Görüntüde kırmızı çizgiler sorunu

Beige

Centipat
Arkadaşlar merhaba.
Daha önce VGA kablosu ile sorunsuz kullandığım monitörüm ve ekran kartımı an itibariyle DVI-D kabloyla kullanmaya başladım.
Fakat ufak bir sorunum var; bazı renklerde yatay kırmızı çizgi dalgalanmaları mevcut. Ekran kartım DVI-ı girişli bundan kaynaklı mıdır yoksa kablodan kaynaklı mıdır?
Teşekkürler.

LCD monitörlerde görüntü bilindiği gibi piksellerden oluşur. Dolayısıyla dışarıdan gelen bilgi analog da olsa bu bilgi sayısala çevrildikten sonra piksel bilgisi elde edilir. Bu noktada ekran kartından gönderilen bilgi VGA portundan monitöre ulaşıyorsa, bu bilgi analogtur. Ekran kartı sayısal bilgi ile çalışır ancak VGA portundan görüntü bilgisi vermek için sayısal bilgiyi analog biçime dönüştürür. Dolayısıyla LCD monitöre VGA portundan gelen bilgi analogtur. LCD monitörde görüntünün oluşmasıiçin monitörün içideki elektronik devreler bu analog bilgiyi tekrar sayısala dönüştürerek tekrar piksel bilgilerini elde eder ve görüntüyü oluşturur. Ancak bu noktada önemli bir sorun ortaya çıkıyor; ekran kartında analoga dönüştürmeden önceki piksel bilgileri ile monitörde sayısala dönüştürmeden sonraki piksel bilgileri aynı olmalıdır ve bu monitörün örnekleme saat sinyalinin ekran kartının saat sinyali ile senkron olması ile ve fazlarının aynı olması ile sağlanabilir. Kısacası, eğer ekran kartının saat frekansı ile monitörde sayısala dönüştürmede kullanılan saat sinyali eş zamanlı değilse ekrandaki görüntüde aşağdaki gibi dikey bulanık bölgeler oluşur.

http://www.techmind.org/lcd/clockerr.gif

Eğer faz bilgisi aynı değilse bu sefer yatay çizgiler oluşur. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi:

http://www.techmind.org/lcd/phaseerr.gif

Monitörünüzde otomatik ayarlama tuşu varsa deneyin sorun çözülecektir.

LCD monitörlerde görüntü bilindiği gibi piksellerden oluşur. Dolayısıyla dışarıdan gelen bilgi analog da olsa bu bilgi sayısala çevrildikten sonra piksel bilgisi elde edilir. Bu noktada ekran kartından gönderilen bilgi VGA portundan monitöre ulaşıyorsa, bu bilgi analogtur. Ekran kartı sayısal bilgi ile çalışır ancak VGA portundan görüntü bilgisi vermek için sayısal bilgiyi analog biçime dönüştürür. Dolayısıyla LCD monitöre VGA portundan gelen bilgi analogtur. LCD monitörde görüntünün oluşmasıiçin monitörün içideki elektronik devreler bu analog bilgiyi tekrar sayısala dönüştürerek tekrar piksel bilgilerini elde eder ve görüntüyü oluşturur. Ancak bu noktada önemli bir sorun ortaya çıkıyor; ekran kartında analoga dönüştürmeden önceki piksel bilgileri ile monitörde sayısala dönüştürmeden sonraki piksel bilgileri aynı olmalıdır ve bu monitörün örnekleme saat sinyalinin ekran kartının saat sinyali ile senkron olması ile ve fazlarının aynı olması ile sağlanabilir. Kısacası, eğer ekran kartının saat frekansı ile monitörde sayısala dönüştürmede kullanılan saat sinyali eş zamanlı değilse ekrandaki görüntüde aşağdaki gibi dikey bulanık bölgeler oluşur.

http://www.techmind.org/lcd/clockerr.gif

Eğer faz bilgisi aynı değilse bu sefer yatay çizgiler oluşur. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi:

http://www.techmind.org/lcd/phaseerr.gif

Monitörünüzde otomatik ayarlama tuşu varsa deneyin sorun çözülecektir.

Bilgiler için teşekkür ederim, aslında ekranda ortaya çıkan çizgiler örneklerdeki gibi değil. Sadece belli renklerde kesik kesik kırmızı yatay çizgiler beliriyor. Yani bu çizgiler aslında şu şekilde; birçok noktanın yan yana gelmiş bir görüntüsü. Bu kablodan kaynaklanabilir mi?

Kablodan dolayı olabilir. Başka bir kabloyla deneyin olmadı çare VGA.

Ekran kartım 24+5 pin, kablo 24+1. 24+1 pin ekran kartım var onunla da deneyip aynı sorunu yaşarsam kabloyu değiştireceğim öyle deneyeceğim. Olmazsa dönüştürücü almam lazım. DVI-HDMI dönüştürücüde de aynı sorunu yaşar mıyım yoksa VGA-HDMI mı almam lazım?

Ekran kartınız nedir? Ekran kartınıza uygun olan kabloyu kullanın. DVI-ı kabloyu tercih edin. Ekran kartınız'da bir problem olmuş muydu?

Sorun oluşturan ekran kartım 9400 GT, deneyeceğim kart RX580 olacak. Daha önce herhangi bir problem yaşamadım. Hala kullanıyorum ve şu an VGA kabloyla kullanıyorum. PSU siparişi vermiştim, gelince RX580 ile kabloyu deneyeceğim. Eğer olmazsa kablo değiştirip tekrar deneyeceğim yine olmazsa çözüm dönüştürücü sanırım.

Geri
Yukarı