GTX 1060 GPU Kullanım Sorunu

Mehmet Ali Kaba

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün daha yeni MSİ GTX 1060 GamingX 6G model erkan kartı aldım.

Ancak sevincimi kursağımda bırakan sorun çıktı. GTA 5 hariç çoğu oyunda GPU kullanımı yüzde 40 yüzde 50' lerde geziniyor. İşlemci dar boğazı bir tek GTA 5' de oluyor ve ona rağmen GPU Kullanımı yüzde 80 90 civarında. İşletim sistemim Windows 10. Bütün her şey güncel. Her şey normal. (Sıcaklık, RAM kullanımı vs.) Çok üzüldüm doğrusu. Daha önceki kartlarda böyle olmuyordu. (RX 570). Yardıma ihtiyacım var. Sistemimi yazacağım teşekkürler.

(1080p.'de ve ultra ayarlarda açıyorum oyunları. Rust gibi ağır bir oyunda ve bunun gibi oyunlarda maalesef oluyor.)
  • ASUS B150M Pro Gaming
  • i5 6500
  • Kingston Hyperx Fury 8 GB 2133 Mhz.
  • Kingston Hyperx Fury 120 GB.
  • Seagate Barrucuda 1 Tb. 7200 Rpm.
  • Corsair Vs Series 650W. (80+ Sertifikalı)
ArcheAge 06.17.2017 - 22.58.39.01.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Vsyc'in kapalı olduğundan emin ol. Bazen oluyor Vsync'i açık unutanlar. Ayrıca ayarları hepsinde Ultra'ya alıp test et. Gerekirse çözünürlüğü arttır. Eğer bir şey değişmiyorsa ekran kartında sıkıntı olabilir.

Vsyc'in kapalı olduğundan emin ol. Bazen oluyor Vsync'i açık unutanlar. Ayrıca ayarları hepsinde Ultra'ya alıp test et. Gerekirse çözünürlüğü arttır. Eğer bir şey değişmiyorsa ekran kartında sıkıntı olabilir.
Vsync falan kapalı. Şimdi Heaven Benchmark yaptım. Ondan önce driverları silip yükledim. GPU kullanımı 98 99 arası değişiyor. Bir güzel O.C. yaptım. Sıkıntısız 5 FPS aldım. :D Ama oyunlarda nasıl tepki verecek şimdi yeniden bakacağım.

Eğer FPS düşüklüğü veya drop yaşamıyorsan GPU kullanımının düşük olmasını fazla takma. Arada öyle sıkıntılar olabiliyor. Oyunlar orijinal demi?
Evet ama Rust' da olmaması lazım. Rx 570' de olmuyordu mesela. Çok saçma. 99' a çıkınca kullanım 70 80 FPS alırken pat 60 lara düşüyor kullanım. FPS' de bu bağlamda 40 50'lere düşüyor.

Eğer FPS düşüklüğü veya drop yaşamıyorsan GPU kullanımının düşük olmasını fazla takma. Arada öyle sıkıntılar olabiliyor. Oyunlar orijinal demi?
FPS düşüklüğü yaşıyorum. Drop yok zaten. Heaven benchmark yaptım. Onda 99 98 kullanımda gıcır gıcır çalıştı.

Yazılımsal bir sorun olabilir ya bu, tam emin değilim. Ama 1060 kullananların başına böyle problemler geliyordu. Her şey yolunda ama GPU kullanımı düşük... Çok saçma.

Yazılımsal bir sorun olabilir ya bu, tam emin değilim. Ama 1060 kullananların başına böyle problemler geliyordu. Her şey yolunda ama GPU kullanımı düşük... Çok saçma.
Aynen öyle. Şimdi 3D ayarlarından özelleştirme yaptım. Rust'ı seçtim ve maksimum performansa ayarladım. Belki olur. Ve şunu öğrendim maalesef ki i5 6500 GTX 1060'a GTA 5'de darboğaz yapıyor.

Evet biraz düzeldi gibi. yüzde 80' lere çıktı.

Sürücüler güncel mi?
Evet her şey güncel.

Mesela Rust oyununda denize bakınca yüzde 99 oluyor kullanım. Geriye bir dönüyorum ormana bakıyorum vs. 80-70 'lere düşüyor. Ve bu bazı oyunlarda da oluyor. Ama bir tek GTA 5' de olmuyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı