Göz yorgunluğu ile miyopun farkı nedir?

swica

Hectopat
Makaleler
1
Gözlük veya lens kullanmak istemiyorum. 18 yaşındayım geçen seneye kadar gözlerim normaldi geçen sene pandemide biraz bilgisayara abandım. Şu an derste tahtayı zor görüyorum. Danıştığım kişilerden biri "Bu yaşta göz bozulmaz, gözün çok ekrana baktığın için yorulmuştur, doktora gittiğinde ya 0.25 dinlendirici gözlük verirler ya da göz dinlendirici damla verirler çözülür." dedi. Ablam da diyor ki: "Annen, baban ve ben gözlük kullanıyoruz, senin gözünün sağlam olması neredeyse imkansız." ben de açıkçası ilk dediğimi düşünmek istiyorum 😂. İlk denilen doğru mudur? Göz yorgunsa bile göz doktoru göz yorgun mu bozuk mu diye kontrol edip ona göre bir tedavi mi uyguluyor yoksa neticede bulanık görüyorsun al gözlük görüşürüz mü diyor? Bir de ilk dediğim durumlardan hangisidir sizce benim durumum?

Göz yorgunluğu denilen şey kısa süreli olur. Uzun süre uyumazsan, gözlerin tabiri caizse şabil şübül görür etrafı. Uyursun düzelir. Ya da Uzun süre ara vermeden kitap okursan veya ders çalışırsan (yakına bakarsan yani sürekli) yine uzağı biraz bulanık görürsün, bi süre sonra düzelir. Miyop sürekli olan bir şeydir.

Özel hastanede makine ile doktor anlıyor. Duruma göre bir gözünüzü kapatıp karşıdaki harfleri okuyorsunuz.
O da çok iyi teknoloji ha. En son 2012'de göz muayenesi olmuştum, o zamanlar seçenek sunarak göz numaramı belirlemişti doktor. 2 sene önce ehliyet için gittiğimde gözüme bi hava püskürttü, makine kendi kendine anladı numaramı. "Vay a.., teknoloji gelişmiş" diye geçirdiydim içimden :d

O da çok iyi teknoloji ha. En son 2012'de göz muayenesi olmuştum, o zamanlar seçenek sunarak göz numaramı belirlemişti doktor. 2 sene önce ehliyet için gittiğimde gözüme bir hava püskürttü, makine kendi kendine anladı numaramı. "vay a. Teknoloji gelişmiş" diye geçirdiydim içimden :d

Hocam maalesef devlet hastanesinde alnını dayadığın makine yok. Ekstra olarak doktor benim gözlüğümün numarasını makineye koyarak buluyordu. Bende doktor göz numaramı damla ile de buluyordu 1 gün çöp.

Göz yorgunluğu denilen şey kısa süreli olur. Uzun süre uyumazsan, gözlerin tabiri caizse şabil şübül görür etrafı. Uyursun düzelir. Ya da uzun süre ara vermeden kitap okursan veya ders çalışırsan (yakına bakarsan yani sürekli) yine uzağı biraz bulanık görürsün, bir süre sonra düzelir. Miyop sürekli olan bir şeydir.

O da çok iyi teknoloji ha. En son 2012'de göz muayenesi olmuştum, o zamanlar seçenek sunarak göz numaramı belirlemişti doktor. 2 sene önce ehliyet için gittiğimde gözüme bir hava püskürttü, makine kendi kendine anladı numaramı. "vay a. Teknoloji gelişmiş" diye geçirdiydim içimden :d

1.5 senedir aralıksız çok uzun saatlerdir ders çalışıyorum maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı