GNU/Linux kullanımı arttı mı?

GNU/Linux kullanımı arttı mı?

• Evet, arttığını düşünüyorum.

Oy: 54 65,9%
  • Kararsızım.

Oy: 12 14,6%
  • Hayır, arttığını düşünmüyorum.

Oy: 15 18,3%
  • GNU/Linux da ne?

Oy: 1 1,2%

• Oy verenlerin toplamı
    82
Kusura bakmayın arada kaçırmışım ancak şöyle bir düzeltme yapayım internette Linux önyüklü gelen bilgisayarlar da var.

Arch Linux + kde plasma kombosundan bahsetmiştim. Çünkü o ikisi birleşince hazır kurulu verildiğinde tek ihtiyaçlar sudo pacman -Syyu olur. Hatta yay ile de gerçekleştirebilirler uzun komutlara ihtiyaç kalmaz :d.

Evet Arch bu yönde çok kolaylık sağlıyor. Kde plasma ise sade ve düşük kaynak tükettiğinden dolayı favorim. Bir de özelleştirme seçeneği çok fazla.

Linux biraz ısrarcı olmanız gerektiren işletim sistemi. Hataların sınırı yok ancak detaylara girmeyi sevmeyen biri için hata ihtimali çok çok az. Her oyun içinse direkt geçmeyin ancak günlük işler ve sunucu için uğraşıyorsanız yine sizin için oldukça iyi. Programcıysanız, Linux ile mi ilgilenmek istersiniz kod mu yazmak istersiniz sorusu çıkıyor, bu konuda en iyisi Mac'ler. Her işletim sisteminin hatta her donanımın kazanımı farklıdır, ha denemek isteyen denesin ama "bu neden böyle" sorularına erken cevap vermek istedim.

Ban yiyeceğim, biliyorum. Ama "Troll" olduğunu, tüm "Âlem" biliyor.

@Kerem00 ve @gen2 bu konu hakkında söyleyecek güzel şeylere sahiptir diye düşünüyorum.
Evet, boş vakit bulduğum gibi konuya geldim.

Sanmıyorum. Hatta azalmış bile olabilir. Üretilen tüm bilgisayarların çoğunluğu Windows ön yüklü olarak geldiği için, -Mac dışında- gelmeyenler de şiddetle Windows kullanılmasını önerdiği için, yüzde düşmüştür bence.
Katılmıyorum, çoğu sitenin verilerine göre artmakta. Ayrıca Dell, Lenovo, ASUS gibi bazı firmalar artık bazı bilgisayarlarını Ubuntu, Endless OS gibi GNU/Linux dağıtımları ile piyasaya sürüyorlar. Lenovo ThinkPad serisi Linux sertifikalı olarak çıkıyor.

Bir de şu var. Windows toplu bilgisayar kurulumlarına, endüstriyel kullanımı kastediyorum, destek veren ve bazı konularda garanti veren bir "uygulama". Linux'ta ise asla bir garanti verememekle beraber ticarileştiğinde bu sorunlarla nasıl başa çıkabileceği belirsiz.
Red Hat Enterprise Linux gibi kurumsal dağıtımlar destek vermekte. Sunucularda da genelde bunlar kullanılıyor.

Yalnız Android Linux türevi bir işletim sistemi yani kesinlikle arttı.
Başlıkta GNU/Linux diyor. Android, GNU/Linux sayılmıyor.

Android'in kullanım oranını arttırdığını savundunuz. Ben de Windows kullanımı kat kat artıyor, etki etmez demeye getirdim.
Dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi Android.(İsterseniz kaynak ekleyebilirim.)

Keşke Ubuntu yerine ElementaryOS veya Kubuntu gibi dağıtımları kullansalar. Ubuntu insanı GNU/Linux'tan soğutuyor. En berbat dağıtım...
Şu an buglu ve ağır bir dağıtım olsa da eskiden GNU/Linux'un yaygınlaşmasını sağlamış bir dağıtım olduğu için "berbat" demek doğru olmaz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı