Gözümüz kaç FPS görür?

Bildiğim kadarıyla insan gözünün yakaladığı görüntü "FPS" birimiyle ölçülmüyor. Bir foton dahi göz tarafından algılanabiliyor ve beyin gördüğü her anı yorumlama gücüne sahip, o yüzden FPS olarak sınırlandırmak doğru değil. Yine burada açılan konuda gördüğüm ve kendim araştırdığım kadarıyla, pilotluk testi yapılan bir yerde saniyesinde 200 kareden fazla kare bulunan bir görüntü oynatılıp sadece bir karede geçmiş olan uçağı tanımlamalarını istiyorlar diye biliyorum.

Hayır, filmleri "gözümüz 24 FPS görüyor" diye 24 FPS'te çekmiyorlar. 24 FPS üzeri hem maliyeti arttırır (efektler, filmin render süresi vs.), hem piyasadaki görüntüleyiciler (sinema projeksiyonları, TV'ler, monitörler vs.) ile ilgili sorunlar olabilir hem de o kadar uzun süre boyunca yüksek FPS'te çekilmiş bir videoyu izlemek beyine yorucu gelir.

Konsolcu argümanlarıyla gelmeyin, rica ediyorum :)
Bilgilerin çoğu doğru fakat 30-60 FPS'de film daha akıcı olduğu için efektlerde gerçekçi gelmiyormuş insan gözüne. Öyle bir şey duymuştum.

İnsan gözü kaynak kaç FPS ise onu görür. 24 FPS'de sinematik efektin oluşması maksimum 24 FPS gördüğümüz anlamına gelmez. Sadece ne kadar FPS gerekli, ne kadardan fazlası gereksiz orası tartışılır.

Kendi adıma ve şimdiki deneyimlerim ile konuşursam 240 FPS'i bile görüyorum, fakat 144 FPS yeterli. Videolarda ise 24, 25 ve 30 FPS'den sonra sinematik efekt kayboluyor, video yapay duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı