GTA 5 ERR_GFX_D3D_INIT hatası

İşletim sistemi
Windows 8.1
Daha fazla  
Merhaba. Windows 10 işletim sistemli bilgisayarımda GTA 5 kuruluydu. En son birkaç ay önce girmiştim ve sıkıntısız çalışıyordu. Bilgisayarım Win8.1'de 10'dan daha fazla performans verdiği için Windows 8.1'e döndüm (sadece C'yi sıfırladım, oyun D diskindeydi).Kurulumdan sonra Rockstar Games'in Launcher'ını indirdim ve D'deki GTA 5'i otomatik olarak tanıdı ve 10GB güncelleme gelmişti. Güncelleme bitti, oyunu açtım. Fakat ekteki hatayı aldım. İnternette araştırdım ve bu hatayı alanların çoğu oyunu yarım saat civarı oynadıktan sonra almış. Ama benim sıkıntım bu değil ve çözüm önerileri işe yaramadı. Oyunu açıyorum, oyun eğer kendi kendine tam ekran modun da açılırsa sorun yok girip oynayabiliyorum, fakat pencere moduna alırsam veya Alt+Tab atarsam bu hata baş gösteriyor. İşin garibi bu sorun sadece harici NVIDIA grafik kartımda oluyor.(Bilgisayar laptop) onboard GPU'yla açtığım zaman böyle bir sorun yok ama o zaman da oyunu oynayamıyorum tahmin edebileceğiniz gibi. Sorunun ekran kartıyla alakalı olduğunu düşündüğüm için ve insanlar da böyle yazdığı için DDU'yla ekran kartı sürücümü kaldırıp yeniden kurdum ama nafile. Diğer oyunlarda hiçbir sorun yok hepsi her çözünürlükte hem tam ekran hem pencere modunda sıkıntısız çalışıyor.

Sistemim:

Intel Core i5 4210U.
NVIDIA GeForce 840M.
8 GB DDR3 1600MHz.
Oyun Rockstar hesabımda Epic veya Steam'de değil.
Denediğim çözüm önerileri.
DDU ile ekran kartı sürücümü komple kaldırıp baştan temiz kurulum yaptım hatta eski sürücü dahi denedim.
Settings dosyasından DirectX değerini 2'den 1'e ve 0'a çektim.
Settings dosyasını sildim.
Rgl'den dosyaları 2 kere doğrulattım.
DirectX, vcredist vs. şeyleri tekrar tekrar kurdum.
Güvenlik duvarını dahi kapatıp denedim.
Ve hiçbir şekilde çözüme ulaşamadım. Çözümü bilen var mı?

ydt.png

fda.png

Rapor paylaş.

Rapor paylaş.

C:\Windows\System32\d3d12.dll

Bu DLL dosyasını silmeyi nasıl başardınız?

Kurun:
bahsettiğiniz dll dosyasına dokunmuş olmam imkansız hatta herhangi bir dll dosyasına dokunmuş olmam imkansız dediğim gibi daha yeni windows 8.1 kurdum. verdiğiniz programı kurdum ve böyle dedi.
1609663642319.png

sanırım windows güncelleştirmelerini yapacağım

Evet güncellemeleri de yaptım fakat durum hala aynı.
CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow komudunu kullanın. İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlatmalısınız.

Ayrıca sürücüleriniz güncel mi? Bazı bu hatayı alan arkadaşlar sürücülerini güncelleyerek çözmüş.

@Enes3078

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow komudunu kullanın. İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlatmalısınız.

Ayrıca sürücüleriniz güncel mi? Bazı bu hatayı alan arkadaşlar sürücülerini güncelleyerek çözmüş.

@Enes3078

Oyunu sildim şuan tekrar yüklüyorum. Eğer hata devam ederse ki bence edecek, dediğiniz şeyi yapacağım. Artı olarak sürücülerim tam ve güncel.

Geri
Yukarı