Görme engelli bizlere biraz daha saygı

Bildiğim kadarıyla mobil mağazalarda bunun için uygulamalar var. Yabancı birinin kullandığını görmüştüm. Uygulamadan yardımcı olması için birini arıyorsunuz ve telefonun kamerasını raflara doğrultuyorsunuz. Telefondaki kişi de ürün özelliklerini, fiyatını vs söylüyor size. Türkiye'de böyle uygulama var mı bilmiyorum.

Yoksa da telefonun kamerası ile ürünün-etiketin fotoğrafını çekip yakınlaştırarak fikir sahibi olabilirsin.

@Luminous Valentine Bilginiz olsun hocam Miyop/Astigmat falan bende var ilkokul çağımdan beridir sol gözümde tembellik var sağ gözüm tek başına tam gördüğü için gözlüğe ihtiyaç duymuyorum. 18 Yaş öncesinde doktor sol gözüne egzersiz yap kapat düzelir demişti 18 yaşımın üstüne geldiğimde iş işten geçti zamanında tedbir almadığım için. Doktor bundan sonra bu şekilde de yaşayabilirsin dedi. Kornea Topoğrafisi sonuçlarını gördükten sonra. (Yaş 19.) (Ailemde Göz Sorunları Genetik olarak var. Anne tarafında.)

Doktor muayenesi çerçeve cam bayağı masraf açıyor hocam. Camlar 6 ay önce 600₺. Çerçeve en kötü 500₺. İnşallah yardım başvurum kısa zamanda sonuçlanır.

Hocam durumunuzu çok iyi anlıyorum benim de gözlerimde astigmat var cidden fiyatlar uçmuş durumda ben yine iyiye almıştım adam 2020 listesine göre yapıyordu gözlüğü.

Bildiğim kadarıyla mobil mağazalarda bunun için uygulamalar var. Yabancı birinin kullandığını görmüştüm. Uygulamadan yardımcı olması için birini arıyorsunuz ve telefonun kamerasını raflara doğrultuyorsunuz. Telefondaki kişi de ürün özelliklerini, fiyatını vs söylüyor size. Türkiye'de böyle uygulama var mı bilmiyorum.

Yoksa da telefonun kamerası ile ürünün-etiketin fotoğrafını çekip yakınlaştırarak fikir sahibi olabilirsin.
Uygulama adı belli ise kullanmak isterim.

@Luminous Valentine Bilginiz olsun hocam Miyop/Astigmat falan bende var ilkokul çağımdan beridir sol gözümde tembellik var sağ gözüm tek başına tam gördüğü için gözlüğe ihtiyaç duymuyorum. 18 Yaş öncesinde doktor sol gözüne egzersiz yap kapat düzelir demişti 18 yaşımın üstüne geldiğimde iş işten geçti zamanında tedbir almadığım için. Doktor bundan sonra bu şekilde de yaşayabilirsin dedi. Kornea Topoğrafisi sonuçlarını gördükten sonra. (Yaş 19.) (Ailemde Göz Sorunları Genetik olarak var. Anne tarafında.)
O sorunlar bende de var sol gözüm çocukken müdahale edilmediğinden tembellik oluştu ve %70 görüyor sağ ise %90

Öncelikle geçmiş olsun. Tamamen size katılmakla beraber, bu tepkiyi burda yorum yapan bizlerde yeri gelir verebiliriz, belki vermişizdir de bilmeden. Mesela gratiste olan olayınız, bazı insanların hiç bir engeli olmamasına rağmen sırf ordaki insanları uğraştırmak ve cinslik yapmak içinde yapabiliyor bunu. Haliyle çalışanlarda bazen sinirli olabiliyor. Kırmızı ışık muhabbeti mesela, bazen yolda yürüyorum kaldırım dar böyle, adam elinde telefon bir yürüyor bir duruyor sanki arkasından hiç gelen yokmuş gibi, en son müsade edermisin diyerek geçiyorsun anca. Duyarlı olma konusunda tamamen katılsamda , engeli olmayan insanlarda böyle şeyleri çokca yaptığından ayırt etmek zor oluyor.

Geri
Yukarı