GPU'ya undervolt yapmak

Kayra Cem

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar size undervolt nasıl yapılır resimli bir şekilde göstermek istiyorum. Ben çok Türkçe kaynak bulamadım bunun hakkında denedikten sonra sonuçları yazarsanız sevinirim.
Öncelikle MSI Afterburner'den voltaj takibi ve kontrolünü açmamız lazım.

RESİM 1.PNG

Sonra CTRL+F tuşuna basınca voltaga curve editor geliyor.

resim2.PNG

Burdan solda 1800 yazan kısma hangi voltaj eş değer geliyor bulalım şöyle yani:

resim3.PNG

Daire içindeki denk geliyor nasıl buldun derseniz yanlış yapmamanız için hangisi eşit sırada bakın sonra onun üstüne tıklayınca soldaki 1800 beyaz olacak. Bulduktan sonra l tuşuna basıyoruz ve ortada sarı çizgi çıkıyor bu ne demek derseniz 925 bundan sonrakilerin hepsini 950, 975, 1000 bunların hepsini 1800 MHz'ye sabitler manuelde yapabilirsiniz ama uğraştırır bayağı, kısa yolu l tuşudur. Sonra:

resim 4.PNG

Sırasıyla önce Save tuşuna basıp sonra 1'e basıp kaydediyoruz.
Not: Uv işlemini yapmadan önce ekran kartı kaç derece ve kaç Volt'ta çalışıyor bakarsanız daha iyi olur, çünkü sıcaklık kaç derece düştüğünü görün. Sonuçlarını yazarsanız sevinirim. Yanlışım varsa düzeltin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben laptopta 1660 Ti undervolt yaptım ama bu şekilde değil. Sizin yaptığınız ekran kartını en fazla 1800 Mhz'de sabitlemek oluyor gibi görünüyor aslında tam olarak undervolt değil. CS:GO gibi bir oyunu oynarken GPU-Z ile maks frekansı kontrol etmeniz lazım.

Ekranda görünen curve sabit değerler içermiyor, dinamik olarak gpu belirliyor değerleri. L tuşu ile o noktadaki değeri sabitlemiş oluyorsunuz. Bence gpu yönetimine bırakmak daha mantıklı. Ben tüm grafiği shift + sol fare tuşuyla seçip +200 offset ile yukarı taşıdım. Sonra orjinal grafikte görünün en yüksek değer olan bende 1920 Mhz'in üstündeki tüm noktaları +0 offsete orjinal haline çekip kaydettim.
Normal hali ile olan farkları. Artık ekran kartı powerlimite takılmıyor, sentetik testlerde takılabilir ama normalde karşılacak durum değil. 70W civarı olan tüketim 55W civarına düştü. Ekran kartı 50 Mhz civarı hızlandı ama maks frekans yine aynı. 5-10 derece arası sıcaklık farkı var. 1920 mhz de 0,2 küsür daha düşük voltajda çalışıyor. 15W tüketim azalması iyi bir değer bence. fps'yi hiç etkilemiyor. Hatta powerlimite girmediği için daha iyi.

Çözdünüz mü?

Önceden GPU UV+OC olaylarını bilmiyordum şimdi daha fazla anlıyorum. Curve'den yaptığım için kartın MHz'i ve Mv'ını sabitledim o yüzden belirli MHz'de çalışıyor. Daha fazla ısınma konusuna gelecek olursak, kart önceden boşta iken 650mv tüketiyordu. Ben Mv'ı sabitlediğim için boştaki sıcaklık bir nebze arttı. Ama yükteki sıcaklıkta iyi bir düşüş oldu.
Kullandığım ayarlar: ( her GPU için aynı ayarlar tutmaz.)
2000 MHz Core clock
8000 MHz Memory clock
950 mv.

Dostum gösterdiğim şey undervolt. Ekran kartının voltajını düşürerek kartın daha serin, sessiz ve ömrünü uzatmak için. Isınma sorunu olanlar genellikle yapar. Maksimum 5 FPS düşüyor ama ekran kartı 5 derece serinliyor ve ömrü uzuyor iyi bir şey yani.

Bir de "Bulduktan sonra l tuşuna basıyoruz " demişim de L harfi olacak küçük yapınca "ı" harfine benzemiş.
Ben direkt 100 mhz düşürdüm bir zararı olur mu?

Ben laptopta 1660 Ti undervolt yaptım ama bu şekilde değil. Sizin yaptığınız ekran kartını en fazla 1800 MHz'de sabitlemek oluyor gibi görünüyor aslında tam olarak undervolt değil. CS:GO gibi bir oyunu oynarken GPU-Z ile maksimum frekansı kontrol etmeniz lazım.

Ekranda görünen curve sabit değerler içermiyor, dinamik olarak GPU belirliyor değerleri. L tuşu ile o noktadaki değeri sabitlemiş oluyorsunuz. Bence GPU yönetimine bırakmak daha mantıklı. Ben tüm grafiği Shift + sol fare tuşuyla seçip +200 offset ile yukarı taşıdım. Sonra orijinal grafikte görünün en yüksek değer olan bende 1920 MHz'in üstündeki tüm noktaları +0 offsete orijinal haline çekip kaydettim.
Normal hali ile olan farkları. Artık ekran kartı powerlimite takılmıyor, sentetik testlerde takılabilir ama normalde karşılacak durum değil. 70W civarı olan tüketim 55W civarına düştü. Ekran kartı 50 MHz civarı hızlandı ama maksimum frekans yine aynı. 5-10 derece arası sıcaklık farkı var. 1920 MHz de 0,2 küsur daha düşük voltajda çalışıyor. 15W tüketim azalması iyi bir değer bence. FPS'yi hiç etkilemiyor. Hatta powerlimite girmediği için daha iyi.

Hocam sen bilgili bir arkadasa benziyorsun. Bende RTX2060 EVO modeli var. Yardimci olur musun undervolt yapmama. Cok video izledim rehber okudum dedigin gibi her yerde arkadasin tarzinda anlatmışlar. Mesela benim ekran karti sitesinde Max frekans 1710MHz yaziyor. Oyunlarda 1920MHz gosteriyor. Benchmark testinde 1800-1875MHz arasi değişiyor. Hangisi doğru bunlarin anlayamadim en sağlıklı nasıl undervolt yapabilirim yrdmci olursan sevinirim.
TR hocam merhaba. Ekran kartım ile ilgili merak ettiğim bir konu var yardmci olur musun? Ekran kartım linkteki ASUS GeForce DUAL RTX 2060 EVO 6GB GDDR6 192Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Max frekans hızı 1710MHz yazıyor. Heaven ile test ettiğimde 1845MHz başlayıp 1800MHz'e kadar düşüyor.

A2368DCB-8E35-4337-B20B-BA24BB119086.jpeg

Oynadığım bir oyun var şu an onda 1815-1875MHz arasi değişiyor. Ve ekran kartinin oyun videolarini izledigimde 1920MHz'den asagisini gormedim hiç. Resmi sitesinde farklı test esnasinda farklı videolarda farkli bu farklılıklar neden var acaba?A2368DCB-8E35-4337-B20B-BA24BB119086.jpeg

Son düzenleme:
Ben laptopta 1660 Ti undervolt yaptım ama bu şekilde değil. Sizin yaptığınız ekran kartını en fazla 1800 Mhz'de sabitlemek oluyor gibi görünüyor aslında tam olarak undervolt değil. CS:GO gibi bir oyunu oynarken GPU-Z ile maks frekansı kontrol etmeniz lazım.

Ekranda görünen curve sabit değerler içermiyor, dinamik olarak gpu belirliyor değerleri. L tuşu ile o noktadaki değeri sabitlemiş oluyorsunuz. Bence gpu yönetimine bırakmak daha mantıklı. Ben tüm grafiği shift + sol fare tuşuyla seçip +200 offset ile yukarı taşıdım. Sonra orjinal grafikte görünün en yüksek değer olan bende 1920 Mhz'in üstündeki tüm noktaları +0 offsete orjinal haline çekip kaydettim.
Normal hali ile olan farkları. Artık ekran kartı powerlimite takılmıyor, sentetik testlerde takılabilir ama normalde karşılacak durum değil. 70W civarı olan tüketim 55W civarına düştü. Ekran kartı 50 Mhz civarı hızlandı ama maks frekans yine aynı. 5-10 derece arası sıcaklık farkı var. 1920 mhz de 0,2 küsür daha düşük voltajda çalışıyor. 15W tüketim azalması iyi bir değer bence. fps'yi hiç etkilemiyor. Hatta powerlimite girmediği için daha iyi.
merhaba acil cevap lazım rtx 2060 kartım da 1700 mhz e 800w yaptım pubg de baya bı ısı kaybı oldu 1750 ye 800 yaptıgım da oyundan atıyor o halde 850 w a 1800 yapsam ısı artar degıl mı

Önceden GPU UV+OC olaylarını bilmiyordum şimdi daha fazla anlıyorum. Curve'den yaptığım için kartın MHz'i ve Mv'ını sabitledim o yüzden belirli MHz'de çalışıyor. Daha fazla ısınma konusuna gelecek olursak, kart önceden boşta iken 650mv tüketiyordu. Ben Mv'ı sabitlediğim için boştaki sıcaklık bir nebze arttı. Ama yükteki sıcaklıkta iyi bir düşüş oldu.
Kullandığım ayarlar: ( her GPU için aynı ayarlar tutmaz.)
2000 MHz Core clock.
8000 MHz Memory clock.
950 mv.

Merhabalar şey benim de kafama takıldı. UV yaptıktan sonra yükte iken sıcaklık değerleri düşmesine rağmen, PC boşta iken hep aynı MHz'da ve Mv'da çalışıyor. Benimki de boştayken 662mv ile çalışıyordu. Bunu nasıl çözdünüz? Yani boştayken yine 662mv ile çalışsın ama maksimum yük seviyesine benim UV ile ayarladığım şekilde ulaşsın istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaç FPS düşüyor? Bir de ne kadar düşürüyorsunuz Power limiti? Ben UV yapınca 5 derece düştü ama benim ekran kartımda.

Undervolt düzgün yapınca düşmez ama Power limit kısınca yüzde 3'lük performans kaybı oluyor bende. Sıcaklık 4 derece civarı düşüyor.
Merhaba acil cevap lazım RTX 2060 kartım da 1700 MHz'e 800W yaptım PUBG de bayağı bir ısı kaybı oldu 1750'ye 800 yaptığım da oyundan atıyor o halde 850W'a 1800 yapsam ısı artar degıl mı?

MHz o kadar düşürürsen FPS düşer. Kartın stock hali oyunda kaç MHz ise o MHz'e daha düşük mv verirsen performans kaybı olmadan 10 dereceye yakın sıcaklık azalır. Ben bu şekilde kullanıyorum. (2060)

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (12).png
    Ekran Görüntüsü (12).png
    154,6 KB · Görüntüleme: 139

Geri
Yukarı