Göz sağlığım için Monitör

mkeshnoda

Kilopat
Arkadaşlar benim gözlük numaram sık sık artıyor. Yaşım 16 ve göz bozulmasının sebebinin bilgisayardan olduğundan adım kadar eminim. Monitörüm Bien L7EK4

Teknik özellikleri:

Nokta
Aralığı: 0.264 mm
Tepkime Süresi: 8 ms
Dikey Tarama: 76 Hz
Yatay Tarama: 56 KHz
Kontrast: 500:1
Parlaklık: 300 cd/m2
Çözünürlük: 1280 x 1024

Bu monitör yüzünden gözüm bozuluyor olabilir mi? Ayrıca mesela kısa bir süre bile kitaba bakıyım kitaptan başımı kaldırıp uzağa baktığım zaman çok bulanık görüyorum. Bir kaç saniye sonra normal görüyorum fakat böyle böyle gözüm yavaşça kalıcı olarak bozuluyor ve numaram 2.75 oldu.. Yine arttı muhtemelen 3 olmuştur. Doktora gidiyorum fakat adam hiçbirşey demiyor bana. Bu olay artık canımı sıkmaya başladı ne yapmam gerekiyor bir bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.

Ben 13 yıldır gözlük kullanan biriyim ve şunu bil ki gözlük insan gözlük derecelerini düzeltmez, sadece sabit tutar ki ben günde 5-10 saat pc'de duran biriyim. Ekrana baktığın açı çok önemli. Gözlük camlarına bir filtre takılıyor ışıkta açık bir yeşil renk alan. Onu yaptırmanı öneririm. Ekstradan 70-100 TL para alıyorlar. Birkaç saat sonra eve dönünce ayrıntılı bir yazı yazabilirim.

Benim önerilerime kulak kabart.
1 Monitörün ışık ve kontrast seviyesini mümkün olduğunca azalt. Referans ayarları anlatayım. Işıksız (loş bir ışıkta) monitörün tüm ışık ve kontrast değerleri iyice kapatılır. Hiç görüntü olmamalıdır. Eğer görüntü var ise R-G-B ayarlarından kapatılmalıdır. Ekran da hiç görüntü yokken sadece ışık miktarı yavaş yavaş artılır ve silik bir görüntü oluşuncaya kadar devam edilir. Daha sonra kontrast seviyesi yavaş yavaş artırılarak sadece referans bir rengin (örnek çim rengi) doğru oluncaya kadar artırılır. Bu artırma takribi %25 dolaylarında olmalıdır. Bu şekilde renkleri doğru ve yayılım olmadan görebiliyorsan oda ışığını açarak monitörün parlaklığını kontrol et. Çok kısık değil ama biraz solgun gibi görünüyorsa bu şekilde kullan. Uzunca bir süre kullandıktan sonra gözlerin alışacak ve rahatsızlığın kaybolmaya başlıyacaktır.

2 Monitörün tüm ayarlarını (kontrast, ışık ve RGB) %50 seviyesine getir. Normal bir görüntü elde ediyorsan bu haliyle POLARİZE gözlük kullanarak monitörün karşına otur. Polarize gözlükler kalite kalite olup iyi kalite almanı öneririm. Bu şekilde de uzunca bir süre kullandıktan sonra rahatsızlıkların azalacaktır.

NOT: Monitörü kullanırken ışık ayarların aşırı fazla ise gözde aşırı tahribat yaptığı tıbben kanıtlanmıştır.

Monitördeki ışıklar göz bozar doğrudur, fakat göz bozulmasının monitör değiştirmek ile hiç bir alakası yok. İnsanın gözü sürekli bir noktaya odaklandığınız zaman bozulur. Ekranda yazı okuduğunuz zaman falan filan.

Mesela bir iğneden ipi geçirdiğiniz zaman çok ufak bir noktaya odaklanır gözleriniz. Mesela 1 gün boyunca hiç durmadan iğneden ipi geçirin, ve sonra gözünüzde bir bozulma göreceksiniz.

Monitördeki ışıklar göz bozar doğrudur, fakat göz bozulmasının monitör değiştirmek ile hiç bir alakası yok. İnsanın gözü sürekli bir noktaya odaklandığınız zaman bozulur. Ekranda yazı okuduğunuz zaman falan filan.

Mesela bir iğneden ipi geçirdiğiniz zaman çok ufak bir noktaya odaklanır gözleriniz. Mesela 1 gün boyunca hiç durmadan iğneden ipi geçirin, ve sonra gözünüzde bir bozulma göreceksiniz.

Bir monitörün izleme açısı ve mesafesi vardır. Bizler bu mesafeden monitördeki pikselleri görmeye çalışmayız. Bir insan kitap da okuyabilir. Ama çok kitap okuyan kişilerde bu tür rahatsızlıklar tıbben tespit edilmemiştir.

İlla çok yüksek Hz değerine sahip bir monitör şart değil ama o Bien'den kurtul :) Bütçen nedir?
Şu anda 350 nakit var. Fakat aklımdan 3D monitör geçiyor almışken 3D alıyım diyorum? VATAN COMPUTER - LG - 23" D2342P-PN SINEMA 3D GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR - Monitör Ekran kartı alacaktım fakat yalan oldu sanırım o iş gözlerim yüzünden.

- - - Updated - - -

VATAN COMPUTER - ASUS - 23" ML238H GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR - Monitör

VATAN COMPUTER - BENQ - 24" RL2450H LED OYUN MONİTÖRÜ - Monitör

Ve bir de bunu buldum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör değitirmek pek bir mantığı yok diyorum. Fakat eski tüplü monitör kullanıyorsan şiddetle değiştir derim. Kullanan varsa hemen değiştirsin tüplü monitör gözü fena bozar...

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı