GTX 1060 3G ve Ryzen 3 1200 FPS sorunu

jacks0onn

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 buçuk yıldır kullandığım bilgisayarımda FPS sorunu yaşıyorum. Aldığımdan beri aynı sorun var fakat eskiden bu kadar çok kullanmadığım için önemsemiyordum. Artık daha çok kullanıyorum ve FPS değerlerim olması gerekenin çok altında kalıyor.
Örneğin CS:GO'da 1280x960 diğer grafik ayarları düşük veya en düşükte ortalama 140-130 FPS alıyorum. Bazen 80-90 FPS'e kadar düşebiliyor.
Farklı oyunlarda da aynı sorunu yaşıyorum. İşlemci ve Ramlerde herhangi bir OC işlemi yoktur.

Sistemim;
  • MSI B350M GAMING PRO
  • Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • ASUS GTX 1060 3GB
  • G.Skill 8 GB DDR4 3000 MHz
  • 750W PSU
  • 1TB HDD

CS:GO işlemci bazlı bir oyun ve işlemciniz güçlü değil, yetemiyor. GTX 1060 3 GB, RX 570 ile yakın performans veren bir kart ve R3 1200, RX 570 ile de darboğaz yapıyor. @Silinen üye'nin de dediği gibi oyun içi değerleri atarsanız, sonuç verebiliriz. Çözünürlüğü arttırın, monitör çözünürlüğü nedir? Ayarları da yükseğe alın.

CS GO, Battlefield 5/1'de olduğu gibi işlemci darboğazına bağlı olarak ağır FPS kaybı yaşatacak bir oyun değil. Çoğu zaman da o GPU kullanımı %99 olmaz zaten bu oyunda. CS'de ne kadar iyi bir işlemci, o kadar yüksek FPS elde edilmesi demek. Daha yüksek bir işlemciye geçilmesi durumunda istenilen değerlere ulaşılacağını düşünüyorum.

Arkadaşlar öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Fakat bu durum sadece CS:GO dahilinde değil genel olarak böyle bir sorun yaşıyorum.

Bu video da arkadaşta aynı sisteme sahip fakat benim aldığım değerlerin üstünde alıyor. Oynadığı oyunların çoğunu 40 FPS üstü bile oynayamıyorum. Ayrıca ani donmalar yaşayabiliyorum oyun içerisinde.
Bu 1280x960 düşük ayalardaki aldığım FPS.

csgo_2020_03_17_17_33_33_881.jpg

1680x1050 yüksek ayarlarda aldığım FPS.

csgo_2020_03_17_17_36_17_776.jpg

Son düzenleme:
Arkadaşlar öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Fakat bu durum sadece CS:GO dahilinde değil genel olarak böyle bir sorun yaşıyorum.

İşlemciyi değiştirmelisiniz bu durumda. Ryzen 5 1600 AF (12 nm), diğer oyunlarda yaşamış olduğunuz darboğaz problemi de dahil olmak üzere CS GO'daki FPS değerlerinizin artmasına ciddi oranda katkı sağlayacaktır.

İşlemciyi değiştirmelisiniz bu durumda. Ryzen 5 1600 AF (12 nm), diğer oyunlarda yaşamış olduğunuz darboğaz problemi de dahil olmak üzere CS GO'daki FPS değerlerinizin artmasına ciddi oranda katkı sağlayacaktır.

Şu an sistem yükseltmesi yapabilecek durumum yok maalesef. Bu durumu bir nebze düzeltmek adına RAM ve CPU'ya OC işlemi uygulasam yararı olur mu?

Bu video da arkadaşta aynı sisteme sahip fakat benim aldığım değerlerin üstünde alıyor. Oynadığı oyunların çoğunu 40 FPS üstü bile oynayamıyorum. Ayrıca ani donmalar yaşayabiliyorum oyun içerisinde.
Bu 1280x960 düşük ayalardaki aldığım FPS.

Eki Görüntüle 515732

1680x1050 yüksek ayarlarda aldığım FPS.

Eki Görüntüle 515733

Videodan farklı olarak; 40 FPS'nin altına düşüyor dediğiniz, problem yaşadığınız oyunlar için MSI Afterburner değerlerinizi yeni konu açarak paylaştığınız takdirde yardımcı olmaya çalışırız.

Farklı bir konu açarak ban yeme ihtimalim var diye biliyorum. Duruma göre tekrar bu konu altında veya farklı bir konuda oyunlar içerisinden görüntüler paylaşırım. Umarım bir şekilde çözerim sorunu çünkü ben sistemi yükseltme durumuna gelene kadar kafayı yiyebilirim. 🙂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı