Gözlerimde şaşılık olabilir mi?

YunusEmre234

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS ROG STRIX B450-F GAMING
Gainward RTX 4060 Ghost NE64060019P1-1070B 128 Bit GDDR6 8 GB Ekran Kartı
Corsair Vengeance 16 GB (2X8) 3200MHz DDR4 CL16 CMK16GX4M2E3200C16
AMD RYZEN 5 3600 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm
Kingston 500 GB A2000 SA2000M8/500G M.2 PCI-Express 3.0
WD Blue 1TB 7200RPM Sata 3.0 64Mb 3,5"
Rampage Hardy 4 Fanlı 600 W ATX Oyuncu Kasası
Meslek
Bilişim sistemleri ve teknolojileri öğrencisi
1. soru: Gözlerimi istediğim zaman bulanıklaştırabiliyorum istediğim zaman uzağı bulanık yakını net yapabiliyorum ama bu yakını net yapmayı yakındaki bir cismi odaklayarak değil normal uzağa bakarken yapıyorum. Sonra elimi gözüme normal bir yakın mesafeye getirdiğimde elimi net görüyorum yani yakını netleştirdiğimi anlıyorum. Bunu herkes yapabiliyor mu? Bendeki bir hastalık mı?
2. soru: Bir nesneye bakarken normalde sağ ve sol gözümüzdeki 2 görüntü beyinde birleşir ve tek görüntü oluşur. Ben bu tek görüntüyü istediğim zaman sanki şaşıymışım gibi 2 gözümde açıkken 2 farklı görüntü halinde görebiliyorum tıpkı burnunuzun ucuna bakmaya çalışmak gibi bir nesneye istediğimde böyle bakabiliyorum dilersem 2 farklı görüntüden sağ gözümle dilersem sol gözümle nesneye odaklanabiliyorum. Günlük yaşantımda gözlerimde istemsizce kayma ve şaşılık gibi herhangi bir durum yok. Ama bunlar kayma ve şaşılığın ileride istemsizce olacağının belirtileri mi? Sizler de gözlerinizi anlattığım gibi yapabiliyor musunuz? Yoksa şaşı mıyım?

Bende de var aynıları. Şaşı olduğumu düşünmüyorum ama belki de bu konu ile öğreneceğim.

Bu konuyu bence uzmanlara danışmalısın.
Forumlarda bilmiyorum belki bilgisi olan çıkabilir, ama dediğim gibi konunun uzmanına danışman daha iyi olur.

Puslanma olayı her insanda oluyordur. Belli bir cisme odaklandığınızda kararır ve bulanıklaşmaya başlar bende böyle oluyor. Küçükken çok yapardım. Eğer öyle bir şüpheniz varsa bize sormak yerine bir doktora gidip göz muayenesi olmanız daha sağlıklı olur. Bakılmadan bilinmez.

Doğuştan şaşı, sonradan ameliyat olmuş birisi olarak cevaplayayım: Şaşı insanlar iki ayrı görüntü görmezler. Beyin bu iki görüntüyü birleştiriyor. Siz farkında olmuyorsunuz gözünüzün kaydığının.

Bu durumun teşhisi sadece gözlerinize bakarak mümkün. İkisi de farklı yere bakıyorsa şaşısınız, nokta.

Doğuştan şaşı, sonradan ameliyat olmuş birisi olarak cevaplayayım: Şaşı insanlar iki ayrı görüntü görmezler. Beyin bu iki görüntüyü birleştiriyor. Siz farkında olmuyorsunuz gözünüzün kaydığının.

Bu durumun teşhisi sadece gözlerinize bakarak mümkün. İkisi de farklı yere bakıyorsa şaşısınız, nokta.

Gözlerime baktım yukarıda da yazdığım gibi istediğim zaman iki farklı yere bakıyor bazen istemediğim zaman da öyle bakıyormuşum yorgunluktandır diye düşünüyorlarmış. Sürekli rast gelmedikleri için böyle düşünmüşler. Ama aynada hiçbir noktada takıldığını kaydığını görmedim.

Gözlerime baktım yukarıda da yazdığım gibi istediğim zaman iki farklı yere bakıyor bazen istemediğim zaman da öyle bakıyormuşum yorgunluktandır diye düşünüyorlarmış. Sürekli rast gelmedikleri için böyle düşünmüşler. Ama aynada hiçbir noktada takıldığını kaydığını görmedim.

Dayı hortlattım bende de var 2 doktora gittim çok ekrana bakınca oluyor diyorlar anlamadım mesela internette bir yazı okurken de oluyor bir yere odaklanmam gerektiğinde.

Geri
Yukarı