GTX 1050 Ti 4GB PUBG FPS düşüşleri ve kasma sorunu

Twinz

Hectopat
PUBG oynarken çatışma halinde veya kalabalık yerlerde aniden FPS düşüyor. Ve normal şekilde de oynarken oyun kasıyor takılıyor. Normalde 70-80-90 arası FPS alıyorum bu FPS ile kasması anormal bir durum gibi geliyor bana. Oyunu 1 saatten fazla oynadığım zamanlar daha da çok kasmaya başlıyor.

Sistemim;
  • i5 6402P
  • GTX 1050 Ti 4GB
  • ASUS Z170-P Anakart
  • 8GB 2400 MHZ RAM
  • 120 GB SSD (Oyun SSD'de kurulu)
  • Monitor 60HZ
  • 650W PSU(Markasını tam bilmiyorum)
Bu sistemin akıcı bir şekilde oynatması gerekmiyor mu?

Oyun içi ayarlarım:

qv5W0W.jpg

Nvidia ayarlarım:
5yZQ0q.jpg
pndWAL.jpg

qv5WkW.jpg

Yardımınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM yetersizliği var. Aynı RAM'dan bir tane daha bulup (birebir aynı RAM olacak) sisteminize takarsanız ve XMP modunda çalıştırırsanız, hem takılma olmayacak hem de FPS artacaktır. RAM zaten dual ise, 2x4GB RAM yerine 2X8GB RAM sorununuzu çözecek.

Başkaları 8GB RAM ile rahat bir şekilde oynuyor. O nasıl oluyor peki?
PUPG oyunu 8GB RAM ile uygun grafik ayarlarda çalışır. Fakat ekran kartınız 2GB ise ya da konu başlığındaki gibi 4GB ise: işte o zaman bu durum sistem RAM kullanımını arttırır. Grafik kartın video hafızası yeterli olmadığı durumlarda Windows 10, sisteme ait hafızayı kullanarak performans düşüşlerini azaltmaya çalışır. Ayrıca yeni Windows 10 sürümleri de çok yüksek RAM kullanımıyla dikkat çekiyor. Bunlar ve benzeri nedenlerle kullanıcılar sorun yaşıyor. Konu başlığını yazan kişi SSD ile sorunu çözmüş, çünkü SSD kullanımı RAM'ın yetersiz olduğu durumlarda takılmaları hafifletiyor. Teknopat yöneticileri zaten YouTube kanallarında her defasında: SSD'den taviz vermeyin uyarısını yapıyorlar. Oyunlar hem SSD'lere göre optimize oluyor, hem oyun oynayan kullanıcıya avantajlar sağlıyor.

PUPG oyunu 8GB RAM ile uygun grafik ayarlarda çalışır. Fakat ekran kartınız 2GB ise ya da konu başlığındaki gibi 4GB ise: işte o zaman bu durum sistem RAM kullanımını arttırır. Grafik kartın video hafızası yeterli olmadığı durumlarda Windows 10, sisteme ait hafızayı kullanarak performans düşüşlerini azaltmaya çalışır. Ayrıca yeni Windows 10 sürümleri de çok yüksek RAM kullanımıyla dikkat çekiyor. Bunlar ve benzeri nedenlerle kullanıcılar sorun yaşıyor. Konu başlığını yazan kişi SSD ile sorunu çözmüş, çünkü SSD kullanımı RAM'ın yetersiz olduğu durumlarda takılmaları hafifletiyor. Teknopat yöneticileri zaten YouTube kanallarında her defasında: SSD'den taviz vermeyin uyarısını yapıyorlar. Oyunlar hem SSD'lere göre optimize oluyor, hem oyun oynayan kullanıcıya avantajlar sağlıyor.
SSD var zaten hocam. 120GB var. 100GB dolu. Uygun 8GB RAM bulup deneyeceğim. Sorun ortadan kalkarsa yazarım buradan. Yardımınız için teşekkür ederim.

Peki birşey soracağım. Ben pek anlamıyorum bu konulardan. CPU %100 olması darboğaz olduğu anlamına mı geliyor? Bir kaç yerde öyle yazmışlar da.
Darboğaz olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü FPS düzgünken %100 GPU kullanımı olmuş. "Görev Yöneticisi" resminizden o anlaşılıyor.
Muhtemelen tek modül RAM kullanıyorsunuz. Eğer öyleyse hafıza aktarım hızınız yetmediği için oyun ekstra CPU'ya yük bindiriyor. Eğer tek modül değil XMP ile dual RAM kullanıyorsanız o zaman CPU yetmiyor gibi görünüyor. Bu düşük FPS almadığınız sürece kötü birşey değil: sonucunda bütün çekirdekleri oyun aktif kullanmış ve alabileceğiniz en yüksek FPS değerine ulaşıyorsunuz demektir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı