GPU BIOS guncellerken elektrik gitti

Dediklerimiz anakart için geçerli. Arkadaşlar clear CMOS deyince ben de direk nasıl yapıldığını anlattım. Ama denemekten zarar gelmez.
Anakart üzerinde yapılan bir işlem, ekran kartına nasıl etkileyecek? Ekran kartı, neredeyse kendi içerisinde özerk bir parça. Bir çok parçası kendi içinde kendine özel. Bellekler, güç beslemesi, BIOS'u.

Anakartın BIOS'unu sıfırladığımız zaman ekran kartının BIOS'u da mı sıfırlanıyor? Moderasyon konu başlığını neden böyle ilginç yapmış? GPU yazıyor ama anakart işlemleri var.

Anakart işlemleri ekran kartına... Bende bir araştırayım.

Anakart üzerinde yapılan bir işlem, ekran kartına nasıl etkileyecek? Ekran kartı, neredeyse kendi içerisinde özerk bir parça. Bir çok parçası kendi içinde kendine özel. Bellekler, güç beslemesi, BIOS'u.

Anakartın BIOS'unu sıfırladığımız zaman ekran kartının BIOS'u da mı sıfırlanıyor? Moderasyon konu başlığını neden böyle ilginç yapmış? GPU yazıyor ama anakart işlemleri var.

Anakart işlemleri ekran kartına... Bende bir araştırayım.
Ekran kartını kastetse VBIOS yazardı, moderasyon başlığa dokunmamış.

Ekran kartını kastetse VBIOS yazardı, moderasyon başlığa dokunmamış.
Başlık bende neden böyle "GPU BIOS guncellerken elektrik gitti"

O zaman dediğinize göre direkt BIOS güncellerken elektrik gitti yazılsa daha mantıklı olmaz mı? GPU'yu işin içine katmamış olurdu. Ben ekran kartında nasıl oluyor diye girdim, kafam karıştı. Bazıları VBIOS sıfırlamayı anlatıyor, Bazısı pili anlatıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Diğer biosun da mecbur böyle değişmesi lazım.

Ekran kartının BIOS unu güncellerken sorun yaşadıysanız.
Anakart üzerinde onboard ekran kartı çıkışınız var ise monitörü bu çıkışa bağlayarak sistemi açın ekran kartınız anakart üzerinde takılı olsun, ekran kartı update yazılımlarının bir çoğu birincil görüntü birimi harici ekran kartınız olmasa dahi ekran kartı BIOS update işlemini GUI olarak veya komut isteminde desteklemektedir.

GUI arayüzde update için listeden ekran kartını seçilir, komut istemindede PCI Express port adapter numarası ile update yapılır.

Ekran kartınızın marka ve modeline göre bios güncelleme yazılımlarını edinerek yeniden ekran kartına BIOS yazmayı deneyin.

Örnek resimde ATI için mevcut, -pa parametreside bütün portlara update yapar diye hatırlıyorum.

Onboard görüntü çıkışınız yoksa başka bir bilgisayarın 2 nci PCI Express slotuna takarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Update.png
    Update.png
    14,5 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Arkadaş VBIOS yüklerken sıkıntı yaşamış. Hatta daha önceden bir konu daha açmış. Ekran kartı GTX 950. Arkadaşın yapması gereken belli. Kör bir şekilde VBIOS atmayı deneyecek. Muhtemelen ekran kartını sistem görmekte lakin VBIOS eksik olduğundan görüntü gelmeyecektir. Anakartın görüntü çıkışına kablosunu taksa da farketmeyecektir. Eğer anakartta ikinci bir PCI Express x16 yuvası varsa mevcut kartı oraya takıp birinci yuvaya başka bir kart takıp denemesi lazım. Benim aklıma gelenler bunlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı