Çözüldü GRUB menüsü gelmeyip Windows açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

397444

Hectopat
Makaleler
10
Merhaba,
Biraz önce Windows'un yanına dual boot şeklinde Linux Mint kurdum ancak GRUB menüsü gelmiyor ve direkt Windows açılıyor, Linux Mint'e ulaşamıyorum. Güç Seçeneklerinden hızlı başlatmayı da kapattım, işe yaramadı. Sorun nerede, ne yapmam gerekiyor?

Çözüm
BIOS'da girdi yok, GRUB'a girilmez. Live CD lazım.

Hocam zamanında bende de görünmüyordu BIOS girdisi, Windows ile dualboot varken.
bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi
Şu komutla çözüyordum Windows'un powershelden, Mint'in EFI dosyalarının olduğu klasör ismini bilirsek işlem çok kolay olur.

Bunu (hiçbir şeyi dökmeden kırmadan) ön tanımlı olarak nasıl başlatabilirim? Merak ediyorum.

Hocam kolayca yapabiliriz, eski bilgisayarımda aynı durumu yaşadım ve yukarıdaki komutu uyguluyordum.
Ama işlem ufaktan riskli, ben sıkıntı yaşamadım ama riskli diyorlar ufaktan.
Eğer Mint'in EFI klasörünün ismini bilirsek çok kolay, isterseniz deneyebiliriz.
O zaten Live CD oluyor. Boot-repair windows boot manager'ı bozmaz.
Bilgisayarı Live CD (Kurulu USB'si) den başlatı ve Boot-repair yazılımını kullanın.
Ben Linux Mint'i GPT olarak UEFI seklinde yazdırmıstım.. Rufus'ta varsayılanda MBR işaretli geliyordu. Burada mı hata yaptım acaba?

Boot Repair'i birazdan deneyip paylasacağım..

Ekleme: Keşke bunu yapmadan önce dokümantasyonu okusaydım.. Probleme orada değiniliyormuş, bkz: EFI — Linux Mint Installation Guide belgelendirme çalışması

Maalesef bu da çözüm olmadı. Ancak dolaylı da olsa Windows kurtarma kısmından ubuntu efi'yi başlattım ve Linux Mint'e ulaştım. GRUB hala mevcut değil maalesef.

Başlat menüsü > shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlat > Aygıt kullan > ubuntu

Bunu (hiçbir şeyi dökmeden kırmadan) ön tanımlı olarak nasıl başlatabilirim? Merak ediyorum.

Son düzenleme:
BIOS'da girdi yok, GRUB'a girilmez. Live CD lazım.

Hocam zamanında bende de görünmüyordu BIOS girdisi, Windows ile dualboot varken.
Şu komutla çözüyordum Windows'un powershelden, Mint'in EFI dosyalarının olduğu klasör ismini bilirsek işlem çok kolay olur.

Hocam kolayca yapabiliriz, eski bilgisayarımda aynı durumu yaşadım ve yukarıdaki komutu uyguluyordum.
Eğer Mint'in EFI klasörünün ismini bilirsek çok kolay, isterseniz deneyebiliriz.

Çözüm

Biraz önce denediğim Bootrepair de sizin dediğiniz komutu önerdi hocam, denedim ve başarılı oldu..

Teşekkür ederim: )

Dosya Ekleri

• 20221222_151701.jpg
    20221222_151701.jpg
    325,9 KB · Görüntüleme: 41

Yeni konular

Geri
Yukarı