Çözüldü GTX 1060 6 GB sistemde oyunlarda FPS düşmesi

• Konuyu başlatan Mehdi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 3B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mehdi

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Özel Güvenlik
Merhaba arkadaşlar. Sistemim şu şekilde;

AMD Ryzen 5 2600.
ASRock B450M.
Adata 2x8 16 GB RAM.
GTX 1060 6 GB ekran kartı.
Dark 500W PSU.

Arkadaşlarla Valorant oynuyorduk. Bir anda oyunda droplanmalar olmaya başladı. Normalde böyle bir şey yoktu.
Farklı birkaç oyun denedim yine aynısı olmaya başladı. Valorant da oyun içi oyun gecikmesini açtım. 100ms gecikme yazıyordu. Orası 17'ye düşünce sorun düzeliyordu.
Ekran kartlık mı, işlemci kaynaklı mı anlayamadım. Diğer oyunlar da pingim yerinde ama anlık drop yiyorum anlamış değilim.
AIDA64 stres testi yaptım. İşlemci GHz düşürüyor. Testi kapatınca 3.65GHz'lere çıkıyor. Ayrıca oyunda ekran kartı kullanım oranı da düşüyor. Fakat stres testinde bir şey yok. Çok garip bir durum içerisindeyim. Yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    150 KB · Görüntüleme: 165
  • 2.jpg
    2.jpg
    133 KB · Görüntüleme: 144
Stres testine sokuyorum, sorun yok. Fakat oyuna gelince bir sıkıntı var ama çözemediğim. Tek oyun olsa eyvallah. Warzone giriyorum. 90 100 FPS aldığım oyunda 60 70 FPS. Virüs taraması yapmadım. Windows'un kendi virüs programı aktif. Yeni bir şey de indirmedim, yüklemedim. Hiçbir şey yani. Turknetliyim IPv6 tanımlandı. Alakasız ama acaba dedim. IPv6 kapatıp, IPv4 aktif ettim yok yani. Oyundan önce Left 4 Dead 2 oynuyorduk. Sorun yoktu. Dedik Valorant girelim girdik. 1 2 maç kaymak gibi. 3. oyuna girdik iyiydi her şey maç yarısında anlık FPS düşmeleri falan falan. Baktım güncelleme yok. Tarama yok. DDU ile sildim yükledim. Yok ne yaptıysam olmuyor. Windows 11'de TPM açık alakası var mıdır bilmiyorum ama kapayıp deneyeyim diyeceğim Valorant giremem o zaman. RAM frekansları da yerinde.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    212,6 KB · Görüntüleme: 34
Driver uyuşmazlığı olabilir mi Windows 11'den kaynaklı? Sorun olmayacağı söyleniyordu ancak son driver güncellemesini tekrar yapıp restart atın.

Windows 11 yukledim FPS kaybi yaşadim sistemde. O yuzden tekrar Windows 10'a döndüm.

Driver uyuşmazlığı olabilir mi Windows 11'den kaynaklı? Sorun olmayacağı söyleniyordu ancak son driver güncellemesini tekrar yapıp restart atın.

Windows 11 kendisi sorunlu zaten. Windows 10'dan gectim 2k testlerde 8 FPS kaybettim tekrar Windows 10'a döndüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 11 yukledim FPS kaybi yaşadim sistemde. O yuzden tekrar Windows 10'a döndüm.

Windows 11 kendisi sorunlu zaten. Windows 10'dan gectim 2k testlerde 8 FPS kaybettim tekrar Windows 10'a döndüm.

Ben de geri dönecektim ama Windows 10 dosyalarını sildim. Ondan dolayı 0'dan format atmam gerek. Bu gidişle galiba da öyle olacak.

Ben de 260 FPS de oynuyordum fakat bir anda mouse hareket ettirince 30-20'ye düşmeye başladı FPS araştırdım mouse polling Rate ile alakalıymış onu 250'ye düşürünce düzeliyor ama bu sefer adam vuramıyorum çünkü 3 ms gecikmeye sebep oluyor. Belki seninki de mouse ile alakalıdır. Mouse hareket ettirinxe giriyorsa FPS düşmesi olabilir.

Ben bir sıkıntı göremedim stres testinde işlemcinin frekans düşürmesi gayet normal tüm çekirdeklere yük bindiği için ısı artıyor ve frekans düşürüyor otomatik olarak daha fazla ısınmamak için Valorant kağıt gibi bir oyun GTX 1060'ın Valorant gibi bir oyunda %99 gibi bir değerde çalışmasını beklemiyorsundur umarım oyun içerisinde drop ya da takılma oluyorsa %1 ve %0.1'lik FPS değerlerine bak Valorant gibi bir oyunda %1'lik FPS 30'un altına düşüyor ise bir anlık bile olsa problem var demektir bu oyun ile ya da güncellemeler ile alakalı olma ihtimali yüksek.

Sorunun çözüldümü bilmiyorum ama benim başıma da gelmişti. Gördüğüm kadarıyla MSI afterborner zaten yüklü, FPS düşmesi geldiği an, değerlere bak. Benim sorunum şu şekildeydi yazın aşırı sıcak olduğu bir gün sorunlar yaşamaya başlamıştım. MSI afterborner kurup izlemeye başladım. Tam drop geldiği an GPU frekansım 300-400 Hzlere kadar düşüyordu. İzlemeye devam ettim ve GPU sıcaklığım tam 91 derece olduğunda soğutmak için GPU'nun 10-20 snlik frekans kıstığını ve sıcaklığımı 85 dereceye düşürdüğünü gördüm. Sende aynı şekilde değerleri izleyerek. Drop geldiğ an CPU, GPU veya RAM değerlerinden hangileri düşüyor bunu takip edebilirsin. Hangisinin değeri düşüyorsa sorunu orada aramalısın. Değeri düşen bileşeni bulunca da nedenine odaklanman lazım. Sıcaklık mı, arka planda çalışan bir şeyin anlık kullanımının artması mı? Vs...

Aynısı başıma gelse tertemiz format atarım kurarım Windows 10'u ardından tekrar test ederim.

Arkadaşlar sorunum çok şükür düzeldi. Sorun Windows 11 kaynaklı imiş. Zaten sanirim hepiniz biliyorsunuz, Windows 11 AMD işlemcilerde sorun yapıyor imis. Windows 11 stabil olasiya kadar Windows 10 geri dönüş sağladım.

Geri
Yukarı