Gözümde arpacık çıkmış

Physic

Hectopat
Yer
Bartın
Selam arkadaşlar. Ben bugün okuldayken gözüme bir şey çarptığı için bayağı bir ovaladım ve az önce de gözde bir acıma batma gibi bir şey hissettim. Gözüme hafifçe parmağımı gezdirdiğimde gözümün alttaki kapağında sivilce gibi ve gözümü şişiren bir şey var bende internette "arpacık" dendiğini öğrendim ama ne kadar araştırma yaparsam yapayım bir çözüm bulamadım hastaneye gidemem evde tedavi etmenin yolu var mu?

Selam arkadaşlar. Ben bugün okuldayken gözüme bir şey çarptığı için bayağı bir ovaladım ve az önce de gözde bir acıma batma gibi bir şey hissettim. Gözüme hafifçe parmağımı gezdirdiğimde gözümün alttaki kapağında sivilce gibi ve gözümü şişiren bir şey var bende internette "arpacık" dendiğini öğrendim ama ne kadar araştırma yaparsam yapayım bir çözüm bulamadım hastaneye gidemem evde tedavi etmenin yolu var mu?

Makyaj temizleme pamuğu al. Çay biraz soğut. Ilık halde gözüne koy. Biraz da olsa iyileşme gösterir.

Şalazyon değilse, yani göz kapağının iç kısmında yağ bezesi gibi kızarma değilse, gözünle görüyorsan kirpiklerinin oradaysa sıcak/ılık (kendini yakmayacak kadar) çay/papatya çayını pamuğa banıp koy, sonra pamuğu değiştir temiziyle, 1-2 kere yaptıktan sonra bir diş sarımsağı al (boyutu önemli değil) ucunu küçük bir şekilde kes, onu arpacığın üstüne dokundur/sür. Gözüne bastırma, refleks olabilir, gözlerin sulanabilir, alıştıra alıştıra - kirpiklerin çok acıyabilir. 5 dakika dayan, sonra bırak gözünü kapat biraz uzan, 10-15 dakika sonra rahatlama olursa geçmeye başlamış demektir devam edebilirsin.

Makyaj temizleme pamuğu al. Çay biraz soğut. Ilık halde gözüne koy. Biraz da olsa iyileşme gösterir.

Poşet çayla da yapabilirsin aynı işlemi. Doktora gittiğinde de göz yıkaması yapmanı ve sıcak kompres yapmanı söyleyecek, eğer arpacık ise tabii ki.

Bir tavsiye, ellerinle gözünü asla ovalama. El yıkama alışkanlığı çok da iyi olmayan bir ülkede çok riskli bir eylem.

Yeni konular

Geri
Yukarı