GNU/Linux vs Windows 10-11 video oynatma performansı

damzchevk

Decapat
Daha fazla  
Uzun zamandır GNU/Linux kullanırım yaşadığım tek eksiklik video oynatma konusundaki performans sorunu. YouTube üzerinde Windows ile 4K 60 FPS videoları 0 kare kaybı ile çok akıcı izleyebilirken GNU/Linux üzerinde 4K 60 FPS videoları 0 kare kaybı bir yana videoyu izleyemiyorum bile. GNU/Linux'ta 144p video izlerken bile işlemci kullanımı %30 civarında dolaşıyor. 1080p 60FPS videoları ancak düşük kare kaybı ile izleyebiliyorum o bile Windows gibi 0 kayıpla olmuyor. Sanıyorum ki NVIDIA sürücülerinin GNU/Linuxta donanım hızlandırma (hardware acceleration) konusunda yetersiz olduğu için bu sorunu yaşıyorum. AMD ve Intel grafik işlemcilerinde performans nasıl bir bilgim yok. Aslında konuyu açma amacım da bilgi paylaşımında bulunmak. Sizin video performanslarınız nasıl?

Son düzenleyen: Moderatör:
Nvidia'nın kapalı kaynak sürücüsünü deneyin.
Zaten kapalı kaynak olanı kullanıyorum.
Hem bu var hem de Optimus varsa dahili grafik biriminden dolayi performans kaybi yasanabiliyor. Once kapali kaynak surucu kurulup sonra Optimus ayarlamasi yapilabilir eger Optimus teknolojisinden kaynaklanan bir hata mevcutsa.

Masaüstü GTX1050ti kullanıyorum iki ekran kartı yok.

4K video izlemeyi denemedim ama kapalı kaynak sürücüler ile 1080p'de videolarda bir sorun olmuyordu, Pop OS'ta denemiştim.

1080p videolarda görünürde bir sorun yokmuş gibi ama istatistikleri açınca frame droplar oldukça oluyor bende ayrıca işlemci kullanımı %50,%60 arasında takılıyor. Video izlerken başka uygulamalar çalıştırdığımda örneğin PyCharm kullandığımda işlemci kullanımından dolayı performans sorunları oluyor. Ama Windowsta her şey gayet akıcı.

Uzun zamandır GNU/Linux kullanırım yaşadığım tek eksiklik video oynatma konusundaki performans sorunu. YouTube üzerinde Windows ile 4K 60 FPS videoları 0 kare kaybı ile çok akıcı izleyebilirken GNU/Linux üzerinde 4K 60 FPS videoları 0 kare kaybı bir yana videoyu izleyemiyorum bile. GNU/Linux'ta 144p video izlerken bile işlemci kullanımı %30 civarında dolaşıyor. 1080p 60FPS videoları ancak düşük kare kaybı ile izleyebiliyorum o bile Windows gibi 0 kayıpla olmuyor. Sanıyorum ki NVIDIA sürücülerinin GNU/Linuxta donanım hızlandırma (hardware acceleration) konusunda yetersiz olduğu için bu sorunu yaşıyorum. AMD ve Intel grafik işlemcilerinde performans nasıl bir bilgim yok. Aslında konuyu açma amacım da bilgi paylaşımında bulunmak. Sizin video performanslarınız nasıl?
Brave browser kullanabilirsin, o hardware acceleration destekliyor.

Brave browser kullanabilirsin, o hardware acceleration destekliyor.

Donanım hızlandırmayı denediğim tarayıcılarda zaten aktifleştirdim. Aşağıdaki kaynaktaki gibi beta kanaldan Chromium ve donanım hızlandırma sürücülerini kurup denedim. Brave üzerinde de denedim. Aktifleştirmeme rağmen yaşadığım sorunlar özellikle 50FPS ve 60 FPS videolarda frame kaybı, yüksek işlemci kullanımı sorunları. 30FPS videolarda frame kaybı yok denebilir ama işlemci kullanımı onlarda da sorunlu. Firefox üzerinde picture-in-picture modunu sık kullanıyorum mesela bunu açtığımda frame kaybı 1000'li sayılara ulaşıyor.

Firefox'da hardware acceleration destekliyor.
Firefox kullanmiyorum tavsiye de etmiyorum.
Donanım hızlandırmayı denediğim tarayıcılarda zaten aktifleştirdim. Aşağıdaki kaynaktaki gibi beta kanaldan Chromium ve donanım hızlandırma sürücülerini kurup denedim. Brave üzerinde de denedim. Aktifleştirmeme rağmen yaşadığım sorunlar özellikle 50FPS ve 60 FPS videolarda frame kaybı, yüksek işlemci kullanımı sorunları. 30FPS videolarda frame kaybı yok denebilir ama işlemci kullanımı onlarda da sorunlu. Firefox üzerinde picture-in-picture modunu sık kullanıyorum mesela bunu açtığımda frame kaybı 1000'li sayılara ulaşıyor.

Donanim hizlandirma gercekten calisiyor olsaydi yuksek islemci kullanimi olusmazdi. Konfigurasyon problemi herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı