GPU 4090 laptopta Premiere Pro neden kasar?

Laptopa format attiktan sonra Adobe Premiere Pro da kasma sorunu yasiyorum. Arastirdim biraz ama bulamadim. Önerisi olan var midir? Teşekkürler.

Laptop.
AMD Ryzen 9 7945hx.
GPU 4090 16 GB.
64 RAM.
ASUS.

Mac'in gözünü sevim, sifir bas agirisi. Otur calis.
Onun sebebi Kernel. Windows'ta yapabileceklerinizin tamamını yaptıysanız düzelmiyorsa dandik NT Kernel'i yüzündendir. Linux yükleyip bir de öyle deneyin bence. Mac UNIX Darwin kerneli kullanıyor. Linux kernel de benzer felsefeden çıkan kernel. Linux tabanlı bir işletim sistemi iyi olabilir.

En güçlü Mac'i bile 4'e katlar laptopunuz
Katlayamaz. En güçlü Mac dediğiniz de az uz bir dalga değil de neyse konumuz bu değil.

Arkadaşın sıkıntısı da normal değil o doğru. 4090 çok iyi bir kart. Yine de AMD işlemciler format sonrası Windows Update hatası yüzünden olan sürücüye tekrar sürücü yazmaya çalışıp işlemci sürücüsünü bozuyor. Her şey normal gibi gözükse de arkaplanda sürekli servis hataları çıkıyor. Bence bir de DDU ile işlemci ve ekran kartı sürücülerini bi kaldırıp tekrar kurun.

Haricen yukarıdaki arkadaşın dediği bana da mantıklı geldi ancak neden öncesinde yoktu da sonradan oldu?

Onun sebebi Kernel. Windows'ta yapabileceklerinizin tamamını yaptıysanız düzelmiyorsa dandik NT Kernel'i yüzündendir. Linux yükleyip bir de öyle deneyin bence. Mac UNIX Darwin kerneli kullanıyor. Linux Kernel de benzer felsefeden çıkan kernel. Linux tabanlı bir işletim sistemi iyi olabilir.

Teşekkürler

Kernel nedir bilmiyorum ve Linux'u da nasıl kuracagim bilmiyorum

Katlayamaz. En güçlü Mac dediğiniz de az uz bir dalga değil de neyse konumuz bu değil.

Arkadaşın sıkıntısı da normal değil o doğru. 4090 çok iyi bir kart. Yine de AMD işlemciler format sonrası Windows Update hatası yüzünden olan sürücüye tekrar sürücü yazmaya çalışıp işlemci sürücüsünü bozuyor. Her şey normal gibi gözükse de arka planda sürekli servis hataları çıkıyor. Bence bir de DDU ile işlemci ve ekran kartı sürücülerini bir kaldırıp tekrar kurun.

Haricen yukarıdaki arkadaşın dediği bana da mantıklı geldi ancak neden öncesinde yoktu da sonradan oldu?

Tesekküerler

Bilmiyorum katlarmi katlamazmi ama isimi görsün saglikli calissin yeter
DDU nedir bir de onu deneyeyim
Zaten 5500 € verdim icim bu paraya MacBook Pro M3 Max aldim

Son düzenleme:
Laptopa format attiktan sonra Adobe Premiere Pro da kasma sorunu yasiyorum. Arastirdim biraz ama bulamadim. Önerisi olan var midir? Teşekkürler.

Laptop.
AMD Ryzen 9 7945hx.
GPU 4090 16 GB.
64 RAM.
ASUS.

Mac'in gözünü sevim, sifir bas agirisi. Otur calis.

Hocam Premiere Pro RTX 4090 ekran kartını kullanmak yerine AMD radeon™ 610M GPU'sunu kullanıyor olabilir. Masaüstüne sağ tıklayıp "NVIDIA denetim masasını aç" sekmesine tıklayıp "3D ayarlarının yönetilmesi" sekmesinden "otomatik seç" veya "entegre grafik" yerine "yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi" seçeğini seçip öyle dener misiniz?

Bilmiyorum katlarmi katlamazmi ama isimi görsün saglikli calissin yeter
DDU nedir bir de onu deneyeyim
Zaten 5500 € verdim icim bu paraya MacBook Pro M3 Max aldim
Hocam şöyle rehbere alayım sizi. Burayı takip ederek sürücüleri kaldırın.

Bu arada evet, işim render ise ya Desktop için M3 Ultra'yı bekler ya da M3 Max ile devam ederdim. Sürat her zaman, her şey değil, bir makinanın elektrik gelene kadar ya da dışarıda ufak işler yaparken de şaşırmaması en azından böyle arıza vermemesi gerek. Kaldı ki M3 Max'de 1 yerine 2 Video Code - Encode Engine var. Geçen sene ben de binlerce dolar verip bi Alienware aldım. 2 kere anakart arızası verdi yine Nvidia - AMD ikilisi vardı üzerinde. 40 gün arıza nedenli bir maaşımı alamadım bildiğin hayat kalitemi düşürdü Allah'ın cezası alet. Gittim Mac aldım 15 seneden sonra ve istemeyerek. İyi ki almışım diyorum şimdi. Çalışan adama cennet gibi platform.

Hocam Premiere Pro RTX 4090 ekran kartını kullanmak yerine AMD radeon™ 610M GPU'sunu kullanıyor olabilir. Masaüstüne sağ tıklayıp "NVIDIA denetim masasını aç" sekmesine tıklayıp "3D ayarlarının yönetilmesi" sekmesinden "otomatik seç" veya "entegre grafik" yerine "yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi" seçeğini seçip öyle dener misiniz?
Tesekkürler

Baktim ama sadece nvedia Gpu secili

Teşekkürler.

Baktim ama sadece NVIDIA GPU secili.

Hocam son olarak laptop şarja takılı mı? Şarja takılı olmadığı zaman tam performans veremeyebiliyor. Bundan dolayı kasmalar, takılmalar oluşabiliyor.

Hocam son olarak laptop şarja takılı mı? Şarja takılı olmadığı zaman tam performans veremeyebiliyor. Bundan dolayı kasmalar, takılmalar oluşabiliyor.

Takili sarja da bu gücteki bir laptopun performansi yok Premier de
Teşekkürler

Hocam şöyle rehbere alayım sizi. Burayı takip ederek sürücüleri kaldırın.

Bu arada evet, işim render ise ya Desktop için M3 Ultra'yı bekler ya da M3 Max ile devam ederdim. Sürat her zaman, her şey değil, bir makinenın elektrik gelene kadar ya da dışarıda ufak işler yaparken de şaşırmaması en azından böyle arıza vermemesi gerek. Kaldı ki M3 Max'de 1 yerine 2 Video Code - Encode Engine var. Geçen sene ben de binlerce dolar verip bir Alienware aldım. 2 kere anakart arızası verdi yine NVIDIA - AMD ikilisi vardı üzerinde. 40 gün arıza nedenli bir maaşımı alamadım bildiğin hayat kalitemi düşürdü Allah'ın cezası alet. Gittim Mac aldım 15 seneden sonra ve istemeyerek. İyi ki almışım diyorum şimdi. Çalışan adama cennet gibi platform.

Tamamdir bu yöntemide deneyecegim teşekkürler

Bende daha yeni aldim sayilir bu laptopu ama ilk ciktigi günden almistim M1 Max'i bu güne kadar basimi hiç agritmadi bu sekilde ve sanki bana durmadan bir problem yasatakmis gibi geliyor bu laptop

Takili sarja da bu gücteki bir laptopun performansi yok Premier de
Teşekkürler

Tamamdir bu yöntemide deneyecegim teşekkürler

Bende daha yeni aldim sayilir bu laptopu ama ilk ciktigi günden almistim M1 Max'i bu güne kadar basimi hiç agritmadi bu sekilde ve sanki bana durmadan bir problem yasatakmis gibi geliyor bu laptop
Yaşatmaz. Sürücüler güncel. Uygulamayla alakalı bence.

Hevesinizi kırmak istemem. Ben de sizin gibi beklentisi yüksek 5000 dolar civarı vererek almıştım eski makinamı sonra hayal kırıklığına uğramıştım. Sizinki esasen çok güzel makina, inşallah yaşatmaz.

1705539165799.png

1705539181404.png

1705539203678.png

(Bu Workflow, testin Apple Silicon için optimize edilmemiş, Intel için hazırlanmış hali.)​
Screenshot 2024-01-18 at 11.54.49 am.png

Tam yük güç tüketimleri, bak performansta değil ama verimsizlikte bu laptop, Mac'i 4'e katlayabilir.
Screenshot 2024-01-18 at 11.54.34 am.png

1705539617740.png

Screenshot 2024-01-18 at 11.55.01 am.png

Geri
Yukarı