Görme engelli bizlere biraz daha saygı

Bugün gratise gittim, saç kremi bakıyordum, ambalajları aynı olan bir markayı ayırt etmekte zorlandım. Bir tanesi şampuan diğeri saç kremiymiş bunu ayırt edemedim. Bir çalışandan yardım istedim çünkü görme konusunda astigmatım olduğundan küçük yazıları okuyamıyorum. Kız bana ayırt etmem için okudu. Bu sefer de fiyat ile ilgili destek istemek için seslendim. Bu sefer de başka birisi geldi. Bana ne dese beğenirsiniz? Görmüyor musun, okuma yazman yok mu diye sesini yükseltti. İnsanlar bana baktı ve gerçekten ben çok üzüldüm. Saç kremini alıp çıktım. Yolda eve giderken yayalar için kırmızı ışık yanıyordu. Bekledim. Beklerken arkamda bir adamın önünü kesmiştim. Sanırım bana argo kelime ile neyi bekliyorsun dedi diyemedim görme engelim var, yeşil ışığı bekliyorum. Biraz daha duyarlı olalım.
Orda bağırsaydınız iyi olurmuş aslında, kadın birden kalırmış öyle.

Orda bağırsaydınız iyi olurmuş aslında, kadın birden kalırmış öyle.
Allah görüyor hocam ben Allah'ın adaletine sığınır ve bu da benim sınavım derim çünkü hayatta yaşadığımız herşey kaderimizde yazılıdır.

Size karşı yapılan tutumu doğru bulmuyorum fakat Astigmat, Miyop gibi göz bozukluklarına sahip olan kişiler ''görme engelli'' kategorisine girmiyor.

Son düzenleme:
Allah görüyor hocam ben Allah'ın adaletine sığınır ve bu da benim sınavım derim çünkü hayatta yaşadığımız herşey kaderimizde yazılıdır.
Allah'ın görmesi ne fark ettirir? Bu düşünce ile her zaman kendinizi ezdirirsiniz, hakkınızı savunmanız gerekir. Eğer böyle sessiz kalmaya devam ederseniz öyle andaval çalışanlar görme engelli vatandaşları ezmeye devam eder birisi ses çıkarmayana dek.

Başlığı okuyan sizi kör falan sanacak. Gözlük takarak önüne geçebileceğin basit bir sorun.
Son zamanlarda görme yetim bir hayli zayıfladı. Renkleri ayırt edemiyorum ve parlaklık sanki sonuna kadar kısılmış telefonu görür gibiyim. Doktorlar düzelmeyeceğini, gözlük kullanırsam bir nebze iyi olacağımı söyledi. İşte iyiye gidiyordum aslında son şu 45 gündür gözlüğüm kırıldığından görme yetim de azalma başladı. Telefonumu kullanırken erişilebilirlik ile kullanıyorum ve kontrast yüksek, harfler büyük olarak kullanıyorum.

Son zamanlarda görme yetim bir hayli zayıfladı. Renkleri ayırt edemiyorum ve parlaklık sanki sonuna kadar kısılmış telefonu görür gibiyim. Doktorlar düzelmeyeceğini, gözlük kullanırsam bir nebze iyi olacağımı söyledi. İşte iyiye gidiyordum aslında son şu 45 gündür gözlüğüm kırıldığından görme yetim de azalma başladı. Telefonumu kullanırken erişilebilirlik ile kullanıyorum ve kontrast yüksek, harfler büyük olarak kullanıyorum.

Hocam bir şekilde halletmek lazım ne olursa olsun sağlıktan önemlisi yok.

Konu içerisinde bunlardan bahsetseniz yanlış anlaşılmazdı. Yoksa astigmat veya yakını görememeniz sizi engelli sınıfına sokmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı