GTX 1060 6 GB 1 Fanı Duruyor

Captainkaraca

Decapat
Daha fazla  
Benim şöyle bir sorunum var. Bende GTX 1060 6 GB ekran kartı var ve daha 1 senelik son zamanlarda oyun oynarken ekran kartımın fanlarından çok ses gelmeye başladı. Merak edip baktığımda tek fanımın bir tur atıp durduğunu gördüm diğer fan %90 çalışıp ekran kartını soğutmaya çalışıyor ama oyundan atma veya benzeri bir hata almadım diğer fanım neden 1 tur atıp duruyor ve sürekli aynı şekilde çalışıyor yardım ederseniz çok sevinirim.

Ekran kartının diğer fanı ihtiyacı olduğunda çalışır yani bozuk değildir diye düşünüyorum.
Böyle bir şey yok. Strix, Gaming X gibi üst seviye modellerde fanlar belli bir dereceye gelmeden çalışmaz. Çalışınca ve durunca da ikisi de aktif bir şekilde koordineli olur. Tekinin çalışıp, tekinin durması gibi bir durum yok.

Fanda bir sorun olabilir.

Çok tozlanma varsa bir temizleyin isterseniz 1 fanın dönmemesi normal değil, olmadı servise yollayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
3 fanlı ise normal bir durum. Asus Strix serisinde uyguluyor bunu. Mesela ilk ortadaki fan, sonra uçlardaki fanlar, en sonunda da tümü çalışıyor. Kullandım çünkü biliyorum.

Benim şöyle bir sorunum var. Bende GTX 1060 6 GB ekran kartı var ve daha 1 senelik son zamanlarda oyun oynarken ekran kartımın fanlarından çok ses gelmeye başladı. Merak edip baktığımda tek fanımın bir tur atıp durduğunu gördüm diğer fan %90 çalışıp ekran kartını soğutmaya çalışıyor ama oyundan atma veya benzeri bir hata almadım diğer fanım neden 1 tur atıp duruyor ve sürekli aynı şekilde çalışıyor yardım ederseniz çok sevinirim.
Dostum bu olan bir şey endişelenmene gerek yok bence.

Ekran kartının markası nedir? Zotac mı? Şahsen benim de bir zamanlar sahip olduğum Zotac GTX 1070 model kartımda aynı problem vardı. Kiminde fanlardan biri dönüyor diğeri duruyor, kimisinde o duran fan duraksayarak çalışıyor aşağıdaki videoda gördüldüğü gibi. Kart markası zotac mı diye sormamın amacı bunun Zotac kartlarda kronik bir problem olması.

2 fandan birinin çalışması diğerinin ise duraksayarak çalışması bir arızadır. Sıcaklıkla vs alakası yok.

Zotac Fan Problem

Ekran kartımın markası GALAX GTX 1060 6 GB 2 fanlı ekran kartım boştayken 38-40 derece arası ama oyuna girince 70-80 derece kadar çıkıyor. 1 fan devreye girmiyor sürekli 1 tur atıp duruyor diğer fan ise %90 çıkıyor ısı düşürmek için fanımda sorun olabilir mi sorun fanda ise çözümü nedir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı