiştirmeni şiddetle öneririm, Oxford sözlüğü sözcük tanımı için seni örnek verse yeridir.

Bazılarımız, “bilgiyi komşularınızla paylaşmak” gibi olumlu bir ifade bile kullanabilir.

Korsan yazılım kullanımı etik dışıdır ve özgür yazılım hareketi üzerinde olumsuz algı oluşturulmasına sebep olur. Buna sempati duyarak sadece kendinizi komik küçük çocuklar gibi gösteriyorsunuz.

Cevap olarak link yollamak yerine doğru düzgün bir argüman sunarsanız, o zaman tartışmaya başlayabiliriz. Binlerce kez girdiğim bir siteyi bana cevap olarak sunarken hiçbir fayda sağlamıyorsunuz.

Eğer bu bir link savaşı olsaydı, ben de tonla Linux yazımını destekleyen makale atabilirdim. Burası Google değil. Kendi argümanınızı sunun biraz.

Linus Torvalds'ın bu sözü ile benim dediğim neredeyse tamamen eşleşiyor bu arada;

Well, I think it's justified, but it's justified if you actually make a GNU distribution of Linux ... the same way that I think that "Red Hat Linux" is fine, or "SUSE Linux" or "Debian Linux", because if you actually make your own distribution of Linux, you get to name the thing, but calling Linux in general "GNU Linux" I think is just ridiculous.

Son düzenleme:
Korsan yazılım kullanımı etik dışıdır ve özgür yazılım hareketi üzerinde olumsuz algı oluşturulmasına sebep olur. Buna sempati duyarak sadece kendinizi komik küçük çocuklar gibi gösteriyorsunuz.

O konuda benim de çekincelerim var. Lisanslı yazılım olmasa insanların para kazanması daha da zorlaşır ama Google gibi şirketler de insanları sömürdüğü için bir yönden de haklılar. Karmaşık bir durum. Korsan'a karşıyım ama GNU felsefesinde korsan kullanımı olması biraz farklı geliyor.

Yasalari satin alan firmalarin tamamen kullanici zararina olan dayatmalarini ne guzel savunuyorsunuz oyle. Yahu adamlar diyor ki satin aldiginiz lisansladiginiz seyi arkadaslarinizla paylasamazsiniz, sizin mulkiyetiniz degil, tasman bende. Biz de bu sacma, gerici telif zihniyetini destekleyecek miyiz?

Son düzenleme:
Yahu adamlar diyor ki satin aldiginiz lisansladiginiz seyi arkadaslarinizla paylasamazsiniz, sizin mulkiyetiniz degil

Proprietary bir yazılımın para karşılığı lisans ve sözleşmeler çerçevesinde kullanım hakkını satın alırsınız, kimse size source'unu vaad etmezken bu kanıya varıyorsanız sadece kendinizi aptal durumuna düşürüyorsunuz.

Bizim insanların sadece para hırsıyla veya ihtiyacıyla geliştirdiği yazılımlarına ihtiyacımız yok. Daha iyilerini ortaya koyabiliriz, koyduk ve koyacağız da. Bir yazılımı cracklemekle hiçbir şeyi özgürleştirmiyorsunuz, daha fonksiyonel ve verimlilerini geliştirebilecek yeterlilikteyken neden onlara ihtiyaç duyalım?

Bizim insanların sadece para hırsıyla veya ihtiyacıyla geliştirdiği yazılımlarına ihtiyacımız yok. Daha iyilerini ortaya koyabiliriz, koyduk ve koyacağız da.
Haklisiniz, kesinlikle katiliyorum.

Ama su konuyu da goz onunda bulundurmamiz gerekiyor bence. Bu yazilimlar etik disi sekilde (kullanicinin ozgurlugunden kisarak, haddinden fazla veri toplayarak vs.) gelisiyor ve ozgur yazilimlarin da ayagina celme takiyor.

Insanlar okul, is gibi nedenlerle kullanmak mecburiyetinde kalabiliyor, tam olarak istedikleri gibi. Gercekten bu yazilima para verirken -paradan degil, destek oldugunuz icin- iciniz acimaz mi? Benim aciyor.

Haklisiniz, kesinlikle katiliyorum.

Ama su konuyu da goz onunda bulundurmamiz gerekiyor bence. Bu yazilimlar etik disi sekilde (kullanicinin ozgurlugunden kisarak, haddinden fazla veri toplayarak vs.) Gelisiyor ve ozgur yazilimlarin da ayagina celme takiyor.

Insanlar okul, is gibi nedenlerle kullanmak mecburiyetinde kalabiliyor, tam olarak istedikleri gibi. Gercekten bu yazilima para verirken -paradan degil, destek oldugunuz icin- iciniz acimaz mi? Benim aciyor.

Eğitim için bir şey diyemem ama Netflix gibi bir uygulamanın paralı olması bana normal ama bizler hakkında bilgi toplaması yanlış geliyor çünkü orada da oyuncuların emeğinin karşılığını alması lazım. Gerçi oyuncular da emeğinin karşılığının 4-5 katını alıyor da olabilir.

Haliyle Netflix'i anonim bir şekilde satın alıp, tor üzerinden vs. izleyebilsek çok daha güvenli olurdu ama imkansızdır herhalde :D.

Ama su konuyu da goz onunda bulundurmamiz gerekiyor bence. Bu yazilimlar etik disi sekilde (kullanicinin ozgurlugunden kisarak, haddinden fazla veri toplayarak vs.) gelisiyor ve ozgur yazilimlarin da ayagina celme takiyor.

Evet, kendi çıkarları doğrultusunda veri toplamaları katiyen etik değil. Bu konuda size katılıyorum.

Fakat insanlar yazılımlarını istedikleri gibi lisanslamakta ve sözleşmeler doğrultusunda dağıtmakta özgür. Biz de buna tepki göstermekte ve tavrımızı ortaya koymakta özgürüz. Bunu onların yazdığı kodları zorla ele geçirerek değil, daha iyilerini yazıp topluma sunarak yapacağız. Korsan kullanım bir bağımlılıktır, bizse kendi kodlarımızla özgürlüğümüzü kazanacağız. Çünkü onlara ihtiyacımız yok ve bunu ancak böyle kanıtlayabiliriz.

Evet; okul, iş vb. nedenlerle insanlar sahipli yazılımları kullanmak zorunda kalıyor. Bunun en büyük nedeni işverenlerin ve idari mercilerin konuya yeterli önemi göstermemesi. Elbette sonunda farkına varacaklar fakat sanırım bu gidişle çok geç olacak.

Engellemekse bizim sorumluluğumuz ve tek bir yolu var. Madem insanlar özgür yazılımlara yönelmiyor, bundan prim yapmayı bırakacağız. Özgür olduğu için değil, daha işlevsel olduğu için kullanmayı tercih edecekler. Diğer yazılımlarda yapamadıklarını yapabilecek, işleri kolaylaşacak ve hız kazanacaklar.

Baskı altında yaşayan birisini özgürlük için ayaklandıramazsınız, öncesinde bir kez de olsa bu hazzı almış olması gerekiyor.
Eğitim için bir şey diyemem ama Netflix gibi bir uygulamanın paralı olması bana normal ama bizler hakkında bilgi toplaması yanlış geliyor çünkü orada da oyuncuların emeğinin karşılığını alması lazım. Gerçi oyuncular da emeğinin karşılığının 4-5 katını alıyor da olabilir.

Netflix gibi uygulamalar elbette ki belirli abonelik ücretleri alacaklar, bu en temel hakları.

Bizim isteğimiz ücretsiz yayın yapmaları değil. Ücretini verdikten sonra istemci kodları üzerinde görüntüleme ve düzenleme hakkına sahip olmak istiyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı