Çözüldü God of War ani donma ve takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10

Çözüm
@Specialagent58 , oyun içi değerleri dediğimiz gibi bir de Afterburner ile takip edin. Windows işi kolay iş, temiz ve optimize edilmiş olanını bulduğun vakit boşta %1 CPU kullanımından fazlasını bile görmüyorsun, benzer şekilde RAM de boşta 1.5/1.6 GB civarında gezebiliyor. Bu noktada link önerisi vs istersen özelden paylaşabilirim 👍🏻
1642439336216.png

Hocam o işi ben çözdüm galiba Defender ve Nvidia hizmetlerini kapatınca dediğiniz gibi oldu yaşasın :)))
Hazır konu yeniden güncellenmişken ben de yazayım. :) Oyunu satın almadan önce korsan olarak indirdim ve yaklaşık 1 saat oynadım, hiçbir sorun yaşamadım ve çok beğendim. Hemen akabinde Steam'den satın aldım ve yükledim. Fakat ne hikmetse aynı sürüm, aynı bilgisayar olmasına rağmen orijinal oyunda çok kasıldı. Anlayamadım neden olduğunu. Korsan ile orijinal oyunu oynamam arasında maksimum 5 saat var. :) Burada sizin yazmış olduğunuz defender ve Nvidia hizmetlerini kapatıp tekrar deneyeceğim. İnşallah sorun çözülür. :)
Hocam ben bu konuda yazan ne yaptıysam sorun çözülmedi tekne sürülen yerlerde yine takılmadan oynanmadığı anlar oldu çözülmedi kısmının altını çizerek söylüyorum konuyu gören arkadaşlar çözüldü sanıp çok uğraşmasın sadece normal kısımlarda arkadaki RAM kullanımı azaldığı için takılma azaldı ancak tekne sürme ve oyunun RAM kullanımının aşırı arttığı bazı yerlerde (rastgele haritadaki bazı yerlerde RAM aniden yükseliyor) 2 3 dk donup düzelmediği bile oldu yani benim eski sistemimle benzer sistemi olan arkadaşlar düzelmezse çok uğraşmasın yenilesin rahat etsin :)Sizin durum farklı tabi sisteminiz kötü değil deneyin sonuçları yazarsınız.

Bende takılmadan çok görsellik konusunda sıkıntılar var zaten. Karakterlerin etrafında piksel piksel görüntüler oluşuyor. Grafik ayarlarını neye çevirsem olmadı. Hayır korsan oyunda böyle bir problem yokken neden orijinal oyunda bu sıkıntı oldu anlamadım ama belki de sizin yaptıklarınız bir işe yarar. :) RAM konusunda bir sorunum yok, çok şükür 3800MHz 16 GB yaldır yaldır gidiyor ama şu ekran kartı yok mu? Ah işte o çok canımı acıtıyor. :D Her neyse bir ara deneyeceğim işe yararsa da yaramasa da buraya yazarım. Cevabınız için de ayrıca teşekkür ederim. :)

Bende takılmadan çok görsellik konusunda sıkıntılar var zaten. Karakterlerin etrafında piksel piksel görüntüler oluşuyor. Grafik ayarlarını neye çevirsem olmadı. Hayır korsan oyunda böyle bir problem yokken neden orijinal oyunda bu sıkıntı oldu anlamadım ama belki de sizin yaptıklarınız bir işe yarar. :) RAM konusunda bir sorunum yok, çok şükür 3800MHz 16 GB yaldır yaldır gidiyor ama şu ekran kartı yok mu? Ah işte o çok canımı acıtıyor. :D Her neyse bir ara deneyeceğim işe yararsa da yaramasa da buraya yazarım. Cevabınız için de ayrıca teşekkür ederim. :)
Benim de canımı acıtıyor. Kurtulamadık bir türlü tüm sistemi yeniledim 1050 Ti yi yenileyemedim :D Bir gün gelecek değiştireceğim inşallah. Geçen sene bu konuda konuşulurken sizin yaşadığınızı yaşayan bi arkadaş vardı galiba hangi sayfasındaysa veya başka konularda da görmüş olabilirim korsanında olmayıp orijinalinde olan sorunlar vardı. Tamamdır yazmanızı bekliyorum.

Onu film greni 0, işleme ölçeği ayarını 90-100, işleme çözünürlüğünü 1920x1080 ve AMD FSR açıksa kapalı yaparak düzeltebilirsiniz en azından bende düzelmişti.

Benim de canımı acıtıyor. Kurtulamadık bir türlü tüm sistemi yeniledim 1050 Ti'yi yenileyemedim :D bir gün gelecek değiştireceğim inşallah. Geçen sene bu konuda konuşulurken sizin yaşadığınızı yaşayan bir arkadaş vardı galiba hangi sayfasındaysa veya başka konularda da görmüş olabilirim korsanında olmayıp orijinalinde olan sorunlar vardı. Tamamdır yazmanızı bekliyorum.

Çözüm olarak NVIDIA ve Defender kısmını kapatınca oluyor sanmıştım son mesajları okuyunca hayallerim yıkıldı bende de aynı problem var. Özellikle oyunda kasma falan yok sabit 60 çok nadir 50 kapalı alanlarda da 80 FPS falan çıkıyor ama bu midgard kısmına gelip tekneyle sağ solu gezince 3-15 FPS arası gidip geliyorum acayip drop yiyorum işin garip tarafı ne ekran kartı ne işlemci ısınıyor. Hiç anlam veremedim bu duruma drop yediğim başka yerlerde oluyor da oralarda bir süre sonra geçiyor ama tekneye binince yerlerde sürünüyorum.

Onu film greni 0, işleme ölçeği ayarını 90-100, işleme çözünürlüğünü 1920x1080 ve AMD FSR açıksa kapalı yaparak düzeltebilirsiniz en azından bende düzelmişti.

Çözüm olarak NVIDIA ve Defender kısmını kapatınca oluyor sanmıştım son mesajları okuyunca hayallerim yıkıldı bende de aynı problem var. Özellikle oyunda kasma falan yok sabit 60 çok nadir 50 kapalı alanlarda da 80 FPS falan çıkıyor ama bu midgard kısmına gelip tekneyle sağ solu gezince 3-15 FPS arası gidip geliyorum acayip drop yiyorum işin garip tarafı ne ekran kartı ne işlemci ısınıyor. Hiç anlam veremedim bu duruma drop yediğim başka yerlerde oluyor da oralarda bir süre sonra geçiyor ama tekneye binince yerlerde sürünüyorum.
Hocam 8 GB RAM'iniz varsa ondan drop giriyor. Yoksa drop girmez bende de aynıydı 16 GB yapınca drop düzeldi. Sisteminizi yazar mısınız?

Düzelmese de azalıyor siz çözüm olarak dediklerimi yapın yine de ve de oyunun tüm updatelerini yapın belki çok yeni update geldi orijinalde de gelmiştir belki artık 8 GB RAM'lerde daha stabil çalışıyodur siz yapın deneyin bir son updateleri de kurup ben bu konuyu açtığım zamanlarda RAM 13 GB lere çıkabiliyordu oyun sırasında.

Hocam 8 GB RAM'iniz varsa ondan drop giriyor. Yoksa drop girmez bende de aynıydı 16 GB yapınca drop düzeldi. Sisteminizi yazar mısınız?

Düzelmese de azalıyor siz çözüm olarak dediklerimi yapın yine de ve de oyunun tüm Update'lerini yapın belki çok yeni Update geldi orijinalde de gelmiştir belki artık 8 GB RAM'lerde daha stabil çalışıyordur siz yapın deneyin bir son Update'leri de kurup ben bu konuyu açtığım zamanlarda RAM 13 gblere çıkabiliyordu oyun sırasında.

GTX 1660 Super.
Ryzen 5 3500X.
16 GB RAM.
Oyun SSD üstüne kurulu yazma/okuma hızını hatırlamıyorum ama anakartla uyumluydu B450M S2H.
Yani ben 1080P'de Ultra ayarlara çeksem bile 40-60 arası FPS alırken o tekne ile gezemiyorum. Bunları yazdıktan sonra oyuna tekrar girdim 2-3 bir şey yaptım yine drop yedip çıktım resmen oyun keyfimi baltalıyor...

Özellikle oyunları hep %100 bitirmeye çalışırım bu haldeyken toplanabilir eşyaları bulmak şu an benim için eziyet resmen 4 FPS ile bu mümkün değil :(
Ayrıca NVIDIA'yı ben kapatamadım mı acaba? Görev Yöneticisi -> hizmetler -> nvdisplay ve nvcontainerlocalsystem'i durdurdum ve ekran kartı hatta tüm sürücülerim güncelledim.

Mutlaka deneyeceğim hocam. Teşekkür ederim.

GTX 1660 Super.
Ryzen 5 3500X.
16 GB RAM.
Oyun SSD üstüne kurulu yazma/okuma hızını hatırlamıyorum ama anakartla uyumluydu B450M S2H.
Yani ben 1080P'de Ultra ayarlara çeksem bile 40-60 arası FPS alırken o tekne ile gezemiyorum. Bunları yazdıktan sonra oyuna tekrar girdim 2-3 bir şey yaptım yine drop yedip çıktım resmen oyun keyfimi baltalıyor...

Özellikle oyunları hep %100 bitirmeye çalışırım bu haldeyken toplanabilir eşyaları bulmak şu an benim için eziyet resmen 4 FPS ile bu mümkün değil :(
Ayrıca NVIDIA'yı ben kapatamadım mı acaba? Görev Yöneticisi -> hizmetler -> nvdisplay ve nvcontainerlocalsystem'i durdurdum ve ekran kartı hatta tüm sürücülerim güncelledim.
Nasıl drop yiyorsun bu sistemle rahat oynaman lazım tüm ayarlarda anlayamadım şimdi. Şaşırdım. İşlemcin o ekran kartını rahatça besleyebilecek bir işlemci. Ramın ideal. SSD zaten RAM'in kullanımının aştığı durumlarda devreye girer yoksa oyuna bir etkisi olmaz. Uyumlu olmasa SSD kullanılmaz uyumludur anakartla.MSI Afterburner veya Nvidia Geoforce Experience performans izlemeden RAM kullanımının drop girdiği anlarda kaça çıktığına ve özellikle ekran kartı ve işlemci olarak bileşenlerin sıcaklığına bakar mısın? Ekran kartın %100 kullanılıyor mu? RAM kullanımı 14 15 hatta 16 sını da mı buluyor da acaba drop giriyor. Arka planda en çok RAM işlemci kullanımı yapan uygulamalar varsa kapatıp dene. Başlangıçta çalışan uygulamaların hepsini devre dışı bırak. Acaba sisteminde virüs mü var, tarama yaptın mı? Oyunun orijinal mi korsan mı söyler misin ve tüm updateleri yaptığından da emin ol.
Belki SSD inde sorun vardır bundan olur mu emin değilim ama başka oyunlarda da oluyor mu ve depolamanın bi kısmıda HDD ise oyunu silip o diske kurup veya o diske taşıyıp tekrar dener misin?

Nasıl drop yiyorsun bu sistemle rahat oynaman lazım tüm ayarlarda anlayamadım şimdi. Şaşırdım. İşlemcin o ekran kartını rahatça besleyebilecek bir işlemci. Ramın ideal. SSD zaten RAM'in kullanımının aştığı durumlarda devreye girer yoksa oyuna bir etkisi olmaz. Uyumlu olmasa SSD kullanılmaz uyumludur anakartla.MSI Afterburner veya Nvidia Geoforce Experience performans izlemeden RAM kullanımının drop girdiği anlarda kaça çıktığına bakar mısın? 14 15 hatta 16 sını da mı buluyor da acaba drop giriyor. Arka planda en çok RAM işlemci kullanımı yapan uygulamalar varsa kapatıp dene. Başlangıçta çalışan uygulamaların hepsini devre dışı bırak. Acaba sisteminde virüs mü var, tarama yaptın mı? Oyunun orijinal mi korsan mı söyler misin ve tüm updateleri yaptığından da emin ol.
Oyun orijinal steam indiriminde kaptım daha yeni. Tarama yapmıştım 2-3 gün önce Malwarebytes ve kaspersky' den bir şey çıkmamıştı az önce konu açtım tek yapmadığım güncelleme b450m s2h sayfasından son çıkan bios sürümüne güncelleme bunu da gerek var mı yok mu anlayamadığımdan yapmadım. F51 sürümü kullanıyorum F63d güncellemesi var ama benim işlemcim için gerekli mi bilmiyorum. Geriye kalan dediklerinizi yapacağım Afterburner indirip sonuçlarını atarım buraya.

Oyun orijinal steam indiriminde kaptım daha yeni. Tarama yapmıştım 2-3 gün önce Malwarebytes ve kaspersky' den bir şey çıkmamıştı az önce konu açtım tek yapmadığım güncelleme b450m s2h sayfasından son çıkan bios sürümüne güncelleme bunu da gerek var mı yok mu anlayamadığımdan yapmadım. F51 sürümü kullanıyorum F63d güncellemesi var ama benim işlemcim için gerekli mi bilmiyorum. Geriye kalan dediklerinizi yapacağım Afterburner indirip sonuçlarını atarım buraya.
BIOS güncellemesini yap bir şey kaybetmezsin kazanırsın yalnız anakartın kendi sitesinden yap. Ekran kartı ve diğer driverlerin de kendi sitelerinden veya anakartının sitesinden ve nvidia dan en güncellerinin kurulu olduğuna emin ol. Bir de üstteki mesaja ekleme yaptım sıcaklıklara da bakarsın özellikle ekran kartı işlemci olarak oyun içinde tüm bileşenlerin sıcaklık görüntüsünü de atarsın Afterburner'dan. Ekran kartın oyun içinde %100 kullanılıyor mu diye de bakarsın kullanılması lazım az kullanılıyorsa ekran kartında da sorun olabilir. İşlemci kullanım yüzdesinin de resmini atarsın aynı anda hepsini açarak inşallah durumun çözülür.

@Kabasakalaksakal Hocam sanki şimdi hatırladım oyunun çıktığı zamanlarda bazı Ryzen işlemcileri olanlar senden de iyi sistemi olanlar dahi bu drop sorununu yaşıyordu sanki ondan olabilir maalesef onunla ilgili çözümü bilmiyorum ama :/
Ultraya almadan oyna bide düzelicekmi

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı