GTX 1060 GPU Kullanım Sorunu

Toshi

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Artık bu problemin GTX 1060'da kronik olduğunu düşünmeye başladım, Kime sorsam düşük FPS alıyorum, GPU kullanımım az diye şikayetler duymaya başladım. Bugün ARGO isimli oyunu indirdim ve aldığım FPS resmen yerlerde. Biraz dikkatlice bakmak için MSI Afterburner programını açtığımda GPU kullanımının %60'ı geçmediğini gördüm. Artık bu her oyunda başıma geliyor ve can sıkmaya başladı. Sistemim;

i5 6500
GTX 1060 6G
8 GB Ram
120GB SSD
1 TB 7200 RPM HDD
600W +80 PSU

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Video kalitesi için özür dilerim. İnternetim kötü olduğu için bu şekilde çekmek zorunda kaldım.)

Bu takılma Archeage' e özel nedense

MMORPG'leri, özellikle bedava olanları bu konunun dışında tutmak lazım bence. Sadece sistem değil internet bağlantısının gücüne de çokça bağlı bu oyunların performansı. Hatta ben bir ara, premium sattırılmak için özellikle bug'lı piyasaya sürüldüklerini düşünüyordum. Fakat pek çok oyunun premium'u da normalinden farksız takılma vs konusunda. Seversiniz sevmezsiniz ayrı konu ama Overwatch yağ gibi akıyor mesela. Blizzard server'ları pek çok Kore yapımı MMO'nunkilerden üstün çünkü.

Arkadaşlar siz tam anlamadınız galiba. Bir kere V-SYNC vs. kapalı. Archeage' e gelirsek ultra ayarlarda kartlı zorlayabilen bir oyundur. Mesela ben rx 570' de kartın tam gücünü kullanabiliyordum. Ancak bunda böyle bir şey söz konusu değil. Başka videolara baktığım zaman adamlar kartın tam performansını gıcır gıcır kullanıyor. Rust, Gta5' de gpu kullanımı genelde 80 90 bazen 70'i de görsem de stabil ve yüksek değer elde edemiyor. Archeage' de hani GPU kullanımı düşük olsunda FPS fazla olsun o da yok. FPS 40 50 bazen 60'a çıktığı oluyor. Donanımlarda sorun yok. Yazılımsal da yok. Diğer bütün değerleri normal GPU Frekansı Vs.. Olmazsa ben yine garantiye göndermeyi düşünüyorum.

V-Sync kapatıp NVIDIA denetim masasından 3D ayarlarını ön ayarla yap menüsünden performans seçeneğini seç. Threaded optimization seçeneğini açık yap.

Düzelmezse şu yöntemi bir dene: How to instantly Kboost (WARNING) - Guru3D.com Forums
Burada EVGA K-Boost teknolojisini nasıl EVGA olmayan kartlarda kullanabileceğini gösteriyor.

K-Boost nedir? :

Ekran kartını ne olursa olsun maksimum çalışma frekansına kilitlemeye yarayan, EVGA tarafından geliştirilen bir teknoloji.

Sorun sadece o oyunda ise oyun sıkıntılı olabilir.
Dostum, zaten sorun Frekans değil ki. Sorun kartın kendini kullanmaması. Frekanslar yerinde ve güzel çalışıyor.

MMORPG'leri, özellikle bedava olanları bu konunun dışında tutmak lazım bence. Sadece sistem değil internet bağlantısının gücüne de çokça bağlı bu oyunların performansı. Hatta ben bir ara, premium sattırılmak için özellikle bug'lı piyasaya sürüldüklerini düşünüyordum. Fakat pek çok oyunun premium'u da normalinden farksız takılma vs konusunda. Seversiniz sevmezsiniz ayrı konu ama Overwatch yağ gibi akıyor mesela. Blizzard server'ları pek çok Kore yapımı MMO'nunkilerden üstün çünkü.
Ancak eski rx 570' de neden böyle olmuyordu. Yağ gibi akıyordu oyun. Bu gtx 1060'da böyle oldu. Ve moralim de bozuk şahsen. Keşke değiştirmese miydim diyorum.

Ancak eski rx 570' de neden böyle olmuyordu. Yağ gibi akıyordu oyun. Bu gtx 1060'da böyle oldu. Ve moralim de bozuk şahsen. Keşke değiştirmese miydim diyorum.

Low fps after new gpu • r/archeage

Paylaştığım link'te 770'den 1070'e geçip benzer bir sorun yaşamış birisi mevcut. Aklıma ilk gelen yeni GPU mimarisi ile ilgili bir uyumsuzluk sorunu oldu, eski bazı sürücüleri hatta beta sürücülerini denemediysen bir dene derim. Archeage'e çok hakim değilim dostum ama Physx denen yazılım da bazı oyunlarda sorun olagelmiştir; Legacy sürücülerini yüklemek/kaldırmak/güncellemek bazı durumlarda işe yarıyordu. AMD'ler Physx'i donanımsal olarak desteklemediği için direk CPU üzerinden çalışıp, işlemciye fazla yüklenmek dışında sorun çıkarmazlardı genelde.

Low fps after new gpu • r/archeage

Paylaştığım link'te 770'den 1070'e geçip benzer bir sorun yaşamış birisi mevcut. Aklıma ilk gelen yeni GPU mimarisi ile ilgili bir uyumsuzluk sorunu oldu, eski bazı sürücüleri hatta beta sürücülerini denemediysen bir dene derim. Archeage'e çok hakim değilim dostum ama Physx denen yazılım da bazı oyunlarda sorun olagelmiştir; Legacy sürücülerini yüklemek/kaldırmak/güncellemek bazı durumlarda işe yarıyordu. AMD'ler Physx'i donanımsal olarak desteklemediği için direk CPU üzerinden çalışıp, işlemciye fazla yüklenmek dışında sorun çıkarmazlardı genelde.
Hmm.. Dediğinizi denerim. Ya eski sürücü kurarım sanki denemiştim ama ya da Physx'i NVDİA Denetim masasından Donanım yerine CPU seçerim. Belki işe yarar. Olmazsa göndericem kartı garantiye. Yine sorun yok derlerse yapacak bir şey yok. O zaman yazılımsal bir güncelleme bekleyeceğim.

V-SYNC kapalı, Son sürücüler yüklü. Artık bende ne yapacağımı bilmiyorum.
Ben İstanbul'a yani evime dönünce Vatan'dan topladığım PC'yi direk bütün parçaları garantiye vericem (HDD Hariç önemli bilgilerim var.). Direk artık bu sorunlarla uğraşmaktan bıktım. Kökünden çözeceğim bu işi. Kafam da rahat olacak bu şekilde.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı