GTX 1050 FPS Yüksek ama Oyun Akıcı Değil

Tercüman98

Decapat
Arkadaşlar sorunumu çözemiyorum. Sorunum oyunlarda akıcılık sorunu, istediğim verimi bir türlü alamıyorum. Arkadaşımda çok benzer sistem var ve FPS değerlerimiz neredeyse aynı. Onun bilgisayarında oyun akıcı, benim bilgisayarımda FPS'ler aynı olmasına karşın akıcı değil.
  • GTX 1050 2 GB
  • i5 4570
  • 8 GB DDR 3 1333MHZ tek slot RAM
  • MSI H81M-P33 Anakart
  • Aerocool GT Black Edition 500W Kasa
  • Fujitsu 60 Hz 1600x900 Eski bir Monitör
Bu akıcılık sorunu şöyle ki özellikle bunu Fortnite oyununda yaşıyorum. FPS 150-200 civarlarında ama akıcı gelmiyor oyun.
Artık çıldırmak üzereyim. Lütfen yardımcı olun 200 FPS alıp oyun akıcı gelmeyince çok üzülüyorum. Sizce monitörden mi, tek slot 8 GB 1333MHZ DDR3 RAM'den mi yoksa güç kaynağından felan mı? Lütfen artık arka sayfalara gidip hiç yorum gelmemezlik olmasın çok zor durumdayım.

Vysnc açık bir şekilde oynarsanız akıcı olur. Monitörünüz 60 Hertz olduğu için onun üstündeki Fps değerleri dalgalanmalara ve yırtılmalara sebep oluyor.
Denedim inanın olmuyor monitör çok eski ondan şüpheleniyorum bazıları diyor ramden bazıları diyor güç kaynağından. Ne güzel birkaç aya GTX 1060 alıp işlemcimi i7 4790 alacaktım ama şu sorunu çözmem lazım çünkü aldığım FPS bir işe yaramıyor :(
Darboğaz olduğunu da düşünmüyorum ama çoğu zaman işlemci kullanımı GPU kullanımının üzerine çıkıyor özellikle fortnite da. Ayarları açınca düzeliyor ancak ozamanda FPS alamıyorum. i5 4570 GTX 1050'yi çok rahat beslemeli öyle değil mi ? Şu sorunumu çözün duacınız olacağım.

Drop oluyordu eskiden GPU kullanımı çok düşüyordu i3 4130 vardı darboğaz dediler i5 4570 aldım SSD aldım ve droplar %100 olarak geçti. Ben bu akıcılık problemi de geçer diyordum bu geçmedi. Lütfen bilgili kişileri yönlendirin beyin fırtınası yapıp çözelim şu olayı. Psikolojiktir diyordum ama arkadaşımın sisteminde fortnite oynayınca anladım herşeyi.
bbayraktutar kardeşim monitörüm yaklaşık 6 7 yıllık ve 60Hz Fujitsu ismi hiç duydun mu bilmiyorum

Drop oluyordu eskiden GPU kullanımı çok düşüyordu i3 4130 vardı darboğaz dediler i5 4570 aldım SSD aldım ve droplar %100 olarak geçti. Ben bu akıcılık problemi de geçer diyordum bu geçmedi. Lütfen bilgili kişileri yönlendirin beyin fırtınası yapıp çözelim şu olayı. Psikolojiktir diyordum ama arkadaşımın sisteminde fortnite oynayınca anladım herşeyi.
bbayraktutar kardeşim monitörüm yaklaşık 6 7 yıllık ve 60Hz Fujitsu ismi hiç duydun mu bilmiyorum
Büyük ihtimalla yırtılmalardan dolayı kötü bir görüntü oluşuyor. FPS'yi MSI Afterburner varsa başlata Rivatuner yazıp oradan FPS limiti 60 yapabilirsin. Nvidia denetim masasından dikey senkronizasyonu uyarlamalı yaparsan belki bir nebze azalır. Bu arada monitörü ayarlardan 60Hz seçilmiş olduğuna dikkat et.

Büyük ihtimalla yırtılmalardan dolayı kötü bir görüntü oluşuyor. FPS'yi MSI Afterburner varsa başlata Rivatuner yazıp oradan FPS limiti 60 yapabilirsin. Nvidia denetim masasından dikey senkronizasyonu uyarlamalı yaparsan belki bir nebze azalır.
Hocam ondan dolayı birşey değil 60 fpsin altında gibi hissediyorum. Arkadaşım da oynadım 1060 var ondada aldığı fps 200 civarı benimki ile neredeyse aynı ondada v-sync acık olmadıgı için yırtılmalar felan oluyor ama onda gerçekten fark edilecek düzeyde akıcı. Onun monitörü yeni gayet hoş 75Hz bir monitör benimkisi ise eski 60Hz. 144Hz bir monitör alsam sizce bu pürüzler akıcılık kaybı geçer mi ? Aynı zamanda internette aynı sisteme sahip olduğum insanlar fortnite da CPU kullanımı 50 60 GPU Kullanımı 85 99 arası oynuyorlar bende bu kadar iyi değil bununla alakası var mıdır ? Video da gördüğüm kadarı ile onlar akıcı oynuyorlar

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı