İnceleme God of War (2005)

God of War serisi benim için hep özel bir seri olmuştur hayatımda oyunları yılan oyununda fazlası sanmazken babamın eve bir PS 2 getirmesi yanında 2 oyunla beraber gelmesi hayatımın oyunlar açısından dönüm noktasıdır. Gelen oyunlar biri God of War 1 diğeri ise kill zone du ilk başta silahlı milahlı oyun olduğu için kill zonu taktım, oynamaya başlayacaktım ki açılmayınca bir şans God of War'ı denemek istedim ve açıldı. Yüzü kanlı kaplı bir adam önüne gelen herkesi doğruyordu, tabii o zamanlar benim beynim uçtu. Nasıl böyle bir şey olabilir, nasıl diye kaldım. O ikonik atlama sahnesi gene memes olunca açıp bir daha oynamak istedim fakat PS 2 artık bozulduğunu gördüm.
O zaman bende kalan hatıralar için bir inceleme yazayım dedim evet bu bölüm sadece belki de kimsenin umurunda olmayan anılarımı oluşturdu ama olsun.

god-of-war-1---button-1546990917232.jpg

Hikaye:
Oyun çok eski olsa da yine de spoiler vermemeye çalışacağım. Aslında ne yalan söyleyim, ben o yaşlarda ingilizceden haberi olmayan bir çocuk olduğumdan hikayeyi,
Hiç umursamamıştım hatta incelemeyi yazmak için hikayesini YouTube'dan yeniden izlemek zorunda kaldım ama anılarım canlanınca anlaya bildiğim bu oyunu.
Hikayesinin oyunun büyük bir + sı olmadığı yönünde çok da üst düzey bir hikayesi yok ama o zamanki oyunlar ile karşılaştırınca aslında hikayesi güzel geliyor.
Hikayede tanrıların olması onu ilginçleştiriyor kratosun o tanlılardan teker teker intikam alması gerçekten çok güzel bir his.

643009-919864_20050224_011.jpg

Grafik:
Evet eski bir oyunu incelerken en son yapılması gereken şey grafik grafik çoğu eski oyunda kötü olur ama ne yalan söyleyim. God of War o zamanda bile güzel grafiklere sahipti, 1 kere bile "ya çok kötü gözüküyor" demedim ki ozmanlar çok fazla oyun oynamıştım.

647748-919864_20050318_003.jpg

Oynayış-mekanik:
İşte bu oyunun en iyi yaptığı iş gerçekten oyunda bir düşman öldürmek kombo yapmak denemek o kadar güzel ki, her birini öldürdüğümde zevk alıyordum.
Boss savaşları o zamanlar için iyi olsa da şu zamanda bakarsak sönük kalıyor. Oyunda skillerimi geliştirmek yeni skiller açmak gibi olaylarda var.
Bu da çeşitliliği sağlıyor, savaşmaktan 1 kere bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Karakterin ne kadar geliştiğini anlayabiliyorsun.

efb328fdbfa2294f26dd775e0e124294.jpg

Genel:
Genel olarak aslında çok da üst düzey bir oyun değil ama benim hayatımda oynadığım ilk oyun olması ve zamanın en iyi oyunlarından olması puanımı düşük tutmamam için yeterli benim için. God of War'ın en özel oyunu değil ve de en sevdiğim oyunu da değil, o oyuna başka bir zamanda inceleme yazacağım işte o zaman verdiğim en yüksek puanlardan birini vereceğim. Benim için çok özel bir oyun oyunculuk hayatımın en özel 2.oyunu olması bu puanı hak ediyor.

Puanım:82/100

(Tamamen kişisel görüştür)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana da GoW Yunan mitolojisi oyunları çok yüzeysel Hack and Slash oyunları gibi geliyor. Çıktığı dönem kendisi ile bol bol karşılaştırılan DMC3 bundan çok daha derin oynanışa sahip bir oyun. Özellikle de Bayonetta ve DMC'den sonra GoW tek tuşa abanma oyunu gibi hissettiriyordu. GoW'un neden yeniliğe gittiğini anlıyorum ve hak veriyorum.

Bence 1.oyun rezalet olmakla beraber 2. ve 3.oyun harikadır. Oynanış anlamında 2. oyunun görsel anlamda ise 3. oyunun eline dökebilecek yok bu eski GoW serisinden. Belki Ascension görsel anlamda daha iyi diyebilirsiniz fakat 3 bence daha iyi.
Bana da GoW Yunan mitolojisi oyunları çok yüzeysel Hack and Slash oyunları gibi geliyor. Çıktığı dönem kendisi ile bol bol karşılaştırılan DMC3 bundan çok daha derin oynanışa sahip bir oyun. Özellikle de Bayonetta ve DMC'den sonra GoW tek tuşa abanma oyunu gibi hissettiriyordu. GoW'un neden yeniliğe gittiğini anlıyorum ve hak veriyorum.
Şahsen DMC serisinin komplike yapısına göre GoW'u tercih ederim ben. Zaten bu kadar yükselmesinin sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum. Kaos ve rahat oynanış.

Bence 1.oyun rezalet olmakla beraber 2. ve 3.oyun harikadır. Oynanış anlamında 2. oyunun görsel anlamda ise 3. oyunun eline dökebilecek yok bu eski GoW serisinden. Belki Ascension görsel anlamda daha iyi diyebilirsiniz fakat 3 bence daha iyi.
aynı durum fakat 1. oyunun rezil olduğunu düşünmüyorum ama 2. ve 3. çokdaha iyi olduğu kesin son Oyunundan bahsetmiyorum bile şaheser

Öyle zaten hiçbir derinliği yok Combatın ilk üçlemede. PS Exc oyunları herkese hitap ediyor Casual oynanış ve zorluğa sahipler o yüzden BB dışında komplike bir oynanışa sahip PS oyunu yok.

Ah keşke BB de PC'ye gelse. PS Plus ile oynanıyor ama 30 FPS ve DLC'siz.
Marka değeri ve herkese uymaması sebebiyle bence çıksa bile çok uzun sürer gibi geliyor bana. GoW, LoU, Spider-Man gibi herkesin oynayabileceği ve marka değeri yüksek oyunları ön planda tutacaklardır. Yoksa her ne kadar çok sevilmese bile Order 1886, çok popüler olmayan İnfamous veya herkese uymayacak olan BB gibi oyunların PC'ye gelmesini bende isterim.

Geri
Yukarı