GPON cihazı olmadan fiber internet kullanmak mümkün mü?

FTTB muhtemelen altyapısı, binaya kadar fiber gelir binadan daireye kadar bakır kabloyla gider demek kısacası, FTTH olsaydı GPON şart olurdu çünkü dairesine kadar fiber gitmiş olurdu.

Hocam altyapı bu şekilde. Her ay da faturaya ek 40 TL fiber modem parası alıyolarmış. GPON cihazının resmini gösterdim bende o yok diyor sadece modem var sanırım o da sadece prize fiş ile bağlı başka kablo yok diyor.

GPON çıkıyorsa fiberdir ama arkadaşın dairedeki internet kutusunun içini çekip atabilir mi?

Arkadaşın bir de modemin arkasını atsın kabloların girişini yakından.

Altyapı bu şekilde hocam. GPON cihazının resmini gösterdim küçük olan bu bende yok diyor. Sadece modem de adaptör ile prize bağlıymış başka kabloda yok diyor anlamadım vallahi DSL olsa bile böyle bir şey mümkün değil.

Dosya Ekleri

• 20240504_141905.jpg
    20240504_141905.jpg
    46,7 KB · Görüntüleme: 18
  • 20240504_141905.jpg
    20240504_141905.jpg
    46,7 KB · Görüntüleme: 11
Hocam arkadaşına söyler misin modemin arkasındaki kabloların olduğu yeri atsın.

Nasıl internet alıyor öyle merak ettim.

Hocam altyapı bu şekilde. Her ay da faturaya ek 40 TL fiber modem parası alıyolarmış. GPON cihazının resmini gösterdim bende o yok diyor sadece modem var sanırım o da sadece prize fiş ile bağlı başka kablo yok diyor.

Altyapı bu şekilde hocam. GPON cihazının resmini gösterdim küçük olan bu bende yok diyor. Sadece modem de adaptör ile prize bağlıymış başka kabloda yok diyor anlamadım vallahi DSL olsa bile böyle bir şey mümkün değil.

Hocam arkadaşına söyler misin modemin arkasındaki kabloların olduğu yeri atsın.

Tamam hocam atarsa buraya ekleyeceğim. Bina TOKİ bloğu bu arada.

Bu altyapı sorgulamasına göre fiber oluyor şeyde olabilir hocam binaya kadar fiber gelir oradanda CAT kablo ile daireye kadar gider GPON cihazına ihtiyaç duyulmaz fiber gibi ama maximum 100 Mbps alırsın.

Bu altyapı sorgulamasına göre fiber oluyor şeyde olabilir hocam binaya kadar fiber gelir oradanda CAT kablo ile daireye kadar gider GPON cihazına ihtiyaç duyulmaz fiber gibi ama maximum 100 Mbps alırsın.

Evet hocam o da var. Zaten TOKİ bloğu. Bina yapılırken direk fiber altyapı yapmışlar binalara da dediğiniz gibi dağıtmış olabilirler. Kurulum yapılırken sadece fiber modem vermişler. Ben hayatımda fiber görmediğim sadece internette ciğere bakan kedi misali olduğum için fiberde pek bilgim yok. Sadece sonradan binaya fiber geldiyse kutudan daireye kablo çekilir o kablo GPON cihazına bağlanır GPON'dan da fiber modeme bağlanır diye biliyorum.

Arkadaşın modemin arkasındaki kabloların olduğu yeri atarsa bir de kutunun içini çekip atarsa iyi olur.

Tamam hocam kendisi bana atarsa buraya eklerim. İnternet iyi çekiyor diyor uğraşmak istemezse atmazsa ekleyemem. Fiber altyapı var bari düzgün kullansın diye dedim 🙂sonradan Millenicom'dan ayrılırken de sizde GPON cihazı var onu verin demesinler diye uyarayım dedim 🙂 teşekkür ederim hocam cevaplarınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı