İnceleme God of War (2005)

• Konuyu başlatan Bruz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 828

Bruz

Kilopat
Yer
Antalya
Yıl 22 Mart 2005; efsanenin doğuşu, oyun firmasına öfkeyi lanse ederek insanların içindeki öfkeyi dışarıya atmasını sağlayan; insanlara, sevdiği insanları kaybeden bir adamın neler yapabileceğini gösteren o oyunun doğumuna sebebiyet veren yıldır 2005.. Yunan tanrılarına karşı öfkesiyle dolu bir savaşçı olan Kratos'un destansı intikam yolculuğuna hoş geldiniz. Bu rehberimde size ilk oyunun hikayesini, silahlarını, büyülerini yahut izlemlerim de olmak üzere önemli olabilecek etkenleri sunup oyunu teorik olarak kavramanızı sağlayacağım. İyi okumalar.

1712013322314.png

Hikaye

Yıllar boyu Yunan tanrılarının hizmetinde olan Sparta generali Kratos, her zamanki gibi yine kendini boş ve yerine getirilmeyen vaatlerle ödüllendirilmiş bir görevde buluyor. Savaş tanrısı Ares, büyük bir hışımla Atina şehrini yakıp kavuruyor, kardeşi Athena'nın şehrine öfkesini kusuyordu. Babası Zeus'un Olimpos'a olan hükümdarlığına son verip kendi otoritesini yaymak istiyordu. Tanrılar Kralı Zeus, binlerce yıl önce yaşanan Titan-Tanrı savaşlarındaki o büyük kaos ortamının tekrardan yaşanmaması için oğlu ile yüzleşmek yerine kendi hizmetkarı olan Kratos'u, Savaş Tanrısı Ares ile yüzleşmek maksadıyla görevlendirmiştir. Daha önce böylesine zor bir görevle yüzleşmeyen Kratos büyük savaş tanrısına karşı ne yapabilirdi ki...

Silahlar

Blade of Chaos (Kaos'un Kılıçları)

Ares'in emriyle Hephaestus tarafından Tartarus Çukurları'nda dövülmüş, Kratos'a geçmişte yaptığı zalimlikleri her daim diri tutan ölümcül silah, karakterimiz olan Kratos'un ana silahıdır.

Ekran görüntüsü 2024-04-02 025406.png

Seviye yükseltme bedelleri
Seviye 1 - N/A

Ekran görüntüsü 2024-04-02 030600.png

Seviye 2 - 1,500 kırmızı küre

Ekran görüntüsü 2024-04-02 030759.png

Seviye 3 - 2,250 kırmızı küre

Ekran görüntüsü 2024-04-02 030841.png

Seviye 4 - 3,750 kırmızı küre

Ekran görüntüsü 2024-04-02 030930.png

Seviye 5 - 9,000 kırmızı küre

Ekran görüntüsü 2024-04-02 031003.png

Blade of Artemis (Artemis'in Kılıcı)

Bu kılıç, Tanrıça Artemis tarafından Kratos'a verilen büyük, kavisli, hantal bir kılıçtır. Gerçekten de yavaş bir silahtır lakin kaosun bıçaklarından daha fazla güce sahiptir.

Ekran görüntüsü 2024-04-02 032456.png

Blade of the Gods (Tanrıların Kılıcı)

Atina şehrinin sembolu olan, Kratos'un savaş tanrısı Ares ile birebir tutuşmasına yardımcı olan büyük kılıç.

Ekran görüntüsü 2024-04-02 032948.png

Büyüler

Poseidon's Rage (Poseidon'un Öfkesi)

Ekran görüntüsü 2024-04-02 034920.png

Poseidon'un Kratos'a verdiği bir büyüdür. Birden fazla düşmanın üzerine yıldırım yaymasına olanak sağlar.

Ekran görüntüsü 2024-04-02 033328.png

Medusa's Gaze (Medusa'nın Bakışı)

Ekran görüntüsü 2024-04-02 035027.png

Tanrıça Afrodit için Medusa'yı öldüren Kratos, Gorgon kraliçesinin kafasını keser ve bu silahla yoluna düşen düşmanları taşa çevirir.

Ekran görüntüsü 2024-04-02 034011.png

Zeus' Fury (Zeus'un Hiddeti)

Ekran görüntüsü 2024-04-02 035102.png

Tanrılar kralı Zeus tarafından Kratos'a bahşedilen güç. Kratos'un uzaktaki düşmanlara şimşek fırlatmasına olanak tanır.

Ekran görüntüsü 2024-04-02 034316.png

Army of Hades (Hades'in Ordusu)

Ekran görüntüsü 2024-04-02 035128.png

Pandora Tapınağı'nda Hades tarafından Kratos'a bahşedilir, bu güç sayesinde Kratos, yeraltındaki günahkar ruhları çağırıp düşmanlarının ölümüne sebebiyet verir.

Ekran görüntüsü 2024-04-02 034805.png

Patronlar

Hydra

Devasa, çok başlı bir deniz yılanıdır. Poseidon tarafından Kratos, Gemileri yok eden ve denizcileri öldürerek denizlere terör estiren bu yaratığı öldürmekle görevlendirilir. Ana serinin ilk bossu olduğundan dolayı seride boss savaşları geleneğini başlatan ilk düşman olarak nitelendirilir.

Ekran görüntüsü 2024-04-02 040517.png

Medusa

Gorgonların kraliçesi Medusa, Atina'yı kuşatan Ares'in ordusunda yer alır. Tanrıça Afrodit ondan iğrendiği için Kratos'tan onu öldürmesini ister. Kratos tanrıçaya itaat ederek onun istediğini yerine getirir. Serinin bu oyunundaki Medusa, serinin diğer oyunundaki gorgonların atası olduğu için Medusa öldüğü andan itibaren gorgonlar ve Kratos arasında kan davası başlar.

Ekran görüntüsü 2024-04-02 044412.png

Pandora's Guardian (Pandora'nın Gardiyanı)

Yirmi (20) fit uzunluğunda, neredeyse delinmez bir zırh giyen ölümsüz bir minotor. Pandora'nın Kutusu'nu ele geçirmek amacıyla tapınağa herkese son bir test olarak karşıya çıkarak Pandora'nın kutusuna layık olup olmayanları sınamakla mükelleftir.

Ekran görüntüsü 2024-04-02 044826.png

Ares

Savaş Tanrısı'nın ta kendisidir. Kratos'a gücünü, Kaosun Kılıçlarını ve deliliğini veren ve Kratos'un ailesinin ölümünden sorumlu olan kişidir. Alev saçlı, koyu kırmızı zırh giyen Ares, devasa bir insan olarak görünüyor. Bire bir savaşta Ares, sırtından kılıca benzer altı dokunaçlar çıkarır.

Ekran görüntüsü 2024-04-02 045220.png

İzlem
" The Gods of Olympus have abandoned me. Now there is no hope " sözleriyle başlayıp, zamanında insanlara defalarca kendisini oynatıp stres atmasına sebebiyet veren serinin doğumu olan o oyun karşınızda. Oyun o kadar sarıyor ki daha demin RPCS3 üzerinden nostalji yapıp bitirdim. 11-12 yaşlarında ilk defa dedemin hediye olarak aldığı PS2 üzerinden oynamıştım. Tabii o zamanlar cahildik, Memory Card nedir bilmezdik. Oyun save yapamayınca o bücür halimle sabahtan akşama kadar oynar bitirirdim. God of War'ın ( 2005 ) bendeki yeri hep ayrı olduğundan her yıl mutlaka 1 defa oynar bitiririm emulatör ile. Oyunun bazı + ve -'lerini saymak da mümkün elbette.

Artılar

• Kültürü tamamen senkronize eden çeşitli soundtracke sahip olması.
  • Kendi zamanına göre çok iyi bir dövüş sistemine sahip olması.
  • Çeşitli büyülerle oyun tarzını çeşitlendirmeyi başarabilmesi
  • Çeşitli bölüm tasarımlarıyla oyuncuyu sıkmaması.
Eksileri
  • Her ne kadar kendi zamanına göre çok iyi bir şekilde çıkış sağlasa da düşman çeşitliliğinin az olması ve bunun yanında düşman atraksiyonlarının kısıtlı olması

PUANIM: 10 / 8

1712013322314.png

Son düzenleme:
"God of War huaaaa" diyen ve çoğu zaman oyunu oynamadığı belli olan tayfaya "Hack and Slash türünde iyi bir oyun değildir." dediğiniz zaman kafalarını yedikleri bir oyundur. Ha oyun gerçekten de kendi türünü yansıtma açısından değerlendirdiğimizde iyi bir oyun değil. Oynaması keyifli mi, oyunun süresini uzatmak için alçakça tasarlanan bölümleri saymazsak evet.

Batujoyun tüm seriyi oynadığı video serisi var oradan izlemiştim güzel oyun, açıp oynamam açıkçası ama hakkını vermek lazım.

Hikayesinden midir oynanışından mıdır bilmiyorum ama çok sevilmesine anlam veremiyorum. Piyasada çok daha nitelikli dövüş sistemine, derin hikaye anlatımına sahip oyun varken çok da adı anılmaması gereken bir seri bana göre. Kaliteli film algısı polisiye türü ile sınırlı bir kitlenin sayıları çok olması sebebiyle olduğundan daha değerli gösterdiği oyun gibi.

Acil Remake/Remastered gelsin şunlara artık. Tekrar oynamak için bekliyorum. Sanırım emülatörü indiririm yakında feci oynayasım geldi inceleme çok iyi olmuş.

Hikayesinden midir oynanışından mıdır bilmiyorum ama çok sevilmesine anlam veremiyorum. Piyasada çok daha nitelikli dövüş sistemine, derin hikaye anlatımına sahip oyun varken çok da adı anılmaması gereken bir seri bana göre. Kaliteli film algısı polisiye türü ile sınırlı bir kitlenin sayıları çok olması sebebiyle olduğundan daha değerli gösterdiği oyun gibi.

Şu günden bakınca elbette çok iyi değil ilk 3 oyun. Ama zamanında özellikle 2 ve 3. Oyun gayet iyiydi. Döneminde Devil May Cry vardı net rakibi olarak hack&slash'de. Oynamadığım için hangisi iyi bilemem ama Devil May Cry'ın oyunları daha çok beğeniliyor gibi. Hikaye olarak bu türdeki çoğu oyun çok da iyi değildi zaten.

Şu seriyi olduğu gibi bilgisayara portlamaları lazım. Emulator tarzı şeylerden oynamak yerine rahat rahat oynamak istiyorum.
1 yıl önce oynamıştım, görüntü çamur gibiydi 1080p yaptığım halde 1080p çözünürlük olmuyordu falan fakat keyifli oyundu bulmacaları çok kanserdi. PC'ye muhtamelen portlamazlar. Firma yapsa yapsa remake yada konsola remastered yapabilir en azından HD oynama şansımız olur.

Geri
Yukarı