GTA 5 " NAT Type Strict Hatası

imnotagamer

Megapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Elektronik Mühendisi
Oyuna girdiğimde başlıktaki hatayı alıyorum. Farklı sunucuya geçiş yaptığımda 1-2 kişi oluyor. Hata bildirimi yine geliyor ve birkaç dakika sonra oyundan düşüyorum. Hataya yol açtığını düşündüğüm şey, dün sabah modemi kapatmam oldu sanırım. Ne zaman modem kapatıp açsam GTA Online'da sorunlarla karşılaşıyorum. Bu konuyla ilgili daha önceden açılmış olan şu konuda denilenleri yaptım:

Ancak olumlu sonuç alamadım. Superonline Huawei HG253S modemde port yönlendirme yapıp Port Forward ve Port Control ile kontrol ettiğimde portlar açık gözükmüyor. Ancak Superonline'ı aradığımda portların açılmış olduğunu söylüyorlar. Burada sıkıntı yaşayıp yaşamadığımdan emin olamadım.

Güvenlik duvarından Rockstar Support kısmında ilgili portları aktif ettiğimde de olumlu sonuç alamadım.

Modem kapatıp açınca bu sorun oluşuyorsa yine kapatıp açarak veya resetleyerek bu sorunun çözülebileceğini düşünerek dün akşam 6-7 kez kapatıp açtım, 2-3 kere de resetledim. Ancak düzelmedi.

Konu ile ilgili çözüm için çalışmaya devam edeceğim. Komut üzerinden port açmaya çalışacağım. Ancak durum ile ilgili farklı çözüm önerileri olan arkadaşlar var ise yardımlarını bekliyorum.
31.03.2020 - Güncelleme -

Yardım edebilecek yok mu? Sorun modemi kapatıp açtığımda ortaya çıktı. Rockstar tarafından port işlemleri vs. birçok yol denedim. Bir tek VPN denemedim. O da sakıncalı diye denemek istemiyorum.

Dün Superonline gelip modemi yeniledi, ancak sorun devam ediyor. GTA dışında diğer oyunlarda sorun yok. Sea of Thieves oyununda denedik, herhangi bir sorun çıkmadı. Red Dead Online giriyorum. Players kısmında da Nearby yazan yerde bir tek ben varım.

Benim gibi evde 2 masaüstü, bir de dizüstü mevcut. 3 bilgisayarda da aynı hatayla karşılaşıyorsak sorun internettendir diyoruz. Ama modem de değişmesine rağmen sorun devam ediyor maalesef. 😕

Tutkuyla oynadığım, bağlandığım tek oyun GTA. Yardım edebilecek olan yok mu?

Hocam merhaba. 2 gündür aynı sorunu alıyorum yerli ve yabancı sitelerde yazılan hemen hemen her şeyi denedim sonuca ulaşamadım. NetMaster'a ulaştım ve sorunun IP kaynaklı olduğunu, internet sağlayıcımla görüşmem gerektiğini belirttiler. Az önce www.sikayetvar.com sitesi üzerinden Kablonet operatörüne ulaştım (şikayetime buradan ulaşabilirsiniz). Durumun CGN IP'den kaynaklandığını, çözüm için talep oluşturulduğunu ve en kısa sürede durumun düzeleceğini belirttiler. 4 gün önce de aynı sorunu yaşayan bir kişinin sorunu çözülmüş (çözülmüş şikayete buradan ulaşabilirsiniz).

Şu ana kadar farklı kaynaklardan edindiğim bilgiye göre işlem tamamlandığında %90 sorunum çözülmüş olacak. Sizin de internet servis sağlayıcınızla iletişime geçmenizi öneriyorum.

Önemli Not: Dün iki kere kablonet destek hattına telefon üzerinden ulaşmaya çalıştım. Ulaştığım operatörlerin NAT Type ile ilgili bilgisi yoktu, sadece genel tavsiyelerde bulundular. Diğer internet sağlayıcıları hakkında maalesef bilgim yok fakat kablonet kullanıcısıysanız yukarıda belirttiğim site üzerinden talep oluşturmanızı tavsiye ederim. Beş dakika içinde cevap aldım. İşlem tamamlandığında sonucu buraya yazacağım.
Tekrardan merhaba bugün Kablonet tarafından tarafıma dönüş yapıldı ve sorunum çözüldü. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara tavsiyem internet servis sağlayıcınızla iletişime geçip CGN IP havuzundan çıkma talebinde bulunmak. Umarım sizler de en kısa sürede çözüme ulaşırsınız.

Son düzenleme:
Bir Rockstar Launcher güncellemesiyle düzelen bu sorun, bir Rockstar Launcher güncellemesiyle yine geri geldi. Bu konuya geleceklere tavsiyem, portlarla uğraşmasınlar. Bir sonraki güncellemeyi beklesinler. Maalesef tek çözüm yolu bu.

Geri
Yukarı