GTA V Geceleri Düşük FPS Sorunu

ismeat

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Merhaba arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi GTA V'te özellikle geceleri FPS grafik ayarı farketmeksizin aşırı düşüyor. Bu düşüşler en çok şehir tarafına bakarken oluyor fakat haritanın diğer ucunda olsam bile kamera açısını şehir tarafına doğru çevirdiğimde yaklaşık olarak 80-90 olan FPS 40-50 civarlarına düşüyor.

Sistemim;
Ryzen 5 2600X (Stock Fan)
MSI B350M Mortar Arctic
Kingston 2x8 GB 2133Mhz RAM (önceki sistemden kaldığı için düşük frekanslı, kasıtlı olarak öyle almadım)
MSI Gaming X RX 480 8G
250+480GB SSD
Zalman Z3 Plus Kasa
Xigmatek Tauro 600W 80+ Bronze PSU
AOC G2460VQ6 Monitör

Oyunlar ve Windows 10 Pro 1803 orijinal ve güncel. Çalışan bütün programlar SSD'lere kurulu. Ekran kartı sürücüsü güncel.

Denediklerim:
  • Oyunu en düşük ayarlara almak
  • Oyunu en yüksek ayarlara almak
  • Çözünürlüğü QHD yapmak
  • Radeon Relieve'ı kapatmak
  • Görev yöneticisinden oyunu Yüksek öncelikli olarak ayarlamak
  • Temiz kurulumun atası olan format atmak
  • Oyun dosyalarını doğrulamak
  • Afterburner'ı silip oyuna girmek
  • Discord,Steam,Origin vs. arkadaki gereksiz ne varsa kapatıp oyuna girmek
  • Ekran kartının güç limitini +%50 artırmak
  • Ekran kartını AMD'nin tasarladığı stock çekirdek hızına düşürmek (1303'ten 1266'ya)
  • Ekran kartına ufak O.C.'lar yapmak
  • Ekran kartını söküp takmak
  • Windows 10 1607-1703-1709-1803 sürümleri ile denemek
  • Eski AMD driverlarını kurmak
  • Ekran kartına gelen PCI-Express güç kablosunun ucunu değiştirmek
  • RAM'lerin yerini değiştirmek
  • Kasayı temizlemek
  • Uzun süredir bu problemle uğraştığım için şuan aklıma gelmeyen bir sürü şey daha yaptım fakat hiçbiri en ufak da olsa çözüm sunmadı.
Önceden i5 6600 ve B150 anakart (diğer parçalar yukarıda yazanlarla aynıydı) kullanıyordum. O konfügrasyonda darboğaz olmadığı sürece (şehrin içindeyken oluyordu) böyle bir FPS drop olmuyordu. Bu nedenle ve AMD işlemci kullanan başka kişilerde de olması sebebiyle olayın AMD işlemcilerden kaynaklandığını düşünüyorum.
Bu arada başka hiç bir oyunda böyle bir drop sorunu yok. Oynadığım diğer oyunlar şunlar: Battlefield 1, Rainbow Six Siege, Rust, PUBG vs.

Resimlerde gödüldüğü üzere FPS'de 2 kat fark var. O tarafa bakarken düşmesi doğal tabi ki ama farkın bu kadar fazla olmaması gerek diye düşünüyorum. Online'da arkadaşlarımla aynı yerdeyken (aşağıdaki resimde arabada 2 kişi olduğumuzu düşünün) aynı yönlere bakarken bendeki FPS farkı 50'yken arkadaşlarımda 10-15'i geçmiyor.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg

Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunlar da Ryzen 3 2200G - R7 260X ve 8GB RAM kullanan bir arkadaşa ait ekran görüntüleri:
7XvJwo4.jpg
18OzcWX.jpg
35C83kH.jpg
BmGszaD.jpg
SnG2zkd.jpg
uZudUeA.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci sıcaklığı yüksek gibi geldi bana, droplara sebep oluyor olabilir. Termal macunu yenilemeyi deneyin veya kasayı açıp fanları temizleyin.
Oyun orjinal mi? Benim bildiğim gece daha çok FPS düşüyor. Garip.
Mesajı düzgün okumuyorsunuz, orijinal olduğunu belirtmiş konu sahibi.

İşlemci sıcaklığı yüksek gibi geldi bana, droplara sebep oluyor olabilir. Termal macunu yenilemeyi deneyin veya kasayı açıp fanları temizleyin.

Bunun sıcaklıkla bir alakası yok, aynı sorunu bende yaşıyorum. 1700X kullanan bir kullanıcı daha yaşıyor, genel bir sorun yani. Gece ışıklar yanınca performans dibe vuruyor. Ryzen işlemci kullanıp bu sorunu yaşayan var mı buralar da ?

İşlemci 1 Aylık falan zaten, kaldı ki ilk aldığımda da vardı. CPU fan ayarı otomatikte fakat BIOS üzerinden sona çekip deneyeyim. Kasayı zaten sürekli temizliyorum (2 haftada bir). Toz olması çok olası değil.
Fanlar son hızdayken düşük sıcaklık değerleri. @Arkham Kn1ght

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    191,9 KB · Görüntüleme: 88
  • 2.jpg
    2.jpg
    267,1 KB · Görüntüleme: 116
Son düzenleme:
Normal ayarların fotoğrafını atabilir misiniz ?
Bunun sıcaklıkla bir alakası yok, aynı sorunu bende yaşıyorum. 1700X kullanan bir kullanıcı daha yaşıyor, genel bir sorun yani. Gece ışıklar yanınca performans dibe vuruyor. Ryzen işlemci kullanıp bu sorunu yaşayan var mı buralar da ?
Ben de imzam da gördüğün üzere ryzen kullanıyorum herhangi bir sorun yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı