GTX 1050 Ti PC çok yavaş

Vicente14

Kilopat
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
1 TB Kingston HDD
Ekran kartı
GTX 1050 Ti
İşlemci
İntel i7 7700
5 yıllık bir bilgisayara sahibim. Son 5-6 aydır bilgisayarım çok yavaş çalışıyor. Arkada bir program çalışmazken Opera, Chrome gibi tarayıcılar bazen donup yanıt vermiyor. Bazen masaüstüne tıklayınca bile donabiliyor. Sadece 1 TB'lik bir HDD'ye sahibim (SSD'ye sahip değilim). 120 GB boş alan var. HDD ile ilgili bir sorun mu bilmiyorum. İşletim sistemim Windows 11.

RAM: 16 GB (8GB x 2) 2400 MHz
HDD: 1 TB Kingston (SSD yok)
Ekran kartı: GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: İntel i7-7700 3,60 GHz

Son düzenleme:
Tarayıcılarda donuyorsa olay raminizde olabilir MHz hızı ve kaç GB olduğunu söylerseniz yardımcı oluruz.
Arkadaşım konuyu düzgün okur musun? Arkadaş hepsini söylemiş zaten. Muhtemelen tüm olay HDD kaynaklı MHz ile bu konunun alakası ne tam olarak açıklarsanız sevinirim. Arkadaşa HD Tune ile HDD'si için sağlık ve hız testi yapmasını öneriyorum. Eğer HDD kaynaklı bir sorun yoksa daha sonra RAM'e gerekli işlemleri uygulamasını belirtirim.

SSD olmadığı için yavaş olduğunu düşünüyorum.
HDD kaynaklı olabilir hocam bir ufak SSD alın.

Hocam 1050 Ti hala gideri var çok yüksek olmayan oyunlarda.
Sorun SSD ile ilgiliyse alırım. Şuanlığına ekran kartım oynadığım oyunlarda çok sıkıntı çıkarmıyor. Yeni oyunlarda grafikleri düşürmek zorunda kalıyorum. Bi kaç seneye ekran kartını değiştirmeyi düşünüyorum.

İşlemciniz ve RAM'iniz nedir? Ekran kartından ziyade daha çok HDD yüzünden yavşalıyor RAM kaynaklıda olabilir.
2 tane 8 GB DDR4 ramim var. Toplamda 16 GB Ram. İntel i7 -7700 3,60 GHz
Format atın biraz da olsa hızlanır PC.
Denerim
Tarayıcılarda donuyorsa olay raminizde olabilir MHz hızı ve kaç GB olduğunu söylerseniz yardımcı oluruz.
2400 MHz

HDD çok dolmuş.
Tarayıcıların donması RAM'den kaynaklanıyor olabilir.
Ve ayrıca 1050 Ti gayet yeterli.
Format atın.
Ama orijinal ISO kurmayın.
Modlanmış ama bilindik adam gibi modlu ISO'ları kurun.
O sisteme modsuz kurarsanız kasar.
SSD'ye geçtim ona rağmen modlu kullanıyorum.

Zamanım olmadığı için hızlı tarama yaptım. İstiyorsanız tam tarama yapabilirim.
HDD çok dolmuş.
Tarayıcıların donması RAM'den kaynaklanıyor olabilir.
Ve ayrıca 1050 Ti gayet yeterli.
Format atın.
Ama orijinal ISO kurmayın.
Modlanmış ama bilindik adam gibi modlu ISO'ları kurun.
O sisteme modsuz kurarsanız kasar.
SSD'ye geçtim ona rağmen modlu kullanıyorum.
Format atmayı tam bilmiyorum maalesef.

Dosya Ekleri

• hdd1.jpg
    hdd1.jpg
    108,2 KB · Görüntüleme: 12
  • hdd2.jpg
    hdd2.jpg
    269,9 KB · Görüntüleme: 10
Öncelikle sisteminiz orta düzeyde yani idare eder eski bir GTX 1050 Ti kullanıcısı olarak söylüyorum eğer bilgisayarınız yavaş ise artık harddiskinizin eskimesi yavaşlamasıdan dolayı bundan dolayı temiz bir format veya gücünüz yetiyor ise SSD almanız ya da windowsunuzu optimize etmeniz gereksiz dosyaları temp, prefetch,%temp% gibi gereksiz çöpleri silebilirsiniz ve CMD'den
SFC /scannow ile disk hatalarını onarabilirsiniz.

Öncelikle sisteminiz orta düzeyde yani idare eder eski bir GTX 1050 Ti kullanıcısı olarak söylüyorum eğer bilgisayarınız yavaş ise artık harddiskinizin eskimesi yavaşlamasıdan dolayı bundan dolayı temiz bir format veya gücünüz yetiyor ise SSD almanız ya da windowsunuzu optimize etmeniz gereksiz dosyaları temp, prefetch,%temp% gibi gereksiz çöpleri silebilirsiniz ve CMD'den
SFC /scannow ile disk hatalarını onarabilirsiniz.
Bi kaç güne format atacağım mecburen. İleride SSD almayı düşünüyorum.

Geri
Yukarı