GTX 1060 %100 GPU video motoru kullanımı

Fradue1

Kilopat
Daha fazla  
Monster Tulpar T5 v8.1 dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Bilgisayarı 5 yıl önce aldım ve yaklaşık 3-4 yıldır bu sorunu yaşıyorum. Bilgisayar açılır açılmaz fan sesi artmaya başlıyor ve programdan kontrol ettiğimde ekran kartında "video Engine" kısmı %100'de takılı kalmış şekilde duruyor. Sıcaklık da normal olarak yavaş yavaş kendiliğinden artmaya başlıyor hatta boştayken 80-85 dereceye kadar çıkıyor. Bilgisayara restart attığımda GPU kullanımı düzeliyor ama her 2-3 açılışta bir böyle oluyor ve restart atmak zorunda kalıyorum. Sorun yaşandığında Görev Yöneticisi'nden de kontrol ettim ekran kartını kullanan herhangi bir program yok. Bu 3-4 yılda 10-15 defa format atmışımdır ama hiçbir şekilde sorun düzelmedi. Onlarca siteye konu açtım yıllardır ama hiç cevap alamadım. Sorunun neden kaynaklandığı hakkında bir fikri olan var mıdır acaba?

Adsız.png

Monster Tulpar T5 v8.1 dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Bilgisayarı 5 yıl önce aldım ve yaklaşık 3-4 yıldır bu sorunu yaşıyorum. Bilgisayar açılır açılmaz fan sesi artmaya başlıyor ve programdan kontrol ettiğimde ekran kartında "video Engine" kısmı %100'de takılı kalmış şekilde duruyor. Sıcaklık da normal olarak yavaş yavaş kendiliğinden artmaya başlıyor hatta boştayken 80-85 dereceye kadar çıkıyor. Bilgisayara restart attığımda GPU kullanımı düzeliyor ama her 2-3 açılışta bir böyle oluyor ve restart atmak zorunda kalıyorum. Sorun yaşandığında Görev Yöneticisi'nden de kontrol ettim ekran kartını kullanan herhangi bir program yok. Bu 3-4 yılda 10-15 defa format atmışımdır ama hiçbir şekilde sorun düzelmedi. Onlarca siteye konu açtım yıllardır ama hiç cevap alamadım. Sorunun neden kaynaklandığı hakkında bir fikri olan var mıdır acaba?

Eki Görüntüle 1186933

Mining virüsü bulaşmış olabilir mi?
Ekran kartınızı kripto para üretmek için kullanan bu tarz virüsler var.
Kaspersky ile tam tarama yapmanızı tavsiye ederim.

Daha önce format atmayı denediniz mi?

Mining virüsü bulaşmış olabilir mi?
Ekran kartınızı kripto para üretmek için kullanan bu tarz virüsler var.
Kaspersky ile tam tarama yapmanızı tavsiye ederim.

Daha önce format atmayı denediniz mi?

Evet, konuya da yazdım daha önce birçok kez format attım virüsten kaynaklanmadığına eminim.

Arkada Wallpaper Engine gibi bir uygulama çalışıyor olabilir mi?

Hayır format attıktan hemen sonra daha hiçbir program yüklenmemişken de aynı sorunu yaşıyordum. Şu anda da herhangi bir wallpaper programı kullanmıyorum.

Yabancı forumlardan birinde eski BIOS sürümünü yükleyerek sorunun çözüldüğü yazıyor.

BIOS sürümü düşürmek riskli olmaz mı? Başka bir çözüm bulamazsam son çare onu da deneyeceğim ama bu sefer başka problemlerle karşılaşırım diye korkuyorum. Bir de sorunu çözen kişi hangi marka kullanıyormuş acaba? Benim bilgisayarım Clevo P650RP6-G modeline denk geliyor. Eğer aynı markaysa hemen eski BIOS sürümünü yükleyeyim.

Bu sorun benim masaüstü bilgisayarımda da vardı, performans seçeneğini dengeliye alınca sorun çözülüyordu. Deneyebilirsiniz.

Önce yukarıdaki çözümü deneyin. Konu bu:

Aynı bilgisayar değil fakat BIOS downgrade yapmak o kadar da korkulacak bir şey değil.

Dengeliye aldım ve bilgisayarı üçüncü kapatıp açmamda yine aynı sorun başladı, çözüm olmadı maalesef.
Dengeliye alınca makinanın kendiliğinden güç modunu yüksek performansa veya nihai performansa çekmediğinden emin ol. Bende öyle oluyordu çünkü. MSI Gaming App diye bir şey vardı, o buga giriyordu. Geçici olarak da düşüyorsa bile bir yazılım onu tetikliyordur. Başka bir şey var o işte biosluk değil bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı