GNU/Linux üzerinde oyun oynamak

Dostum kendin bile imzanda belirtmişsin, oyun için Windows gerisi için Linux diye.

Herkes neden Win10 kurup rahatına bakamıyor kısmına verdiğim cevap:
  • Eski donanım özelliklerine sahip bilgisayarı olanlar, Win7 zamanı eskiden 100 FPS gibi aldıkları oyunları, şimdi bırakın 100 FPS almayı Win7-10 ile bilgisayarlarını zar zor başlatabiliyorlar. Chrome'da bile gezemiyorken, Linux onları eski güzel günlerine geri götürüyor. Performans başlığında özetlediğim gibi oyunları bile oynatabiliyor.

Dikkat ederseniz Herkes ile başlayan genellemenizi bozmak için Eski donanım özelliklerine sahip bilgisayarı olanlar, diyerek cümleme başlamışım 2080Ti Ryzen sistem için değil ha tabi arzu eden manyaklar tanıyorum onlar için Linux'ta daha iyi ama her neyse çarpıtmanıza gerek yok. Yazdığım şey çok net. :)

Başlığa bakıp ne gerek var, kur Windows 10 oyna diyenleri şimdiden duyar gibiyim. Sonuçta çok kısıtlı sayıda oyunun doğal GNU/Linux desteği var, kalan oyunları wine ile oynamak gerekiyor. Çok oyun düşkünü olmasam da, gerçekten Windows kullanmayı sevmiyorum, rahat edemiyorum ve buna mecbur bırakılmak hiç hoşuma gitmiyor.

Donanım olarak sistemim güncel değil bu yüzden güncel oyunları pek test edemedim.
Steam play ve lutris ile oynayabildiğim oyunlara örnek olarak assasin Creed II, hell Blade senua sacrifice, grid 2, shcrimesandpunishments gibi oyunlar var.
Doğal GNU/Linux desteği olan oyunları yazmıyorum.

Şimdiye kadar Windows oyunlarını wine ile kurup oynamak için pek çok araç geliştirildi ancak pek verimli olduğunu söyleyemem. Steam play (wine) ile azımsanmayacak sayıda oyun oynayabiliyoruz. Steam play ile çalışan oyunları protondb veritabanından kontrol edebilirsiniz. İkinci olarak kurmamız gereken program lutris.

Lutris ile ne yapılır?
Steam haricinde uPlay, Epic ve GOG gibi platformlardan satın aldığımız oyunları oynayabiliriz¹.
Sistemde kurulu olan tüm oyunları lutris üzerinden yönetebiliriz.
uPlay ve Epic games² için Gnu/Linux programları yok Steam gibi, bu yüzden lutris üzerinden oyun kurar gibi kurabiliriz.
Sisteme wine kurmak³ ve ayarlamak zorunda değiliz.
Lutris X oyun için gerekli ayarlar ve ek programlar var ise otomatik kuracaktır.
Oyunların CD versiyonu var ise elimizde onları da kurabiliriz.

¹)Desteklenen oyunlar.
²)Epic Games kurulum işlemi biraz uzun sürüyor.
³)sisteminizde wine kurulu ise kaldırmanızı öneririm. Lutris gerekli wine versiyonunu otomatik olarak kullanıcı (ev) dizinine kuruyor.

Steam indir ve bazı oyunları oyna. Olmazsa DualBoot yap. İnternete girmek için Linux, Oyun için W10 kullan. Çünkü Linux'tan sonra W10'a dönüş yavaş hissettiriryor.

SteamOS bence gayet başarılı. Elbette Steam´i her dağıtıma kurabilirsiniz ancak bu dağıtım gamerlar için tasarlanmış ve Valve´ın destekliyor olması da artı bir özellik.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı