GRUB silinen UEFI bilgisayara tekrar GRUB yükleme

lavanta

Kilopat
Yer
Ankara
Arkadaşlar Windows 10 yüklü Dell Vostro 3501 dizüstü bilgisayara Dual Boot Linux Mint kurdum. Sonra da GRUB menüyü ayarlayayım derken işler karıştı ve batırdım. Windows 10'dan Boot edip UEFI'deki Windows hariç diğer girişleri sildim. Şimdi sadece Windows 10 çalışıyor. Linux kendi sürücüsünde duruyor ancak artık GRUB ve Boot olmadığından açılmıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Live USB'den boot et ve şunu yap:
sudo mount /dev/sdaX /mnt && sudo chroot /mnt bash
Ardından şu komutları gir:
sudo mount /dev/sdaX /boot && sudo apt install os-prober ntfs-3g && grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot --bootloader-id=GRUB && grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

İlginize teşekkürler ancak sorunu çözemedim ve yeniden kurdum. Kurulumdan sonra güncelleme yaptım ve bu sefer de Grub menüde Windows çıkmıyor.

Sistemi çalışan ortam ile aç, boot-repair kurulu gelir, bununla önyükleyici onarımı yap. Bu şekilde genellikle çoklu açılış sorunları da çözülüyor.
SSD diskin yazma korumalı olduğu gibi bir hata mesajı verdi.

Bir de boot repair'den sonra Grub'da Linux Mint yerine Ubuntu yazıyor.
sudo update-grub
Ve sudo os-prober komutlarını denediniz mi?
Evet. Sorun devam ediyor.

Son düzenleme:
Bir de Boot Repair'den sonra Grub'da Linux Mint yerine Ubuntu yazıyor.

Birkaç kez bilgisayarı yeniden başlattığınızda bu sorun çözülecektir. Hatta sorun bile değil.

Evet. Sorun devam ediyor.

Boot-Repair'i çalıştırdıktan sonra en son aşamada çıktıları forumlarda paylaşmak için tıklayın benzeri bir uyarı çıkıyor. Bu butona tıklayıp çıktıları buraya atarsanız iyi olur. Bir de Boot-Repair uygulamasını çalıştırmadan Windows farklı diske kuruluysa bağlayın lütfen.

Birkaç kez bilgisayarı yeniden başlattığınızda bu sorun çözülecektir. Hatta sorun bile değil.

Boot-Repair'i çalıştırdıktan sonra en son aşamada çıktıları forumlarda paylaşmak için tıklayın benzeri bir uyarı çıkıyor. Bu butona tıklayıp çıktıları buraya atarsanız iyi olur. Bir de Boot-Repair uygulamasını çalıştırmadan Windows farklı diske kuruluysa bağlayın lütfen.
Eve gidince deneyeyim. Diz üstünde tek SSD var. UEFI sistemde kurulum yaptım ayrı sürücülere.
Boot-Repair'i çalıştırdıktan sonra sorun çözüldü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı