Google hesabıma biri başka bir şehirden nasıl erişti?

merkaNz

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, normalde böyle bir durum hiç başıma gelmez çünkü iyi şifreler kullanırım ve Google hesabımın bağlı olduğu cihazlarımı iyi tanıırm. Öncelikle söyleyeyim, işin içinde BlueStacks falan yok. Durumu geç fark ettim ve gereken önlemleri aldım fakat hala gecikmemden ötürü içimde bir rahatsızlık var. Bu yüzden aramızdan bir siber güvenlikçi çıkıp içimi rahatlatması amacıyla buraya yazıyorum. Laptopta bir takım işlerim vardı ve dikkatim kolay dağıldığından telefonumu yanıma almadan işlerimi hallediyordum. Birkaç saat süren işlerim bitince yatağa uzandım ve telefonu elime aldım. Google hesabımdan bildirimler görmeye başladım. Telefonu elime aldığımda saat 22.45 sularındaydı ve saat 20.14'te Google hesabıma Konya'dan erişim olmuş (İstanbul'da yaşıyorum.) Hemen tıkladım bildirime, gerekli şifre değiştirmedir, cihazı hesaptan kaldırmadır, iki faktörlü doğrulamayı cart curt ayarladıktan sonra içimde hala bir geç kalmışlık hissi vardı. Çünkü bütün hayatım neredeyse bu hesaba kurulu ve bu hesabın gitmesi benim de hayatımın bir nevi sona ermesi demek. Her neyse, bu işi tamamladıktan sonra Google hesabıma erişim saatinden tam 2 dakika sonra Steam bildirimi aldığımı gördüm. Şükürler olsun ki Steam hesabımda iki faktörlü doğrulama açıktı, ve gelen bildirimde 2 faktörlü doğrulama koduydu. Zaten Google sağ olsun, sanırsam daha ileriye gidemeden hemen oturumu kapatmış. Ama hala aklım bu işe ermiyor. Nereden, nasıl çıktı bu yahu? Hiç işim olmaz benim saçma sapan siteler ile. Keylogger vs. tarzı şeyler olabilirmiş sanırım internette okuduğum kadarıyla, cihaz içi güvenlik nasıl sağlanır o konuda da oldukça bilinçliyim hani, her gördüğüm dosyayı açıp kurcalamam sonuçta. Ona ihtimal vermek istemiyorum çünkü Keylogger ciddi bir sorun. Şu anda bu konuyu paylaşıp bir Antivirüs testi yapmaya gidiyorum, gelene kadar ve birkaç gün boyunca bu konuya gelen cevapları yanıtlama ve içimin ısıtılması dileğiyle.

Hadi bakalım, ne bu hocam sınıf grubunda güldüğünüz şakalardan biri mi? Burası öyle bir yer değil, "komik" şakalarınızı başka yerde yapın, burayı kirletmeyin.

Crackli oyun program kullandın mı?

Hayır, ama geçen günlerde crack Photoshop programı kurmaya çalıştım, bir iki tane salakça setup dosyasına bastım ve hata aldım kurulamadığına dair. Az önce ne zaman başım sıkışsa kullandığım ve sonucuna her zaman güvendiğim Malwarebytes programını indirdim ve tarama yaptım, tertemiz çıktı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, ama geçen günlerde crack Photoshop programı kurmaya çalıştım, bir iki tane salakça setup dosyasına bastım ve hata aldım kurulamadığına dair. Az önce ne zaman başım sıkışsa kullandığım ve sonucuna her zaman güvendiğim Malwarebytes programını indirdim ve tarama yaptım, tertemiz çıktı.

Hiçbir Konyalı tanıdığım yok.

Hocam crackli kullanmak her zaman risk içerir.

Photoshop dosyaları mı temiz çıktı bilgisayarınıza tam tarama mı yaptınız?

Hocam crack indirdiyseniz google verilerini vs. çalmış olabilir.Genelde bu tür sebeplerden dolayı hesaplar çalınıyor.Siz farketmeden windows defender silmiştir belki o yüzden temiz çıkmıştır.

Öncelikle giriş konumuna değil de girilen cihaza bak. Eğer cihaz seninse bazen yanlış konum verisi alabiliyor sistem. Bu daha çok Instagram ve Facebook'ta yaşanıyordu. Şu an hesap erişimi sendeyse bağlı bütün oturumları sonlandır. Telefon numarası ile iki faktörlü kimlik doğrulama yap. Bununla da yetinme Google'ın anlık olarak telefonuna giriş onayı gönderdiği bir doğrulama sistemi var onu da aç. Güvenlik ayarlarına girdiğinde göreceksin.

Tek bir e posta ile her şeye kaydolmayın. İki veya daha fazla e postanız olsun. Gerçek hayat yani iş, sağlık, okul, banka gibi alanlarda kullandığınız e postayı kurumsal firmalar dışında hiçbir amaç için kullanmayın.
İkinci e postanızı da oyun hesaplarınız, sosyal medya hesapları gibi alanlarda kullanın. Üçüncü e postayı da kaydolmak zorunda olduğun alışveriş siteleri diğer platformlara ve güvenmediğin platformlara kaydolmak için kullan. Eğer bir siteyi bir kere kullanıp çıkacaksan aslında tek kullanımlık mailleri de kullanabilirsin.
İşin özü tek bir e posta kullanmak çok sakıncalı. Gerçek hayat için sağa sola girmediğiniz temiz bir mail adresiniz bulunsun. Sosyal medya hesaplarınıza değer veriyorsanız da yukarıda anlattığım gibi 2. bir mail adresiniz olsun. Çerez niyetine bilgilerinizin meze olduğu ve çalındığı internet siteleri için de 3. bir mail hesabınız olsun. E postanın önem sırasına göre gizliliğine ve güvenliğine dikkat edersin.

Hocam crackli kullanmak her zaman risk içerir.
Evet haklısınız, normalde oltaya hiç düşmem fakat bu sefer belki diye bir düşündüm, düşmemişim gördüğüm kadarıyla.

Photoshop dosyaları mı temiz çıktı bilgisayarınıza tam tarama mı yaptınız?
Tam tarama yaptım.

Hocam crack indirdiyseniz google verilerini vs. çalmış olabilir.Genelde bu tür sebeplerden dolayı hesaplar çalınıyor.Siz farketmeden windows defender silmiştir belki o yüzden temiz çıkmıştır.
Olabilir fakat bu indirmeyi 2-3 gün önce yaptım bunların şimdiye kadar çoktan olması gerekmez mi? Hem yabancı sitelerdeki linklerden buldum bu dosyaları Konya'dan erişimle alakası olduğunu pek düşünmüyorum.

Evet haklısınız, normalde oltaya hiç düşmem fakat bu sefer belki diye bir düşündüm, düşmemişim gördüğüm kadarıyla.

Tam tarama yaptım.

Olabilir fakat bu indirmeyi 2-3 gün önce yaptım bunların şimdiye kadar çoktan olması gerekmez mi? Hem yabancı sitelerdeki linklerden buldum bu dosyaları Konya'dan erişimle alakası olduğunu pek düşünmüyorum.
Hocam çaldığı verileri başkalarıyla paylaşıyordur belki çalan kişi?Olabilir yani.Belki VPN kullanıyodur?

Yeni konular

Geri
Yukarı