GTA Online "NAT Type Strict" Hatası ve Superonline

imnotagamer

Megapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Elektronik Mühendisi
Bununla ilgili daha önce de bir konu açmıştım:

Maddeler halinde, daha rahat okunması açısından şöyle özetleyeyim;

• İlk olarak 26 Mart'ta yaşadım bu sorunu. Çözüm olarak Rockstar'ın önerdiği yolları, diğer kişilerin önerdiği yolları denedim. Ancak olumlu sonuç alamadım. Sorunu almadan önce Rockstar Launcher'a güncelleme geldi mi, bilmiyorum. Bu güncelleme zamanlamalarına dikkat edin.
  • Sorun, Nisan ayının ilk haftası GTA IV için yapılan Rockstar güncellemesinin ardından çözüldü. Hiçbir değişiklik yapmamıştım.
  • Aradan 2 ay geçti, 3 Haziran Çarşamba günü Rockstar Launcher'a tekrar güncelleme geldi. Güncellenirken "Acaba o hatayı tekrar alır mıyım?" diye endişelenmiştim. Güncelleme bittikten sonra oyuna girdim ve "Nat Type Strict" hatası tekrar karşıma çıktı.
  • Sorunun oyundan kaynaklı olup olmadığını test etmek için önce telefonumun interneti ile bağlandım oyuna. "NAT Type Open" oldu. Çok hızlı ve rahat bir şekilde bağlandım, düşmedim de oyundan (Strict iken belli bir süre sonra düşüyorum). Superonline'ı arayıp bu durumu anlattığımda da saçma bir şekilde "Telefonun interneti başkadır, öyle olması normaldir." dediler. Kapattım telefonu. Komşudan Wi-Fi şifresini aldım. Kendi bilgisayarıma da Wi-Fi adaptörü buldum. Komşunun interneti ile denedim ve "NAT Type Moderate" oldu. Buna da kabulüm. Zaten "Moderate" olarak oynuyorum ben.
  • Superonline'ı tekrar aradım 5 Haziran'da. Bu durumu anlattım. Arıza kaydı oluşturttular. 48 saat içerisinde dönüş yapacağız dediler, yapmadılar. Dün (07.06.2020) akşam aradım, dönüş yapmadınız dedim. Bana "Hat değerlerinizde sorun yok. Oyun sunucusuyla görüşün." dediler. Yaşadıklarımı tekrar anlatınca da "Siz söyleyin o zaman ne yapalım, isterseniz ücretli teknik destek sunalım size." diye çıkıştılar.
  • Konu ile ilgili şöyle bir link daha bırakayım;

Bu linkte yapılandırma ayarlarından bahsediliyor. Ben bunu Superonline'a anlatamadım. Teknik servis dedikleri kişiler modem resetlemekten, hat değeri güncellemekten ve internete giriyor mu diye kontrol etmekten başka bir işe yaramıyor.
  • Bir sonraki Rockstar Launcher güncellemesini merakla bekliyorum.
Bu durumda ne yapabilirim, nasıl bir yol izleyebilirim? İnternet kaliteli, hiçbir sorun yaşamıyorum. Ancak, bu hata çok canımı sıkıyor.

Valla hocam ben çözümü statik ip alıp port açmakta buldum. Ne müşteri hizmetleri ne teknik arkadaşlar hiçbiri çözüm sunamadı. Aynı problemi CoD ve Gameranger için port açamadığımda yaşamıştım. Yeterli IP sağlanamadığı için herkesi ortak havuzdan internete çıkarıyorlar kendi ip miz ile çıkamadığımız için portlarımız açık olamıyor vs vs bir ton yazı okuduktan sonra baktım ki çözülecek gibi değil, bende çareyi sabit ip'de buldum malesef.

Valla hocam ben çözümü statik ip alıp port açmakta buldum. Ne müşteri hizmetleri ne teknik arkadaşlar hiçbiri çözüm sunamadı. Aynı problemi CoD ve Gameranger için port açamadığımda yaşamıştım. Yeterli IP sağlanamadığı için herkesi ortak havuzdan internete çıkarıyorlar kendi ip miz ile çıkamadığımız için portlarımız açık olamıyor vs vs bir ton yazı okuduktan sonra baktım ki çözülecek gibi değil, bende çareyi sabit ip'de buldum malesef.
Statik IP için sabit ücret ödeniyormuş sanırım. Bir de, Statik IP'nin bir zararı olur mu? Aldıktan sonra ne yapmamız gerek?

Zararı faturanıza ek 15-25tl arası bir ücret. Başka bir zararını görmedim yaklaşık 6-7 aydır kullanıyorum. Aldıktan sonra whatismyip veya ipnedir gibi sitelerden görünen ip numaranız ile modem arayüzünden görünen ip numaranızı kontrol edin. Aynıysa olmuş demektir. Yine Modem arayüzünden NAT, Port Yönlendirme, vs benzeri bi kısımdan açmak istediğiniz portları ve hangi ip'ye yönlendireceğinizi girdikten sonra ayarları uygulamanız yeterli.

ISS'nizin CGN kullanmasından oluyor bunlar. Bu oyun P2P. Yani siz oyunu oynarken bir başka oyuncunun bilgisayarından alıyorsunuz oyun verilerini. Bir nevi torrent gibi düşünün. CGN olunca da sıkıntı olabiliyor. Tek çözüm statik IP alıp port açmak gibi duruyor.

Hayır, sizin modeminiz zaten alması gereken ip yi alıp internete çıkacak, diğer kullanıcıların ipleri modeminiz tarafından veriliyor, siz o portları açarken hangi kullanıcı için açıyorsanız modemin o kullanıcıya atadığı ip numarasına yönlendreceksiniz.

Modem sizin bilgisayarınıza 192.168.1.10 verdiyse port açarken kendiniz için girmeniz gereken numara o. Bu numaraları modem kendi dağıttığı gibi, her kullanıcıya ayrı ayrı sizde atayabilirsiniz.

ISS'nizin CGN kullanmasından oluyor bunlar. Bu oyun P2P. Yani siz oyunu oynarken bir başka oyuncunun bilgisayarından alıyorsunuz oyun verilerini. Bir nevi torrent gibi düşünün. CGN olunca da sıkıntı olabiliyor. Tek çözüm statik IP alıp port açmak gibi duruyor.
Hayır, sizin modeminiz zaten alması gereken ip yi alıp internete çıkacak, diğer kullanıcıların ipleri modeminiz tarafından veriliyor, siz o portları açarken hangi kullanıcı için açıyorsanız modemin o kullanıcıya atadığı ip numarasına yönlendreceksiniz.

Modem sizin bilgisayarınıza 192.168.1.10 verdiyse port açarken kendiniz için girmeniz gereken numara o. Bu numaraları modem kendi dağıttığı gibi, her kullanıcıya ayrı ayrı sizde atayabilirsiniz.
Peki bu durumun tam da Rockstar güncellemesi sonrasında yaşanması tesadüf mü?

Geri
Yukarı